Demonstranci w Wenezueli domagają się odejścia prezydenta Nicolása Maduro

Kategorie: 

Prezydent Wenezueli, Nicolás Maduro
Jak informowaliśmy jeszcze w zeszłym roku, pojawiały się obawy, że Stany Zjednoczone będą chciały wprowadzić swoją demokrację w Wenezueli. Eva Golinger z Russia Today uzyskała dokumenty z których wynika, że powstał plan mający na celu destabilizację kraju i odsunięcie od władzy prezydenta Nicolása Maduro. Czy demonstracje jakie mają miejsce obecnie w Wenezueli są więc tym zaplanowanym działaniem?

 

Media donoszą, że w wyniku masowych protestów w Wenezueli zginęły co najmniej 3 osoby. W stolicy Caracas pojawiło się tysiące demonstrantów, którzy domagają się odejścia prezydenta Maduro a według Russia Today, pochodzą oni z kilku różnych frakcji politycznych. Ponadto, doszło tam również do strzelaniny, w wyniku której zginął student Bassil Dacosta Frías.

 

Prezydent Nicolás Maduro oświadczył publicznie, że za tymi protestami stoją ekstermistyczne, faszystowskie ugrupowania, które prowokują do dalszej przemocy i chcą zdestabilizować rząd. Głównym podejrzanym jest lider opozycji Henrique Capriles Radonski, który przegrał zeszłoroczne wybory prezydenckie. Lider grupy opozycyjnej "Popular Will", Leopoldo Lopez, napisał na Twitterze, że za wszystkim stoi Nicolás Maduro. Sytuacja przypomina więc tą jaka miała miejsce w Syrii, gdy rząd i opozycja wzajemnie oskarżały się o użycie broni chemicznej.

 

Należy przypomnieć, że w zeszłym roku na nowym prezydencie Wenezueli kilkakrotnie szykowano zamach, natomiast na początku września doszło do awarii głównej sieci dystrybucji energii elektrycznej. Maduro oskarża o wszystkie wyżej wymienione działania Stany Zjednoczone, lidera opozycji Henrique'a Capriles'a oraz Kolumbię.

 

Ponadto jak wspominaliśmy na początku, Eva Golinger z Russia Today odkryła "Wenezuelski Plan Strategiczny", który zakłada wprowadzenie przerw w dostawie prądu i żywności, wspieranie i finansowanie opozycji politycznej w Wenezueli oraz stworzenie celowego kryzysu na ulicach kraju, co ma ułatwić interwencję Ameryki Północnej, sił NATO oraz kolumbijskiej armii. Pojawiła się tam również wzmianka o wspieraniu przemocy oraz doprowadzenia do ofiar śmiertelnych i rannych. 

 

Sytuacja w Wenezueli przypomina tą, jaką widzimy w Syrii i w Ukrainie. Spostrzegawcze osoby zauważą, że ktoś zamiast wypowiedzieć wojnę krajowi i wysłać swoje wojska, steruje mieszkańcami danego kraju tak aby uzyskać żądany efekt. Należy się zastanowić, czy wojna domowa w Syrii oraz masowe protesty w Ukrainie i Wenezueli mają jakiś wspólny mianownik?

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika jvk_2012

A gdyby tak ludzie przejżeli

A gdyby tak ludzie przejżeli na oczy, nie dali sobę manipulować ani walczyć przeciwko sobie, tak jak my Polacy tak i inni mieszkańcy innych państw, to byłoby najlepszym rozwiązaniem i końcem tych wszystkich illuminacików... Pomażyć to piękna rzecz.

Portret użytkownika Pelagiusz

COs o rodzicach lidera

COs o rodzicach lidera ichniejszej opozycji:
"Capriles opisuje siebie jako postępowy centrolewicowiec, jest kandydatem partii Najpierw Sprawiedliwość Primero Justicia i nazywany jest „El Polaco” z racji swojego pochodzenia. Matka, Mónica Cristina Radonski Bochenek jest rosyjsko-polską Żydówką, która uciekła przed Holocaustem, a wywodzący się z bogatej rodziny ojciec, Henrique Capriles García jest potomkiem sefardyjskich Żydów"
 
Chcą zawłaszczyć kolejny kraj.I wszystko w temacie

Portret użytkownika polakkk

Wczoraj posłowie Jobbiku

Wczoraj posłowie Jobbiku Tamás Gaudi-Nagy i Balázs Lenhardt usunęli z sali posiedzeń parlamentu węgierskiego unijne flagi i wyrzucili przez okno.

I to jest wiadomość ale nie w reżimowych mediach brawwwooo.

Portret użytkownika olo manolo

Wenezuela cofa sie w rozwoju

Wenezuela cofa sie w rozwoju mimo ogormnych zasobow ropy i wydobycia - 3 miejsce w obu amerykach, pewnie 6-7 na swiecie.

Chavez poczatkowo dzialal niezle - umiarkowany wolny rynek z kontrola panstwa nad strategicznymi surowcami, nie za wiele socjalistycznych szalenstw. Nie do konca moja bajka ale i tak duzo lepiej niz socjalisci w Polsce. Dopiero potem sie rozszalal bo mu sie wydawalo ze ma tyle kasy z ropy, ze moze sfinansowac kazda glupote i Wenezuela zaczela sie staczac.

Okazalo sie ze nawet kasa z ropy nie wystarczy by sfinansowac socjalistyczne fnaberie.

Obecny prezydent to juz jest skaranie dla tego kraju. To nie tylko blazen, ktoremu Chavez pod postacia kanarka sie objawia, to jest niebezpieczny idiota. Wraz z ta babka (nie wiem kim ona tam jest) doprowadza kraj do ruiny - braki energii, papieru toaletowego i innych produktow, niszczenie (kolektywizacja jeszcze za Chaveza zaczeta) rolnictwa, demoralizacja spoleczenstwa ktoremu wydaje sie ze wszystko sie nalezy bez pracy.

To wszystko mimo ropy.

Modelowy przyklad obok takich zjawisk jak Detroit czy Grecja na to ze socjalizm moze zmarnowac kazda ilosc pieniedzy i doprowadzic do bankructwa kazdy narod. Wkrotce zobaczymy to w Polsce i moze nawet calej EU.

Portret użytkownika olo manolo

Banda ignorantow chce usunac

Banda ignorantow chce usunac czlowieka, ktory wprowadzil kraj na sciezke postepowego rozwoju?

Przeciez zaprowadzil rownosc odbierajac w roznych sektorach wlasnosc prywatna i przekazujac ja na rzecz panstwa - teraz to wszystko jest wspolne! Z reszta wlasnosci tez sie wkrotce rozprawi - dajcie mu czas!

Przeciez przerwy w dostawach pradu to nie zadne "braki" ,jak nazywaja to jego nikczemni wrogowie, tylko planowane odgornie oszczednosci na energii! Z papierem toaletowym jest podobnie...

Przeciez pobudzal gospodarke rzadowymi wydatkami zwiekszajac jednoczesnie podatki tak by dochod byl sprawiedliwie dzielony miedzy wszystkich - nie tylko tych co go wytwarzaja! Teraz gospodarka tam hula... Inflacja jakies 40%... No moze to nie jest najlepszy przyklad, ale ogolnie to jakby wyjatek potwierdzkacy regule.

Przeciez oddal zloza wenezuelskiej ropy, zelaza i aluminium zagranicznym koncernom - nie dosc ze zwiekszono efektywnosc wydobycia to jeszcze wenezuela muszac kupowac swoja rope z zagranicy chroni swoje srodowisko bo ma drozsza rope i ludzie mniej jej kupuja!

Przeciez objawil mu sie poprzedni prezydent pod postacia kanarka i tak namascil go na swego nastepce!

Przeciez mowil wielokrotnie ze chciano go zabic - ja mu wierze. To swiadczy o tym ze stoi oscia w gardle miedzynarodowym banksterom!

Jesli teraz go obala, kto dokonczy socjalistyczne reformy? Zatrzymana w pol drogi machina socjalistycznych przemian rozpadnie sie cofajac kraj o dziesiatki lat! Komu moze na tym zalezec?

PS.
A teraz jak ktos chce sie naprawde posmiac to niech zobaczy strone wiki o wenezueli, czesc o Chavezie. Wikipedie edytuja marksisci, bez dwoch zdan.

Portret użytkownika 3plabc

Spostrzegawcze osoby wiedzą,

Spostrzegawcze osoby wiedzą, że jest to ten sam scenariusz, który od dziesięcioleci używa CIA (oraz pomniejsze wywiady dla własnych celów) w różnych krajach na globie, zazwyczaj gdy chcą zmienić władze na przychylne polityce USA, lub interesą, zazwyczaj jedno i drugie.

Skomentuj