Czy Wielka Brytania zdecyduje się na ekstradycję założyciela Wikileaks?

Kategorie: 

Źródło: Facebook

Na całym świecie głośno mówi się o założycielu WikiLeaks, który dotychczas miał zapewnione schronienie na terytorium ambasady Ekwadoru w Londynie. Julian Assange ukrywał się przed oskarżeniami o gwałt ze strony Szwecji, które dziwnym zbiegiem okoliczności pojawiły się niedługo po tym, jak ujawnił tajne informacje, kompromitujące Stany Zjednoczone. Amerykanie również mają interes w tym, aby zamknąć i uciszyć demaskatora. Teraz pojawiła się ku temu okazja.

 

11 kwietnia w godzinach porannych, Ekwador postanowił odebrać założycielowi WikiLeaks azyl polityczny. Po siedmiu latach przebywania w zamknięciu, Ekwador oddał Assange'a w ręce brytyjskiej policji. Słynny demaskator przebywa teraz w areszcie. Nikt nie wie, jaki będzie jego dalszy los.

 

Kwestia Juliana Assange'a stała się mocno kontrowersyjna. Ekwador odebrał mu schronienie po dogadaniu się ze Stanami Zjednoczonymi - rząd USA zaaprobował przyznanie temu państwu 4,2 miliarda dolarów pożyczki przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Organizacja WikiLeaks ostrzegała, że władze Ekwadoru porozumiały się w sprawie przekazania Assange'a w ręce brytyjskich służb. Najpierw oficjalnie zdementowano te informacje, a już po kilku dniach okazało się, że jednak było coś na rzeczy.

Teraz Julian Assange jest bliżej deportacji do Stanów Zjednoczonych, niż kiedykolwiek. Z drugiej strony, spotkało się to z bardzo silną reakcją na świecie. Assange jest Australijczykiem, który przez 7 lat przebywał w ekwadorskiej ambasadzie na terenie Wielkiej Brytanii. USA uważają, że mogą osądzić i zamknąć u siebie w więzieniu australijskiego dziennikarza. Wielu komentatorów zwraca uwagę, że na tej samej zasadzie, Stany Zjednoczone, metodą nacisków i przekupstwa, mogłyby w przyszłości domagać się deportacji praktycznie każdego dziennikarza, który ujawnia na światło dzienne kompromitujące informacje.

 

Co ciekawe, USA oskarżają Assange'a nie o to, że ujawnił tajemnice amerykańskiego rządu, tylko o udzielenie pomocy Chelsea Manning (wcześniej jako Bradley Manning) we włamaniu do komputera, a konkretniej chodzi o złamanie hasła. W ten sposób, Stany Zjednoczone chcą uniknąć oskarżeń o złamanie 1. poprawki Konstytucji, która między innymi zakazuje ograniczania wolności prasy i słowa. W tym kontekście warto wspomnieć, że część zachodnich mediów wyraźnie przedstawia Assange'a jako przestępcę, a nie jako dziennikarza.

Warto również dodać, że Stany Zjednoczone wiedziały o kwestii włamania do komputera już w 2011 roku, ale nie wniosły oskarżenia przeciwko Assange'owi. Jednak teraz zdecydowano się przywrócić tę sprawę do życia, aby znaleźć dobry powód dla deportacji założyciela WikiLeaks. Zgodnie z wystosowanym oskarżeniem, Julian Assange może trafić do więzienia maksymalnie na 5 lat. Oczywiście jeśli Amerykanom uda się go dorwać, będą mogli go oskarżyć o kolejne „przestępstwa” i w najgorszym przypadku mógłby otrzymać nawet karę śmierci, choć scenariusz ten jest raczej mało prawdopodobny.

 

Tak czy inaczej, jego deportacja do USA byłaby wydarzeniem bez precedensu. Australia nie robi kompletnie nic w tej sprawie, aby pomóc swojemu obywatelowi, którego przyszłość jest teraz w rękach obcego rządu.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Zenek ;)

Człowiek jakiego WYPROWADZONO

Człowiek jakiego WYPROWADZONO z ambasady NIE BYŁ Assange'm 

 

tylko jakimś PODSTAWIONYM DZIADKIEM (KLOSZARDEM) z ulicy.....

 

Projekt  moSSAdNEWS zwany WikiLeaks zwinieto znacznie wcześniej jako już NIEPRZYDATNY DO SZCZUCIA gdyż ELITY SIĘ DOGADAŁY co do podziału ŚWIATA na swoje udzielne ksiąstewka....

 

 

Portret użytkownika Taki

Juz przestalem wierzyc ..

Juz przestalem wierzyc ...angolom,,,,, to sa podstepne Ku,,,,,wy  tak samo Jak w przeszlosci podjudzali Polakow Do ,,,,samobujczych ...Powstan ,,,!!!

Oni sa so wszystkiego zdolni ,,,a Amisowie wiadomo szukaja tylko zaczepki ,,,przy pomocy ...zydkow ,,,

zebysmy mieli porzadnych Politykow to dali by temu Panu ,,Azyl ,,,i za jednym pociagnieciem pozbylibysmy sie ,,,,jednych i drugich ..no tych z pejsami i armii HamerykAn skiej ,,Ale niestety POPiS  to gowno robi Ludzi w h,,,ja i blokuje  Konfederacje ,,,,jakby jej NIE bylo ,,,,maja juz teraz gacie pelne STRACHU !!!!

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Skomentuj