Czy warto zdecydować się na dom energooszczędny?

Kategorie: 

Źródło: internet

Na przestrzeni ostatnich lat świadomość ludzi w zakresie stosowania w budownictwie energooszczędnych rozwiązań, pogłębiła się. Wiele osób korzysta z pomp ciepła, samemu produkuje elektryczność i podgrzewa sobie wodę z wykorzystaniem ciepła słonecznego. Coraz częściej domy są budowane w technologiach energooszczędnych, ale jeśli ktoś myśli o budowie takiego domu powinien wiedzieć jakie są ich plusy i minusy.

 

Podstawowy plus to niższe koszty eksploatacji budynku, jednak jest to okupione wyższym kosztem budowy. Ekologiczne materiały budowlane i technologie są nadal drogie, ale trzeba traktować to jako inwestycję w przyszłe oszczędności i względną niezależność w zakresie elektryczności i ogrzewania budynku. Umożliwiają to coraz doskonalsze technologie fotowoltaiczne, pozwalające na samodzielną produkcję elektryczności. oraz coraz popularniejsze ekologiczne metody ogrzewania budynków, na przykład za pomocą pomp ciepła. 

 


Niewątpliwie plusem takiego budownictwa jest redukcja potrzeb energetycznych, co przy założeniu masowości budowy energooszczędnych domów, może być istotnym czynnikiem zmniejszającym emisje gazów cieplarnianych nie tylko w naszych gospodarstwach, ale też w elektrowniach, które nie będą musiały tak szybko zwiększać mocy. Oznacza to, że dzięki świadomości użytkowników, elektrownie, zwłaszcza spalające węgiel i olej opałowy, wyemitują mniej dwutlenku węgla. Celem samym w sobie jest doprowadzenie do sytuacji gdy dom będzie zbudowany z myślą o wykorzystywaniu ekologicznych technologii. Jeśli ktoś jest zainteresowany rozpoczęciem takiej budowy, projekty domów energooszczędnych można znaleźć na przykład na stronie https://www.mgprojekt.com.pl , znajduje się tam wiele porad na temat tego jak można uniknąć najczęstszych błędów w projektowaniu i wyposażaniu energooszczędnego domu.

Nie oznacza to jednak, że już istniejące budynki nie mogą stać się bardziej oszczędne pod względem energetycznym. Najlepszym krokiem w tym kierunku jest ocieplenie ścian i wymiana przestarzałych instalacji grzewczych. Może to pozwolić na duże oszczędności i przyczynić się do redukcji smogu, który w sezonie zimowym doskwiera wszystkim. To właśnie aspekty środowiskowe i oszczędność eksploatacji budynku stanowią najczęściej wskazywane przyczyny decyzji inwestorów aby budować dom w technologiach ECO Friendly. Obserwowany obecnie na świecie trend na zwiększanie sprawności paneli fotowoltaicznych przy jednoczesnym spadku ich cen, pozwala sądzić, że technologie ekologiczne staną się wkrótce standardem w każdym domu. 


 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin3
Portret użytkownika admin3

Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.pl


Komentarze

Portret użytkownika Lommo

Najprostszą metodą budowy

Najprostszą metodą budowy energooszczędnego domu jest takie go zaprojektowanie i umiejscowienie żeby okna wychodziły na wschód i południe z jednoczesną minimalizacją oszklenia na północ i zachód. Się wtedy pozyskuje darmową nieoakcyzowaną i nieovatowaną energię słońca. Wbrew pozorom nadmiernie izolacyjne okna są tu wyrzucaniem pieniędzy bo nie pozwalają tego ciepła od słońca wpuszczać do środka. Najnowsze badania niemieckich instytutów budowlanych wykazują że i obłożenie izolacją cieplną murów nie pozwala im nagrzewać się od słońca . A przecież i na jesien i na wiosnę z tym długim operowaniem słońca nie jest tak żle. Natomiast wielu ludzi ma takie złudzenia że jak da pół metra izolacji cieplnej i super wszytko pouszczelnia to oszczedzi na ogrzewaniu. Ba wg danych jak pozliczać z reklam ze np , danie takiej a takiej izolacji to 50 % oszczednośc ciepła, danie takich okien to 50 % oszczedności ciepła, danie jakichś cudownych sytemów grzewczych to kolejne 50 % oszczędności. To wychodzi już 150 % oszczędzności , co jest oczywistą bzdurą. To nie działa tak że jak się zrobi supe szczelnie i super izolacyjnie to samo się nagrzeje. Może można wtedy zjechać na kosztach ale kosztem zdrowia domowników. Niewietrzone często pomieszczenia mieszkalne to oddychanie własnymi wyziewami, a nawet astma u dziec i dorosłych zresztą też , póki co ludzie są żywymi istotami a nie jakimiś sztucznymi . Do tego te oszczedności po uwzględnieniu wymian filtrów i kosztu prądu do wentylatorówchoćby mechanicznej wentylacji mogą się okazać iluzoryczne.

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Np. makulatura albo butelki.

Np. makulatura albo butelki. Wystarczyło uczynić skup opłacalnym i biedota w miastach by oczyściła wszytko i zaniosła ładnie poukładane do skupu. ALE WTEDY JAKIŚ LICHWIARZ BY NIE ZAROBIŁ. Segregowanie śmieci. Proponuję zebrać ludzi i złożyć do sądu pozew o przymuszanie do wykonywania pracy. To jest zmuszanie ludzi do wykonywania konkretnej pracy wykonywanej za kogoś i do tego za darmo. A pytam się gdzie były szkolenia BHP? A gdzie są dodatki za szkodliwe warunki pracy ze śmieciami? Narodzie! Segregując, wykonujecie konkretną pracę za darmo, ale już kasę na tych posegregowanych przez was śmieciach trzepią osoby trzecie. (Coraz większą kasę...) Trochę ten temat uprościłem ale i tak mam nadzieję że rozumiecie co mam na myśli?

Portret użytkownika Dr Piotr

A najśmieszniejsze jest to,

A najśmieszniejsze jest to, że firmy sortujące śmieci i tak robią to ponownie, bo takie mają procedury...czyli zwykli ludzie robią za idiotów i sązmuszani do extra opłat za coś, co i tak jest robione przez odbiorcę śmieci. Tłumaczył to nawet w oficjalnej TV chyba z rok temu szef jednej z takich firm.

Portret użytkownika Zenek ;)

Jenergooszczędność po

Jenergooszczędność po jewropejskiemu...

1-Rodzina się łapie za głowę po kolejnej podwyżce MEDIÓW....
2-Instaluje energo-bla bla cośtam urządzenia (KOSZTY) czy OGRANICZA zużycie
3-Prezes demokra-lichwiarskiej firmy ZATROSKANY SPADAJĄCYMI mu DOCHODAMI zarządza PODWYŻKĘ MEDIÓW bo "brakuje mu na gumki "
4-wracamy do pkt 1

tak wygląda ENERGOOSZCZĘDNOŚĆ w polin kondominium MAFII brytyjsko-kacapskiej zwanej rządem.....

To należy dodać informację o INTELIGENTNYCH licznikach na prąd nowej "GENERACJI" nabijających zużycie o 700% razy WIĘKSZE niż te jakie wykazałyby stary i jakie jest faktycznie zużywane

o licznikach CIEPŁEJ wody NIE UWZGLĘDNIAJĄCYCH TEMPERATURY mierzonej wody bo i po co, zimna w cenie ciepłej to też SUTY PRZEWAŁ....

a w tv kolejny pedał pier****** o KONIECZNOŚCI OSZCZĘDZANIA bo on nie musi..... jak syty w bajce o głodnym....

teraz kolejny wój pier***** o konieczności PODNIESIENIA RACHUNKÓW ZA PRĄD po 50 zeta od domu bo im elektrownie się sypią.... a kto kufa mać KAZAŁ ELEKTROWNIOM MARNOWAĆ MILIARDY NA REKLAMY czy kupowanie sobie DRUŻYN SPORTOWYCH PEDZIÓW ?

Przecież TE ZMARNOWANE na zbytki pieniądze MOGŁY ZAINWESTOWAĆ w swoją MODERNIZACJĘ, KTO IM TEGO ZABRONIŁ, kolejny partyjny NIEDOJEB na stołku prezesa "ośmiorniczki" ? Mierny ale "kompetentny" bo wiernie liżący po rowie u prezesa.... czy robiący PRZEWAŁY z PAŃSTWOWEGO w partyjne.....

Ale tak się robi LUD (KL) pOŚWIĘCIMIA, ziemi odmienionej żarliwą pedofilią żyda katza w BAMBUKO...aż im żyd OSTATNIE GACIE z tyła ZEDRZE.... i wtedy powie iż faktycznie jest "OSZCZĘDNIE" bo już NIE MA CO KRAŚĆ dla niego....

i trza ruszać do kolejnego polin.... tuż za kolejną sytą granicą......
 

Portret użytkownika zakaz skretu w lewo

Energooszczędny to nie tylko

Energooszczędny to nie tylko panele. Tylko dzięki samej izolacji, o odpowiedniej grubości i współczyniku przewodzenia ciepła otrzymujesz przegrode o małym "U". Oczywiście jest nieco droższa od styropianu, ale nie ma dramatycznej różnicy. Do tego prawidłowo dobrane źródło ciepła, grzejniki lub ogr, ewanie płaszczyznę itd i mamy energooszczędny dom. Ale do tego potrzeba inżyniera, a nie polskiego janusza budownictwa, którzy u nas opanowali rynek. To wcale nie są drogie rzeczy i kosmiczne technologie.. 

Portret użytkownika Dr Piotr

Szczerze, to przy obecnej

Szczerze, to przy obecnej sytuacji w Polsce i jak jest rozkradana i zarządzana przez żydków, to wolę nic nie budować, ani nie kupować, a już na pewno nie na kredyt, bo jeszcze Ci na kredytach, to zapłaczą w ciągu najbliższych paru lat...wolę wynajem, bo gadki o tym, że chata na kredycie 20-30-letnim jest moja, są po prostu śmieszne, tak będzie moja za 20-30 lat, a póki co jest własnością banku, a my żyjemy iluzją własności. Wynajem daje mi swobodę i brak zobowiązań, a chat pod wynajem jest multum...no ale to tylko moje osobiste zdanie i minimalistyczne podejście do życia.

Portret użytkownika euklides

Masz rację doktorku, ale nie

Masz rację doktorku, ale nie tak powinno to wyglądać. Czciciele kutasa spod znaku Tamgi będą Ci wchodzić coraz bardziej na głowę. To zadziwiające jak promowany przez nich styl życia do którego zmuszają innych, gdzie podstawą ma być wynajem i życie na kredyt, ujawnia ich koczowniczo-rozbójnczy charakter.

Portret użytkownika Dr Piotr

Zgadzam się w 100% z Tobą, że

Zgadzam się w 100% z Tobą, że tak nie powinno być, nawet kiedyś o tym pisaliśmy w komentarzach pod jakimś wcześniejszym artykułem odnośnie drobnych rzeczy, na które promowany jest wynajem. Tylko zakup domu, to praktycznie największy wydatek życia dla większości z nas i jak nas docisną kosztami mediów, żywności, paliwa i ogólnie "daninami", jak nie udźwignę kredytu za dom, to mi go zabiorą i tak i każą spłacać resztę kredytu. Nawet durne amerykańce mają lepsze warunki, bo jak im bank zabiera chatę przy niewypłacalności, to po temacie i nic więcej nie płacą.

Nie mając takiego zobowiązania na karku, po prostu wyjadę gdzieś na prowincję, gdzie trochę taniej, albo poproszę przyjaciół o pomoc czy coś w tym stylu. Plecak ucieczkowy też mam od czasu paranoi 2012 gotowy do drogi.

Portret użytkownika Ractaros96

Byłoby miło jakby

Byłoby miło jakby spółdzielnie mieszkaniowe w jakiś sposób wykorzystały dachy bloków. W przypadku mojej spółdzielni pieniądze to nie problem, a skostniała struktura zarządu z wieloletnią panią prezes na czele. Taki dach można zamienić w ogród lub założyć kolektory i w ten sposób obniżyć mieszkańcom czynsz z tytułu ogrzewania - tym samym czyniąc mieszkania jeszcze bardziej atrakcyjnymi dla potencjalnych nabywców. Oczywiście w drugim wypadku lokalna ciepłownia będzie zdecydowanie przeciwko, bo już teraz ciężko sobie radzą odkąd wszystkie bloki w okolicy zostały docieplone i spadło zużycie energii w celu ogrzewania, a nowych bloków jest jak na lekarstwo.

Choć technologia fotowoltaiczna jest jeszcze ekonomicznie wątpliwa, tak np. kolektory do produkcji ciepła powinny być instalowane gdzie tylko jest to możliwe, aby uniezależnić się od węgla.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Strony

Skomentuj