DARPA dokonała przełomu w kontrolowaniu maszyn za pomocą siły umysłu

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com
Agencja DARPA dokonała właśnie znacznego przełomu, jeśli chodzi o możliwość sterowania maszyn jedynie za pomocą myśli. Niepełnosprawna kobieta, która nigdy nie miała do czynienia z technologią wojskową, była w stanie kontrolować lot amerykańskiego myśliwca F-35.

 

W 2012 roku, DARPA w ramach eksperymentu opracowała interfejs mózg-maszyna, który pozwolił sparaliżowanej kobiecie od szyi w dół, Jan Scheuermann, obsługiwać zrobotyzowaną rękę. W jej mózgu, a konkretnie w lewej części kory ruchowej, umieszczono elektrody. Wystarczyło jedynie, że pomyślała o tym co chce zrobić a maszyna działała dokładnie tak, jak ona tego chciała. Teraz naukowcy dokonali kolejnego, znacznego postępu.

Źródło: University of Pittsburgh Medical Center

Korzystając z tej samej technologii, Jan Scheuermann była w stanie kontrolować myśliwiec F-35 w symulatorze lotu. Piloci podczas treningu muszą obsługiwać joystick, natomiast sparaliżowana kobieta myślała jedynie o tym co chce zrobić z maszyną - jak i dokąd ma lecieć.

 

Dyrektor agencji DARPA Arati Prabhakar powiedziała, że technologia miała początkowo pomóc osobom niepełnosprawnym kontrolować protezy i inne urządzenia medyczne za pomocą siły woli. Jak sama przyznała, możliwość obsługiwania maszyn za pomocą myśli daje również interesujące możliwości w wojsku. Przykładowo, osoby niepełnosprawne mogłyby zostać operatorami bezzałogowców podczas konfliktów zbrojnych.

 

 

Źródło: http://www.iflscience.com/technology/paralyzed-woman-flew-fighter-jet-simulator-using-her-thoughts

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika alternatywny

Hmmm... kolejny krok ku

Hmmm... kolejny krok ku "nieśmiertelności" Smile ?
Wydaje mi się, że taka "niesmiertelność" nas czeka. Posłuszne cyborgi, komu zapali się lampka pomysłu o rewolucji, zostanie odłączony i jego nieśmiertelność będzie zakończona. Bardzo wygodne rządy Smile

Portret użytkownika Kazek12

Umysł i jego siła, a nie

Umysł i jego siła, a nie mózg,  jest silniejsza od jakiejkoolwiek technologii, która stosuje sie do kontroli umysłu, bo jeżeli ktos nie wyraża zgody na jego wykorzystanie , to żadna technologia nie pomoże wykorzystywać umysłu wbrew naszej woli, chociaz próby takie sa przez wojsko i elity światgowe prowadzone, z jakim skutkiem  trudno przewidzieć, bo nikt się tym nie pochwali.
Próby takie sa prowadzone w oparciu o traumę na małych dzieciach, którym osobowości sa dzielone przez traumę, tak, ze każda z osobowości nie wie nic o drugiej. Tacy ludzie sa wykorzystywano do prowadzenia zamachów i róznych niecnych działańna szkodę ludzkości.

Portret użytkownika isabella

W Filmie Atlantis istnial

W Filmie Atlantis istnial fotel tzw. Bogow potmkowie Bogow siadajac na ten fotel mogli pilotowac statki kosmiczne tylko myslami. Zadnych kabli tylko mysli .
Wspaniala rzecz , ale tylko dla wybranych 

Portret użytkownika rachuciachu

Niniejszym erę cyborgów

Niniejszym erę cyborgów ogłaszamy za rozpoczętą. Niestety osoby niepełnosprawne często noszą w sobie na tyle dużo problemów natury emocjonalno-psychicznej że dopuszczanie tej grupy do operowania militariami uważam za wielce problematyczne. Co innego umożliwienie im sterowanie robotami przemysłowymi dającymi możliwości kreacyjne -tu jest ogromne pole do popisu i pozytku osobowościowo-samorealizacyjnego dla tej grupy osób...

Strony

Skomentuj