DARPA zmieni drony w latające ptaki drapieżne

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Bezzałogowe statki powietrzne to wygodne narzędzie do prowadzenia wojny wywiadowczej oraz do poszukiwania i ratowania ludzi, ale mimo poważnego rozwoju przemysłu lotniczego, drony ciągle mają jeszcze ograniczoną manewrowość. Nowy program DARPA ma na celu stworzenie algorytmów, które umożliwią autonomiczne latanie dronów wokół pojawiających się przeszkód na swojej drodze. Urządzenia będą zachowywać się tak, jak ptaki drapieżne.

 

Drapieżniki z rodziny jastrzębiowatych latają szybko i zręcznie omijają gąszcze gałęzi. Doskonale maskują się też w środowisku. Te ptaki robią to, na co nie może pozwolić sobie żaden nowoczesny samolot bezzałogowy, bo przy pierwszym zakręcie zmieni się w bezużyteczny stos z tworzywa sztucznego, pisze Gizmag.


Agencja DARPA prowadzi zaawansowany program badawczy Fast Lightweight Autonomy (FLA), którego uczestnicy zostali zaproszeni do stworzenia algorytmów, mających pozwolić małym dronom swobodnie poruszać się po ulicach i wewnątrz budynków z prędkością 20 metrów na sekundę. Mają one omijać przeszkody bez udziału pilota – operatora, korzystając z GPS lub innych zewnętrznych narzędzi nawigacyjnych. Te drony mają latać, jak ptaki.


Celem programu jest rozwój autonomicznego systemu, umożliwiając operatorom skupić się na misji, a nie na zarządzaniu dronem. W przypadku powodzenia projektu, te same algorytmy mają być stosowane w systemach morskich i lądowych.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj