DARPA rozpoczęła prace nad implantem, który przywróci wzrok i słuch

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Agencja rządowa DARPA, która zajmuje się rozwojem zaawansowanych technologii militarnych rozpoczęła nowy projekt, który skupi się na opracowaniu specjalnych implantów pozwalających podłączyć ludzki mózg do interfejsu komputerowego. Wynalazek ma pozwolić na bezpośrednią komunikację na linii mózg-komputer i przywrócenie sprawności sensorycznej.

 

W ramach projektu Neural Engineering System Design (NESD), DARPA zleciła pięciu organizacjom zbadanie możliwości i zbudowanie implantów mózgowych. Naukowcy sprawdzą rolę biologicznej sieci neuronowej w poszczególnych regionach w mózgu, aby dowiedzieć się w jaki sposób mózg przetwarza wejściowe dane sensoryczne. Powstaną również specjalne algorytmy i urządzenia, które pozwolą na interpretację i generowanie sygnałów w mózgu.

 

Jeden z zespołów zaproponował, aby sprawdzić w jaki sposób mózg przetwarza mowę. W tym celu zasugerowano eksperyment, podczas którego do kory mózgowej ochotnika podłączonych zostanie 100 tysięcy sensorów mikroskopijnej wielkości. Inna koncepcja zakłada połączenie neuronów w korze wzrokowej do sztucznej siatkówki wysokiej rozdzielczości.

 

Ostatecznym celem projektu jest zrozumienie w jaki sposób można przywrócić wzrok, słuch i mowę oraz zbudowanie implantu mózgowego, który tego dokona. Jednak pierwsze prototypy mogą powstać dopiero za kilka lat. Potem konieczne będą eksperymenty na ludziach, aby wykazać skuteczność nowej technologii. DARPA chce zaangażować ponad milion neuronów do utworzenia dwustronnej komunikacji mózg-komputer - to stosunkowo niewiele, gdy weźmiemy pod uwagę, że w ludzkim mózgu znajduje się kilkadziesiąt miliardów neuronów.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika ono mat opeja

Skoro pierwsza wzmiana o

Skoro pierwsza wzmiana o telefonach komorkowych pochodzi z poczatku lat 30-stych, tak dla przykladu rozwoju technologii, to dlaczego takie njusy sa na fali? Lapanie kroliczka. Naukofcy bez skrupolow znalezli to i jeszcze wiecej. Nie raz nie dwa, nie trzy razy. Lapanie kroliczka. (Jak wiekszosc zaleznych akademikow <nie mylic z lokum> z "preambula" doc., prof. czy hab. czy....) Granty musza byc dostarczane na berzaco. Jak nie, to nie ma roboty. To sie szuka, z dziada, pradziada na syna.

Dla cywili spadaja ochlapy z panskiego stolu. Wciaz udaja, ze badaja... Wystarczy poczytac newsiciens, znz, starego "Mlodego Technika", Kurka z Kaminskim, stara "Elektronike", itd. Odkrycia tamtych epok odkrywa sie po raz kolejny.... Takie blaaa, blaa, bla dla gawiedzi. Orkiestra gra. Jak na Tytaniku. Moga posluchac Walca tanac. Jestesmy sluchaczami odkryc, i w nich w ogole niepartycypujemy. OOOo_0 Fajnie, ze odkryli... Wciaz odkrywamy i gowno za tego mamy.

Ktos kiedys powiedzial "Gdyby nie wojny, to ludzkosc by sie nie "rozwijala". Jak ograniczonym byc trzeba lub zindoktrynowanym, by powiedziec cos takiego?

Portret użytkownika tteis77

"liczby pierwsze. zakres 2048

"liczby pierwsze. zakres 2048 bitów dla wymiaru 1d,2d, jest kłopotliwe. zaś w 3d jest bardzo proste do odczytania. Stanisław Ulam, spirala ulama w 3d ale nikt nie jest w stanie w 3d bo zawsze byliście w 1 i 2 d, i dlatego wyglądała by jak płaska kreska 1d w przestrzeni 3d. Albert einstein, możliwe umyłem w 3,4d a praca wykonywana w 1,2,3 d. 1,2 w 3d" 

Skomentuj