Czy zakazy na czas pandemii wprowadzone przez polski rząd są bezprawne?

Kategorie: 

Źródło: Internet

To, co obecnie robi polska władza, by powstrzymać pandemię koronawirusa jest może uzasadnione medycznie, ale bardzo wątpliwe prawnie. Może to być dla Zjednoczonej Prawicy sytuacja zapędzenia siebie samej w kozi róg.

Czy nałożone obostrzenia rządu są bezprawne?

Z punktu widzenia samego powstrzymania rozwoju epidemii zakazy wprowadzone przez rząd powinny być przestrzegane. Jednak od strony prawnej uchylanie się od respektowania zakazów nie może być karane - tak twierdzi mec. Janusz Masiak z Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku.

Uchwała gdańskiej Okręgowej Rady Adwokackiej mówi:

Przepisy ograniczające wolności i prawa przysługujące obywatelom, zostały wprowadzone bezprawnie. Ograniczenia swobód obywatelskich mogą być wprowadzane rozporządzeniem jedynie w stanach nadzwyczajnych.

Kłopot w tym, iż stan nadzwyczajny do tej pory nie został w Polsce ogłoszony. Konstytucja orzeka, że wolność obywateli może ograniczać albo ustawa, albo - po wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego - rozporządzenie. Tymczasem wszystkie zakazy nie są wprowadzane ustawami, ale właśnie rozporządzeniami.

Świadome opuszczenie kwarantanny może ostatecznie pozostać bezkarne, ponieważ przepisy ograniczające wolności i prawa przysługujące obywatelom, zostały wprowadzone niezgodnie z zapisami Konstytucji.

Może się okazać, że po wygaśnięciu epidemii ukarani obywatele ruszą tłumnie do sądów, bronić swoich swobód obywatelskich przed konsekwencjami dziwacznych zabiegów polskiego rządu, mających na celu wprowadzenie stanu nadzwyczajnego bez konsekwencji, które partia rządząca musiałaby ponieść wprowadzając taki stan.
 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika K

1. Ograniczyć prawa

1. Ograniczyć prawa obywatelskie może ustawa. Mamy tu ustawę z 2008 roku o przeciwdziałaniu chorobom zakaźnym uchwaloną przez sejm z większąścią po-psl.

2. Według ww. ustawy minister zdrowia w drodze rozporządzenia określa w razie epidemii ograniczenia z tytułu przemieszczania się, przymusowych szczepień, konfiskaty mienia, przymusowej izolacji.

3. Wprowadzenie stanu klęski żywiołowej spowoduje z automatu odwołanie stanu epidemii, co spowoduje wycofanie uprawnień nadawania grzywn w drodze administracyjnej przez lekarzy i GIS.

4. Stan klęski żywiołowej wprowadza się jak państwo nie daje sobie rady, nie ma środków do opanowania sytuacji.

5. Na wprowadzeniu stanu klęski żywiołowej zyskają jedynie zagraniczne korporacje.

Portret użytkownika b@ron

zastanawiam się czy wszyscy

zastanawiam się czy wszyscy ci, którzy są tacy oburzeni decyzjami rządu w sprawie koronawirusa, byliby zadowoleni gdyby w następnym wystąpieniu, minister zdrowia przekazałby publicznie, że ma związane ręce i w związku z tym zdejmuje wszystkie ograniczenia i róbcie co chcecie ale uważajcie żeby się nie zarazić...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika SurvivorMan

Ja nie widzę nawet medycznego

Ja nie widzę nawet medycznego uzasadnienia na to co robią PiSdzielce!
Zakaz wstępu do lasu? W przypasku ASF to jeszcze miało sens... Ale w przypadku koronawirusa? Głupek
To samo jeśli chodzi o obowiązek zachowania odstępu... Moja kobieta ma iść w odstępie ode mnie po ulicy, ale w jednym łóżku spać możemy Głupek

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika K

Nakaz odstępu 2m ma sens.

Nakaz odstępu 2m ma sens. Łatwiej wyłapać kto łamie ograniczenie przemieszczania się. Dzięki temu policja nie musi podchodzić do każdej pary i sprawdzać czy są małżeństwem razem mieszkającym, mniejsze ryzyko zakażenia.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika ArturK

Nie popadaj w megalomanię.

Nie popadaj w megalomanię. PISowcy, również to wiedzą, że jest to bez sensu a jednak robią. Sprawa jest prosta zatem, muszą to robić a nie mogą jawnie powiedzieć dlaczego. Co powiedzą, że telefon z Tel Awiwu dostali, może i sami nie wiedzą po co, bo im się starsi i mądrzejsi nie opowiadają, tylko wydają polecenia.

Strony

Skomentuj