Dania zbuduje pierwszą na świecie sztuczną wyspę z elektrowniami wiatrowymi

Kategorie: 

Źródło: Danish Energy Agency

Dania ogłosiła plan budowy pierwszej na świecie sztucznej wyspy, na której powstanie kilkaset turbin wiatrowych. Kraj zamierza zwiększać produkcję „zielonej energii”, aby do 2050 roku całkowicie zrezygnować z wydobycia ropy i gazu.

 

Ambitny projekt zakłada budowę sztucznej wyspy o powierzchni co najmniej 120 000 metrów kwadratowych na Morzu Północnym, około 80 km od Półwyspu Jutlandzkiego. „Centrum energetyczne” jest jednym z kluczowym projektów w zakresie zielonej transformacji w Europie. Realizacja tego projektu zapewni energię dla około 10 milionów gospodarstw domowych.

 

Na sztucznej wyspie powstaną nie tylko turbiny wiatrowe. Projekt zakłada możliwość jej powiększenia i zbudowania dodatkowych obiektów, np. portu oraz obiektów do magazynowania i konwersji zielonej energii z pobliskich turbin wiatrowych na morzu. Rząd planuje magazynować energię na sztucznej wyspie i transportować ją do Danii i innych państw europejskich.

Dania jest aktualnie największym producentem ropy i jednym z największych producentów gazu w Unii Europejskiej. Jednak do 2050 roku zamierza całkowicie zrezygnować z wydobycia tych surowców, a zamiast tego skupi się na produkcji zielonej energii.

 

Podobny projekt został niedawno ogłoszony przez władze Korei Południowej. Plan zakłada wybudowanie największej na świecie elektrowni wiatrowej, której możliwości produkcji energii będą porównywalne do sześciu reaktorów jądrowych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Quark

A niech tam sobie wybudują a

A niech tam sobie wybudują a my pozostańmy przy naszym staroświeckim węglu ... zobaczymy kto się będzie śmiał jak wiatr przestanie im wiać , niemcy już muszą kupować prąd za granicą bo im "zielonej" energii nie wystarcza - zima ich zaskoczyła !

Skomentuj