Czy zwiększenie mocy LHC niesie za sobą niebezpieczeństwa?

Kategorie: 

topnews.in

Naukowcy pracujący w kompleksie badawczym CERN poinformowali właśnie, że planują jeszcze zwiększyć energię Wielkiego Zderzacza Hadronów ( LHC). Badacze chcą zebrać tyle danych ile będą w stanie jeszcze przed końcem, 2012 kiedy to jest planowane czasowe wyłączenie gigantycznego urządzenia.

 

Niedawno informowano publicznie o postępach w odnalezieniu tak zwanej "boskiej cząsteczki", zwanej tez bozonem cechującym Higgsa. Fizycy próbują za wszelką cenę potwierdzić laboratoryjnie istnienie tego bozonu, ponieważ bez jego istnienia cały Model Standardowy (http://pl.wikipedia.org/wiki/Model_Standardowy) jest pozbawiony sensu, ponieważ przeczy mu problem z masą, która musiałaby być nieskończenie wielka. Zgrabnym obejściem problemu i być może krokiem na drodze do powstania spójnej teorii wszystkiego jest właśnie skalarne pole bezmasowe z bozonami cechującymi nadającymi masę. Teoretycznie procesy te zachodzą przy wielkich energiach i dlatego właśnie budowano LHC, aby być w stanie symulować tą energię w warunkach laboratoryjnych.

 

Ostatnie wyniki eksperymentów, takich jak ATLAS czy CMS pokazały, że LHC może być za słaby do osiągnięcia pożądanych energii, stąd plan wzmocnienia o 0,5 TeV(Tera elektronoVolta). Gdy do tego dojdzie do wykorzystania będzie aż 4 TeV energii wiązki.

"Gdy zaczęliśmy eksploatację LHC w 2010 ustawiliśmy najniższa bezpieczną energię stosownie do eksperymentów, jakie chcieliśmy wykonywać" twierdzi dyrektor CERN do spraw technologii i akceleratora, Steve Myers "Po dwóch latach prac i wielu pomiarach uznaliśmy, że można podkręcić pewne parametry w celu przeprowadzenia kilku eksperymentów przed dłuższym zaplanowanym przestojem LHC)

Ten planowany przestój ma spowodować zwiększenie energii do 7 TeV, czyli wielkości, dla jakiej LHC był budowany. Przerwa potrwa 20 miesięcy, więc teraz maszyna będzie działać bardzo często.

 

Niektórzy podnoszą kwestię bezpieczeństwa prowadzonych tam eksperymentów. Fizycy sami mają wątpliwości, wystarczy zwrócić uwagę na asekurancki ton Steva Myersa na temat "bezpiecznego poziomu energii". Czy obawy o to, że korzystanie z LHC sprowadzi na nas kłopoty są słuszne? Wydaje się, że tak, bo badamy terytorium bardzo słabo znane i nasza nauka stąpa po tym polu wiedzy ostrożnie.

 

Przypomina to trochę pole minowe, które przemierza się z mapą. O ile mapa jest aktualna to jesteśmy bezpieczni, ale pewności, co do rozmieszczenia min nigdy nie ma. Co może być tymi minami w przypadku LHC?

 

Bezspornie jest to największe sztuczne źródło pola magnetycznego na całej kuli ziemskiej. Nie wiemy czy LHC na pewno nie wchodzi w niebezpieczne interakcje z ziemskim polem magnetycznym. Wydaje się to prawdopodobne, że uruchomienie maszyny skutkuje zmianami w polu magnetycznym Ziemi. Zmiany te są na 100% pytanie tylko czy ich wpływ jest pomijalny czy też mogą powodować swoisty magnetyczny efekt motyla, co byłoby w stanie generować zjawiska geofizyczne stanowiące odpowiedź na redefiniujące się pole magnetyczne.

 

LHC może wytwarzać mikro czarne dziury. Pisano nawet petycje do rządów, aby uniemożliwiły niebezpieczne eksperymenty planowane w LHC. Kiedyś uważano, że przy takich energiach nie powinny tworzyć się mikro czarne dziury, ale ostatnio odkryto, że do otwarcia takiego tworu wystarczy energia mierzona w kilku TeV. Właśnie planuje się zwiększenie tej energii. Problem mikro czarnych dziur, może się stać realny szybciej niż nam się wydaje.

 

Taki twór byłby w stanie przelecieć całą Ziemię i oddalić się w kosmos. Trudno sobie wyobrazić wpływ na jądro Ziemi po takim przelocie. Kto wie, czy zarejestrowane w listopadzie 2011 wyrzut energii z jądra Ziemi nie był spowodowany właśnie wytworzeniem czegoś takiego w LHC.

 

Kolejnym ryzykiem są tak zwane dziwadełka, po angielsku Strangelets. Są to elementy tak zwanej materii dziwnej, silnie oddziałującej. Prawdopodobieństwo powstania dziwadełka maleje przy wyższych energiach. Badania wykazują, że dziwadełka są stabilne tylko przy niskich temperaturach. Fizycy twierdzą, że jeśli LHC jest w stanie wytworzyć dziwadełko to może ono zapoczątkować zmiany w jądrach atomowych przekształcając je w tak zwaną dziwną materię. Trudno to wyjaśnić bez odpowiedniego przygotowania matematycznego(http://pl.wikipedia.org/wiki/Materia_dziwna)

 

Wiemy, że zagrożenia istnieją, wiemy również, że LHC zwiększy siłę oddziaływania na otoczenie. Czy nadchodzące miesiące przyniosą pewne wydarzenia, które uda się powiązać z eksperymentami w LHC? Czas pokaże.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Max

Trochę późno to piszę ale

Trochę późno to piszę ale naczytałem się i naoglądałem trochę ciekawych rzeczy ostatnio i mam obawę że może rzeczywiście zrobić się nie ciekawie jeśli rozkręcą maszynkę mocniej. Już teraz wiemy że w Cernie powstają na ułamki sekund mikro czarne dziury które znikają natychmiast po powstaniu z uwagi na ich zbyt małą energię początkową. Jest trochę rozbieżności co do tego jaka jest prawdziwa natura czarnych dziur jedne teorie mówią że zasysają materię są niszczycielami galaktyk. Inne że cyklicznie ją z siebie wyrzucają po przekroczeniu pewnych parametrów i to one zasysając energię potencjalną próżni wyrzucają z siebie promieniowanie dające początek ramionom galaktyk (dużo pisania jakby chcieć w szczegóły wejść). Moje założenie jest takie że Cern powstał właśnie w celu stworzenia stabilnej mini czarnej dziury chcą ją uwięzić w polach magnetycznych (tak żeby nie zeżarła Ziemi) i czerpać z jej promieniowania energię tak jak z reaktora jądrowego tylko tu brak paliwa i tym samym odpadów promieniotwórczych.Jeśli się uda to jesteśmy uratowani "ENERGETYCZNIE" i mamy dostęp do najpotężniejszej energii kosmosu jak nie to kilka minut i po strachu :))    W brew pozorom to nie takie niedorzeczne ponieważ ludzie mieli już w rękach raz takie ustrojstwo i może mają nadal. Mowa o tym co było w arce przymierza którą Mojżesz zwędził faraonom z Egiptu no tu wam powiem że piramidy były schronami chroniącymi ludzi przed promieniowaniem tego ustrojstwa Smile więc widać daje sporo mocy.Ale to następna długa historia .Mam pytanko czemu się ostatnio nie mówi o syntezie jądrowej tylko ładuje kasę w cern mimo że wszystko w koło się wali ??? Każdy niech sobie odpowie sam Smile

Max na Max albo cisza

Portret użytkownika Max

artos "było by to perpetum

artos"było by to perpetum mobile.  Sama czarna dziura żeby istnieć musi coś jeść" Napisałem przecież Energię punktu zerowego próżni (podstawowa tkanka, Budulec z którego wyłania się energia i materia w fizyce kwantowej) nawet na youtube znajdziesz filmiki naukowe opisujące to pole.Pozdrawiam :) 

Max na Max albo cisza

Portret użytkownika citro

Planują dokonać jeszcze

Planują dokonać jeszcze jednego zwiększenia energii przed listopadowym zamknięciem urządzenia.  I wykluje im się czarna dziura, która tym razem nie zniknie,  albo zakłócą  geomagnetyzm ziemi i nastanie armagedon

Portret użytkownika ciern

jeśli ktoś opowiada czy

jeśli ktoś opowiada czy jakieś danie jest smaczne czy nie to dlatego że skosztował. Czy ci którzy tu rozprawiają nad np. słusznością teorii względności albo o "równaniach" opisjących wewnętrzne słońce mają jakiekolwiek pojęcie o matematyce lub podstawach fizyki? Jeśli nie skosztowali tego więc apeluje o jakąkolwiek zdrowo rozsądkowość i zadanie sobie pytania: "czy aby ja wiem o czym mówię?"

Portret użytkownika edmund

Zadajesz retoryczne, jak

Zadajesz retoryczne, jak mniemam, pytanie "czy ci co tu piszą mają jakiekolwiek pojęcie...".   
Mógłbys się bardzo zdziwić i zawstydzić gdybys poznał prawdę.
 
ale po co mi dyskutant, którego myślenie bazuje na fizyce entropii i który nie zauważa zlożonego uporzadkowania wszystkiego wokoło?
Podejmując z Tobą dyskusję musiałbym wrócic tam, gdzie byłem eony temu.
 
PS.
Ja nie skończyłem,  uczę się całe życie.
...i szkoda mi czasu na odrabianie za Ciebie lekcji, podawanie Ci rozwiązań.
 
 

Portret użytkownika koniokrad

Tylko w przypadku,gdy Wielka

Tylko w przypadku,gdy Wielka Zderzaczyca Salonów,Pierwsza Kaszalotnicowa zderzy się z Bulem,z POwołania gajowym,a z urzędu i rozkazu sił wyższych pełniącym rolę strażnika teczek,może dojśc nawet do ocieplenia klimatu w PObliskiej WSI i GRUszki szybciej dojrzeją.

Portret użytkownika ciern

ten artykół to żałość.

ten artykół to żałość. Studiowałem fizykę i kwestie podnoszone tu np. czy zmianie ulega ziemskie pole magnetyczne... są po porstu śmieszne. Ludzie zbyt ogólnikowo rozumieją pewne ścisłę pojęcia jak pole magnetyczne, czarna dziura itp i łatwo nimi manipulować. Takie ogólnikowe pojęcie o sprawach często prowadzi na manowce. Zauważcie, że ci którzy tyle rozprawiają o polach magnetycznych Ziemi, czarnych dziurach w Cernie raczej nie mają pojęcia o całkach czy równiach różniczkowych. Ba, nawet nie czytają literatury popularnonaukowej tylko tego typu arty co wyżej. Dodam tylko, że ludzkość wytwarza sielniejsze pola magnetyczne niż w cernie a co do zmian. Noszenie telefonu komórkowego ma większy wpływ na człowieka niż Cern.

Strony

Skomentuj