Dania obawia się epidemii i buduje ogrodzenie na granicy z Niemcami

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Dania rozpoczęła budowę ogrodzenia o długości 70 kilometrów wzdłuż granicy z Niemcami. Takie działanie jest spowodowane obawami, że afrykański pomór świń, który wykryto u dwóch zdechłych dzików w Belgii, może zagrozić duńskiej hodowli trzody chlewnej.

Według szacunków rozprzestrzenienie się choroby na terenie Danii mogłoby narazić ten skandynawski kraj na straty wynoszące nawet 1,7 miliarda dolarów. Dania uzyskuje obecnie takie środki dzięki eksportowi produktów wieprzowych. Wielu przeciwników wątpi jednak, czy ogrodzenie o wartości 12 milionów funtów będzie skutecznym środkiem zapobiegawczym.

 

Afrykański pomór świń nie jest oczywiście bezpośrednio szkodliwy dla ludzkiego zdrowia, ale może wydatnie wpłynąć na głębokość kieszeni wielu osób. Wirus może być przenoszony zarówno przez świnie domowe, jak i dziki. W większości przypadków do zgonu zwierzęcia następuje po kilku dniach od zarażenia, a do tej pory nie udało się opracować skutecznego lekarstwa lub szczepionki.

Szacuje się, że Dania każdego roku "produkuje" około 28 milionów świń. Wartość całego sektora wynosi około 4,6 miliarda dolarów. Potencjalne przedostanie się afrykańskiego pomoru świń do kraju skutkowałoby natychmiastowym zamknięciem eksportu do innych krajów Unii Europejskiej.

 

Ogrodzenie, którego budowa zakończy się jeszcze w 2019 roku, ma mieć 1,5 metra wysokości i co najmniej 0,5 metra głębokości, aby uniemożliwić dzikom robienie podkopów. Co 100 metrów ma się natomiast znajdować 20-centymetrowy kwadratowy otwór, z którego będą mogły korzystać mniejsze zwierzęta. Dania poszła również śladem Polski i złagodziła ograniczenia polowań. Od tej pory do dzików można strzelać przez całą dobę.

 

Krytycy zwracają uwagę, że ogrodzenie nie musi rozwiązać problemu, ponieważ duże populacje dzików żyjące w pobliżu wody, mogą przepływać z jednego brzegu na drugi. Na chwilę obecną Duńczycy nie rozważają postawienia jakichkolwiek zapór wodnych, ale kto wie, jakie pomysły pojawią się w przyszłości.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.

loading...


Komentarze

Portret użytkownika NoProblemJest

Była jeszcze nie dawno moda

Była jeszcze nie dawno moda na psy pit bule i inne amstafy. Nikt nawet nie zauważył i psy poznikały. Wszystkie "mięsne rasy":)

I tak sobie myślę, że kebaby z takim afrykańskim wirusem mogły by być całkiem smaczne. 

Portret użytkownika kolo21

W Polsce też powinniśmy

W Polsce też powinniśmy postawić ogrodzenie z drutem kolczastym pod napięciem i zasiekami oraz polem minowym wokół granic Polski. Można też poustawiać automatyczne działa przeciw piechotne, reagujące na ruch. Ewentulanie miotacze ognia o raz zapobiegawczo, robić naloty dywanowe. W ramach oczywiście, dbania o dobro świń i dzików.

kolo21

Strony

Skomentuj