Czy Wielkiej Brytanii może grozić tsunami? Według ekspertów ryzyko jest o wiele większe niż dotychczas sądzono

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania ujawniły, że ostatnie tsunami, które uderzyło w Wielką Brytanię, mogło wydarzyć się stosunkowo niedawno. Oznacza to, że pojawianie się gigantycznych fal w tym regionie świata może być o wiele powszechniejsze niż dotychczas sądzono.

Do tej pory uważano, że ostatnie wielkie tsunami, które spustoszyło wybrzeże Wysp Brytyjskich, uderzyło 10 tys. lat temu. Nastąpiło wtedy ogromne podwodne osunięcie ziemi – znane jako Storegga. Spowodowało to utworzenie się potężnej fali w stronę Szetlandów, a także części Szkocji, Norwegii i Grenlandii.

Biorąc pod uwagę, jak dawno temu miało miejsce ostatnie tsunami, naukowcy od dawna odrzucali możliwość wystąpienia tej katastrofy współcześnie. Jednak obecnie znaleziono nowe dowody sugerujące, że zjawisko to mogło występować o wiele częściej.

 

Sue Dawson z University of Dundee powiedziała: „Znaleźliśmy piasek na wysokości 13 metrów nad poziomem morza, który liczy odpowiednio 5000 i 1500 lat w wielu miejscach na Szetlandach. Skały te wykazują podobne właściwości do tych z osuwisk Storeggi i dlatego można je powiązać z tsunami.”

Odkrycie wskazuje, że tsunami mogą pojawiać się w regionie Wielkiej Brytanii znacznie częściej niż dotychczas sądzono. Jeśli ostatnie tsunami nastąpiło około 1500 lat temu, kolejne stanowi realne zagrożenie i może pojawić się w stosunkowo niedługim czasie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Skomentuj