Czym jest i czy w ogóle istnieje materia?

Kategorie: 

Zderzach Hadronów LHC - Źródło: CERN

Należy zacząć od tego że na początku wszechświat był nieprzyjaznym,przerażająco goracym i pełnym promieniowania i energii, jednak już sekundę po Wilkim Wybuchu trochę się ochłodził i pojawiły się pierwsze protony, neutrony i elektrony. Powstały z promieniowania trochę,jak krople wody tworzące sie w gorący dzień lata na zimnej butelce. kilka minut póżniej protony i neutrony stworzyły pierwsze jądra atomowe.Potem potrzeba było jeszcze około 400 tyś lat, by jadra atomowe połączyły się z wolnymi elektronami i stworzyły pierwszą "materię". 

 

Ta rzekoma "materia" były to najlżejsze pierwiastki takie jak hel, wodór i lit. Pierwiastkie cięższe takie jak ołów czy żelazo pozostały w "piecach jądrowych" czyli gwiazdach. Natomiast pierwiastki cięższe niż żelazo takie jak złoto czy kobalt kształtowały sie dopiero podczas wybuchu takiego pieca jądrowego - przy powstawaniu supernowej lub w wyniku zderzenia i połączenia dwóch ultragąrocych gwiazd neutronowych. Wiemy już zatem, skąd pochodzą pierwiastki, ale dlaczego w ogóle istnieje stała materia o określonej masie?

 

Dlaczego cząstki mają masę?

 

Fizyka jest jak jazda na rowerze bez trzymanki, każdy kolarz może upaść, tak samo każda teoria może upaść. Ale zacznijmy jazdę z rekoma na kierownicy, dlaczego część cząstek ma masę a niektóre jej nie posiadają. Elektron waży ponoć 0,000 000 000 000 000 000 000 000 000 910 938 291 grama,a foton 0 gramów. Oznacza to, że składa się z samej energii. Fizyk Higgs zaproponował rozwiązanie problemu fizyki cząstek. Jest jednak jeden problem: cała hipoteza jest spójna i wyjaśnia tajemnicę masy, o ile założy sie istnienie nieodkrytej do dziś czastki - nazwanej od jego nazwiska cząstką (bozon) Higgsa.

 

Bozon Higgsa uchodzi za Święty Graal fizyki, a dowód na jego istnienie potwierdziłby słuszność modeli fizycznych i pozwoliłby wywnioskować czy cząsteczki mają masę czy to energia nadaje masę. Aby znależć odpowiedź zbudowano centrum badań jądrowych CERN ale do tej pory poszukiwanie boskiej cząsteczki nie dało rzadnych rezultatów. Jeślinaukowcy nie znajdą cząsteczki Higgsa ,konieczne będzie stworzenie nowej teorii. A jeśli okaże się że boska cząsteczka to tylko energia to czy ludzie, planety, gwiazdy cały wszechświat naprawdę istnieje czy możliwe jest istnienie czasu bez materii?? Nie ma się jednak co martwić - cząsteczki zachowają sie dalej, a świat nie rozpadnie się na kawałki. 

 

pozdrawiam Juszka

 

 

źródła: Leon Lederman, Dick Teresi, Boska Cząsteczka,   National Geographic

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Juszka1980OGL
Portret użytkownika Juszka1980OGL

Komentarze

Portret użytkownika Gość

Materia, to inny stan

Materia, to inny stan skupienia energii. Wszystko jest energią. Dlatego też przeciwstawianie sobie energii i materii to jak przeciwstawianie wody i lodu i rozpatrywanie obu, jak zupełnie róznych bytów... a to ciągle ta sama woda.
 
Po prostu energia o odpowiednio niskich częstotliwościach jest przez nas rozpoznawana jako materia, ale to jest li tylko złudzenie naszych zmysłów. Skąd pomysł, że jak coś jest w stanie energetycznym, to "nie istnieje", a jeśli jest materią to "istnieje"? Takie poglądy naprawdę jacyś idioci głoszą... ujawniajac tym samym brak zrozumienia dla rzeczy elementarnych.

Portret użytkownika zmielony

Wszystko we wszechswiecie

Wszystko we wszechswiecie jest energią, tylko ta energia pędząc w pustej czasoprzestrzeni nabiera masy. Ta masa zaczyna ze sobą reagowac tworząc atomy, atomy cząsteczki itd. Przecież to proste jak drut. Nie ma tu żadnej magii. Tylko z naszej perspektywy to wygląda jakby nic sie nie ruszało. Tak naprawde to zapieprzamy za słońcem w naszej galaktyce z gigantyczną predkością. Galaktyka za gromadą galaktyk itd. Stąd ta cała masa. I to jest fakt. Proste nie? Problem jest ze masa stanowi tylko 3% całego wszechświata. Powinno być jej dużżo więcej. Pozdro

Portret użytkownika MonaLisa

Ładnie podałeś swój punkt

Ładnie podałeś swój punkt widzenia. Nie zgadzam się z jednym tylko: to nie jest "proste jak drut", tylko to jest najprawdziwsza, najpiękniejsza magia kosmiczna! To jest wprost czarodziejstwo: świat mknie z super prędkością, a my nic nie widzimy na niebie, dla nas czas zatrzymał się...

Strony

Skomentuj