Czytanie książek wpływa na mózg na poziomie fizjologicznym

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Interesujące badanie, opublikowane w czasopiśmie Brain Connectivity informuje nas, że czytanie książek powoduje zmiany fizjologiczne w ludzkim mózgu, które trwają przez kilka dni. Zmiany te dotyczą podwyższonej łączości w lewej korze skroniowej oraz w bruździe centralnej.

 

Naukowcy z Emory University zwerbowali 21 studentów, których poproszono o przeczytanie książki pt.: "Pompeja". W ciągu pierwszych pięciu dni, uczeni zeskanowali mózgi ochotników za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI) w stanie spoczynku. Następnie przypisano studentom dziewięć rozdziałów tej powieści do przeczytania w ciągu dziewięciu dni.

 

Każdego wieczora mieli przeczytać jeden rozdział a rano udać się do laboratorium, gdzie uczeni zadawali pytania aby sprawdzić, czy studenci rzeczywiście przeczytali wyznaczone rozdziały, a następnie zeskanowano ich mózgi funkcjonalnym rezonansem magnetycznym w stanie spoczynku. Po przeczytaniu książki, uczestnicy badania byli poddawani skanowaniu fMRI każdego ranka przez kolejne pięć dni.

 

Zespół badawczy znalazł dowody na podwyższoną łączność w lewej korze skroniowej. Jest to obszar mózgu odpowiedziany za przetwarzanie i rozumienie komunikatów językowych. Podwyższony poziom łączności zaobserwowano również w bruździe centralnej, odpowiedzialnej za doznania dotykowe. Dzięki niej mamy świadomość naszego ciała - zjawisko to znane jest jako "uziemione poznanie" (z ang. grounded cognition).

Uczestnicy badania nie czytali książki gdy byli poddawani skanowaniu fMRI a mimo tego zaobserwowano zwiększone połączenia. Jak stwierdził autor badania Gregory Berns, czytanie książek powoduje iż "przenosimy się do ciała głównego bohatera". Dotychczas było to wiadome w sensie przenośnym a dzięki temu eksperymentowi znaleziono na to biologiczne dowody.

 

Zastanawiające jest jednak jak długo mają miejsce te zmiany neuronowe. Naukowiec szacuje, że skoro można je wykryć na kilka dni po przeczytaniu dowolnej powieści, to ulubiona książka danej osoby może mieć znacznie większy i długo trwały wpływ biologiczny na jego mózg.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Czytanie książek wpływa na

Czytanie książek wpływa na mózg w sensie DOSŁOWNYM bym powiedział Smile I to DODATNIO wpływa na ten mózg ! Bym powiedział.Inną sprawą jest INTELIGENCJA OSOBNICZA Ta z kolei polega na umiejętności odpowiedniego przetworzenia dostarczonych informacji bym powiedział i wyciągania logicznych wniosków bym powiedział.

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

I co tam w tej dolinie jest

I co tam w tej dolinie jest takiego specjalnego? Multikulti z UFO czy zakaz lichwiarstwa tam mają? Może tam sami święci mieszkają i nikomu głów już nie użynają bo już w całej okolicy nie ma komu.

Portret użytkownika Arya

Nie no, to jest tak

Nie no, to jest tak inteligentny inaczej człowiek, że nawet nie potrafił odpisać we właściwym miejscu. Kto go tutaj bierze na poważnie? Nie reaguję na zaczepki takich osób. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Strony

Skomentuj