Demokracja zawitała do Wenezueli - opozycja przejęła władzę wygrywając wybory parlamentarne

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Cristóbal Alvarado Minic/CC BY 2.0
6 grudnia w Wenezueli odbyły się wybory parlamentarne. Niespodziewanie miażdżące zwycięstwo osiągnęła tzw. Opozycyjna Koalicja na rzecz Jedności Demokratycznej (MUD), która od wielu miesięcy zajmowała się krytykowaniem władzy i organizowała liczne manifestacje. Tym samym rewolucja boliwariańska, którą zapoczątkował Hugo Chávez w 1998 roku, dobiega końca.

 

Opozycja osiągnęła zwycięstwo wykorzystując powszechne niezadowolenie społeczne, spowodowane wzrostem inflacji, taniejącą ropą naftową oraz niedoborem podstawowych produktów, takich jak żywność. Prezydent Wenezueli Nicolás Maduro wielokrotnie oskarżał opozycję i jej zwolenników o współpracę z USA i celowe destabilizowanie kraju. Jeśli jest to prawda, to plan przejęcia władzy zakończył się powodzeniem.

 

Wraz ze śmiercią Hugo Cháveza w 2013 roku, władzę przejął Nicolás Maduro który miał kontynuować dotychczasową politykę ale wygrał ze swoim przeciwnikiem Henrique Caprilesem jedynie niewielką ilością głosów. Od tego czasu Maduro był nieustannie zagrożony i kilkakrotnie zdołano udaremnić zamach na jego życie.

 

Jednak ugrupowanie opozycyjne MUD, do którego należy między innymi wspomniany Henrique Capriles, w wyniku niedawnych wyborów zdobyło 112 miejsc w 167-osobowym parlamencie. Zwycięstwo to ma ogromne znaczenie dla przyszłości Wenezueli i zakończyło rewolucję boliwariańską. Koalicja na rzecz Jedności Demokratycznej ma zamiar cofnąć zmiany, które dokonały socjalistyczne władze w przeciągu ostatnich 17 lat.

 

Nicolás Maduro i jego zwolennicy nie poddali się i chcą dokonać zmian w Sądzie Najwyższym - jest to odpowiednik polskiego Trybunału Konstytucyjnego. Władze najwyraźniej spodziewały się porażki, gdyż 12 sędziów z 32-osobowego składu niespodziewanie złożyło dymisję. W najbliższym czasie rząd chce pospiesznie uzupełnić skład Sądu Najwyższego, który będzie mógł wpływać na decyzje zwycięskiej opozycji. Warto dodać, że kadencja sędziów trwa 12 lat.

 

Stany Zjednoczone jeszcze nie skomentowały wyników wyborów parlamentarnych, ale z całą pewnością będą nimi zadowolone gdyż Wenezuela za czasów Hugo Cháveza i Nicolása Maduro miała lepsze stosunki z Rosją niż z USA. Gdy Chávez zmarł na raka pojawiły się podejrzenia, że to amerykańska CIA mogła przyczynić się do jego śmierci.

 

Ugrupowanie MUD rozpocznie pracę 5 stycznia. Na swojej stronie internetowej opublikowało listę zmian, jakie planuje się zaprowadzić. Będzie to między innymi prywatyzacja kluczowych przedsiębiorstw i usług, wzmocnienie lokalnych sił policyjnych oraz utworzenie "niezależnych" mediów.

 

 

Źródło: http://www.telesurtv.net/english/news/Venezuela-Election-Aftermath-Privatization-Looms-20151211-0011.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika MiterMan

wy wszyscy nie rozumiecie o

wy wszyscy nie rozumiecie o co chodzi w ogole w kraju..... w wenezueli jak i u nas jak wladza ktora nazwac mozna Dojarką  traci wladze a zanim straci obsadzi trybunal aby w razie W- przegranej mogli odwolac sie do swoich w trybunale i paralizowac nowopowstaly rzad co efektem i zamierzonym planem mozna obalic wroga trubunalem konstytucyjnym.... bo w kazdym demokratycznym kraju ktory jest wasalem, w prawie jest taki burdel zrobiony I TO SPECJALNIE ! ze za wszystko mozna pozwac rzad o lamanie konstytucji ! rozumiecie ?  i na zasadzie wotum nieufnosci jak zrobilo to PO podczas kadencji śp. Kaczynskiego odcieli mu mozliwosc dzialania i kazdy shit ktory przeprowadzilo PO, zwalilo wine na Kaczora bo on byl prezydentem ale lud nasz glupi niestety nie wiedzial ze byl bez wladzy.....  i teraz dzieje sie to samo... pis ma wiekszosc w sejmie wiec wotum nieufnosci nie da rady wiec co robimy pytaja PO-wcy ? NO TO TRYBUNAL KONSTYTUCYJNY  !!! i tak toczy sie walka, jak powiedziala Szydlo- TK to wasz ostatni bastion obrony ! i co robi PIS ? uniezaleznia TK od machlojek porzadkujac prawo w taki sposob aby bajery nie mogly byc mozliwe !  Niemieckie media ktore znamy w polsce a jest ich 78% sieje propagande do zmanipulowania ludzi przeciwko PISowi bo z TK im nie przejdzie.... nowoczesna to szalupa ratunkowa calego PO ktory jeszcze sie trzyma puki PIS sie nie rozpedzi w dzialaniu i nie zacznie zamykac ludzi.... zacznijcie myslec wszyscy w strategii szachowej a caly krajobraz polityczny widac z miejsca..... wszyscy chcemy tego co chce pis ale obawiam sie ze propaganda wam tak zryje cerepy albo juz zryła ze dalej bedzie kiła i mogiła w naszym kraju....

Portret użytkownika Rodak

I USA  mogą sobie gratulowac

I USA  mogą sobie gratulowac odbicia Wenezueli z  rąk wenezuelczyków, bo  wenezuelczycy  zagrażali interesom USA  w  tym rejonie.Oto dekomkracja amerykańska  w  pełni rozkwita w tamtym terenie, na szkodę wenezuelczyków.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika Akamai

Dotyczy mojego poprzedniego

Dotyczy mojego poprzedniego komentarza dot. KOD. Przyznaję, że dałem się nabrać. To sarkazm i satyra. Ale ten koleś tak świetnie zagrał tą rolę. Sorry wielkie. Moj błąd. Zaraz przypalę sobie za karę rączki.

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika Q...

Orzełek w jego klapie to

Orzełek w jego klapie to profanacja. Rzeczywiście, to po to wymordowano/ przegnano  nam większość elity patriotycznej by pozostali tacy którzy nie mają  pojęcia gdzie znajduje się prawda i bredzili  od rzeczy. Na szczęście wszystkich nie wyrżnięto i stąd ten ryk pętanego diabła. Demon wie że Polska mu się wymyka ze szponów. Jeszcze zaatakuje. Musimy być "silni, zwarci i gotowi". Przynajmniej ci którzy wiedzą o co chodzi. Króluj nam Chryste.

Portret użytkownika Akamai

Chaveza wykończyli, bo

Chaveza wykończyli, bo doskonale rozumiał o co w tym wszystkim chodzi. Na Maduro było kilka zamachów, ale się nie powiodły. Więc znaleźli inny sposób. Ekonomiczni zabójcy działają w najlepsze. Przejmują piękne kraje Ameryki Południowej. W Kolumbii, najpiękniejszym kraju świata, proamerykański Prezydent Santos. Ogromne bogactwa tej ziemi przejmują amerykańskie korporacje.W Boliwii utrzymuje się jeszcze przy władzy Morales.Ale jak długo ? Czy rzeczywiście nie ma sposobu,żeby powstrzymać tych bandytów ?
Zachęcam do obejrzenia spowiedzi agenta. Link poniżej
https://www.youtube.com/watch?v=7R4tp_o-RBU

Prawda nas wyzwoli, 

Ale najpierw nas wku*wi.

 

Portret użytkownika Arcanum

Demokracja wg SZA, zgodnie z

Demokracja wg SZA, zgodnie z planem. Pewnie za jakiś czas dolina Orinoko zostanie zrównana z ziemią, podobnie jak jest ze złożami w Kanadzie.  A piaski roponośne wydobywane będą przez globalne koncerny ku tymczasowej uciesze społeczności w związku z inwestycjami infrastrukturalnymi. Oczywiście sielanka będzie trwać do czasu aż przyjdzie im spłacać odsetki.

Portret użytkownika Zenek :)

"Opozycja osiągnęła

"Opozycja osiągnęła zwycięstwo wykorzystując powszechne niezadowolenie społeczne, spowodowane wzrostem inflacji, taniejącą ropą naftową oraz niedoborem podstawowych produktów, takich jak żywność. "

-- motłochwi tylko jedno zawsze w głowach "chleb i igrzyska".... I nie ważne czy to w lokalnej fluktuacji jest "flacha" czy "i-pod".... zawsze tylko TYM "wyraża" się ich patriotyzm.... i kto im więcej "chleba i igrzysk" obieca za tym "politykiem" pójdą.... do średniowiecza.... mentalnego odpowiednika "czasów demokracji"....

PS.
Petrodolar dostał właśnie kolejną kroplówkę....

Ciekawe co na to "stratedzy" gry na "zbankrutowanie szulerni zwanej FED".... gdzie się znów "przypadkiem" podłożą..... ?

Portret użytkownika Zenek :)

http://wiadomosci.onet.pl/war

http://wiadomosci.onet.pl/warszawa/sluzby-cwiczyly-w-metrze-warszawskim/4rf800

-- pamiętajcie, jeżdząc metrem, o BRYTYJSKIM METRZE w jakim

WKRÓTCE PO TAKICH ĆWICZENIACH WYBUCHAŁY ZYDONAZISTOWSKIE, KOSZERNE BOMBY NWO-KRACJI

BYŚCIE WE ŚWIĄTECZNYM FERWORZE NIE MUSIELI ZESKROBYWAĆ SWOICH BLISKICH ZE ŚCIAN WARSZAWSKIEGO METRA ...

A ZAMACHY W METRZE NA PEWNO POMOGĄ IM URUCHOMIĆ USTAWĘ 1066 I ANEKSJĘ o jakiej już gardłują fuhrerzy jewrejogejROPY z Brukseli

i wprowadzić tu nazistowskie wojska z bratnich reżimów.... czy natowskich czy iSSraela... czy banderożydowszczyzny znanej jako ukraina......

Strony

Skomentuj