Deltę Mekongu w Wietnamie dotknęła najgorsza susza w historii

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia

Według Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wietnamu, już ponad 58 tysięcy hektarów plantacji ryżowych zostało uszkodzonych w delcie Mekongu z powodu najgorszej suszy w historii tego regionu.

Wspomniane ministerstwo zorganizowało konferencję, aby omówić skutki suszy oraz związanego z nią wtargnięcia słonej wody do delty Mekongu i niedoborom wody w porze suchej 2019/20.  Wzrost zasolenia nastąpił z powodu braku wody w górnym biegu rzeki Mekong. W porze suchej 2019/20 poziom wody w delcie Mekongu był niższy niż w poprzednich latach i dotknął 10 z 13 prowincji regionu. Obszar dotknięty zasoleniem wyniósł 1,68 mln ha. Dla porównania w 2016 roku zasolenie dotknęło powierzchni 50 376 ha.

 

W tym roku uszkodzone zostało już około 41 900 ha ryżu ozimego i jarego, z czego 26 tys ha nieodwracalnie. Słona woda spowodowała też uszkodzenie 6650 ha drzew owocowych, a także szeroki pas roślin warzywnych. Ponadto z powodu przedłużającej się suszy około 430 000 osób cierpi z powodu braku wody pitnej.

Ponieważ susza i przedłużające się niedobory wody doprowadziły do ​​niskiego poziomu wody w kanałach, w wielu obszarach delty Mekongu wystąpiły osunięcia ziemi. W zeszłym tygodniu Międzyrządowa Komisja Rzeki Mekong wydała oświadczenie wzywające Chiny do większej przejrzystości w zakresie budowy szeregu tam na Mekongu. Po tegorocznych rekordowo niskich poziomach wody, które zagroziły niedoborami wody milionom ludzi rozważenie tych budó wydaje się być koniecznością.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj