Czy warto pić yerba mate?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Yerba mate to herbata wytwarzana z wysuszonych liści oraz patyczków ostrokrzewu paragwajskiego, który rośnie w lasach tropikalnych Ameryki Południowej. Oprócz wyrazistego smaku napar z yerba mate obfituje w witaminy, aminokwasy i polifenole. Te związki roślinne w wyraźny sposób mogą poprawić stan Twojego zdrowia.

 

Wciąż pojawiają się nowe doniesienia na temat właściwości zdrowotnych yerba mate. Niektóre badania sugerują, że regularne picie naparu może poprawić stan zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Wyniki innych badań dowodzą z kolei, że picie yerba mate może przeciwdziałać negatywnym skutkom otyłości.

 

Właściwości zdrowotne związane z kofeiną

Filiżanka yerba mate o pojemności 150 ml zawiera średnio 78 mg kofeiny. Sprawia to, że yerba mate ma podobne właściwości pobudzające co kawa. Może poprawiać nastrój i dodawać energii, ale oferuje też inne korzyści. Liczne badania wykazały, że kofeina pozytywnie oddziałuje na nasze zdrowie. Może zapobiegać występowaniu niektórych nowotworów, m.in. rakowi prostaty, jelita grubego oraz piersi. Osoby spożywające kofeinę posiadają także niższe ryzyko chorób serca, choroby Parkinsona, demencji, choroby Alzheimera oraz cukrzycy typu 2.

 

Niższa waga

Według analizy badawczej, którą przeprowadzono w 2011 roku, yerba mate zawiera specyficzny rodzaj bakterii, która zmienia sposób trawienia tłuszczu przez organizm. Tzw. actinobakteria wspiera działania odchudzające. Badania na zwierzętach wykazały, że wypijanie naparu z yerba mate zmienia metabolizowanie tłuszczów. U gryzoni spadł również poziom cholesterolu, trójglicerydów oraz glukozy we krwi. Dodatkowe badania przeprowadzone w 2013 roku udowodniły, że ekstrakt z yerba mate zmniejszał związane z otyłością stany zapalne występujące w organizmach szczurów.

 

Przeciwutleniacze

Yerba mate, podobnie jak wiele innych produktów roślinnych, zawiera sporą dawkę przeciwutleniaczy. Zawarte w niej substancje chemiczne mogą neutralizować wolne rodniki, niwelując stres oksydacyjny. W efekcie minimalizowanych jest wiele chorób związanych z przedwczesnym starzeniem, m.in. nowotwory oraz choroby serca.

Zdrowie kości

Osteoporoza stanowi przyczynę wielu złamań kości u osób powyżej 65 roku życia. W badaniu z 2012 roku dowiedziono, że kobiety, które przez 4 lata regularnie piły yerba mate, doświadczyły znacznie mniejszego spadku gęstości kości. Skorelowano to z niższym ryzykiem osteoporozy oraz rzadziej doświadczanymi złamaniami.

 

Ryzyko i skutki uboczne

Chociaż kofeina zawarta w yerba mate posiada szereg właściwości zdrowotnych, może ona powodować także pewne działania niepożądane. Należy do nich przede wszystkim: podwyższone ryzyko poronienia, nadciśnienie lub zaburzenia rytmu serca u osób posiadających choroby serca. Badanie z 2010 roku wykazało wzrost zachorowań na raka przełyku i jamy ustnej u osób, które często piły yerba mate. Autorzy badania ostrzegają jednak, że nie ustalono ostatecznie, czy przyczyną była sama herbata, czy też regularne picie gorącego płynu.

 

Jak przygotować napar?

Do zaparzenia filiżanki wykorzystaj 2-3 łyżeczki suszu, zalewając go wodą o temperaturze do 85 stopni Celsjusza. Pozwól naparowi ostygnąć do optymalnej dla picia temperatury. Ponieważ yerba mate ma specyficzny, gorzki smak, możesz spróbować wypić ją z odrobiną cukru, miodu lub syropu z agawy. Do picia yerba mate najlepiej jest wykorzystywać specjalne naczynie, a także metalową rurkę (bombillę), która pozwala na wypijanie samego naparu bez fusów.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Dobroj

Piję YM od kilku lat.

Piję YM od kilku lat. Wcześniej byłem nałogowym "żłopaczem kawy". Pojawiły się w moim organizmie problemy związane z wypłukiwaniem przez kawę niezbędnych pierwiastków. Przeminęły bezpowrotnie po przestawieniu się na YM. Polecam wszystkim borykającym się z tym problemem.

Jeszcze rosną drzewa, które to widziały,
Jeszcze ziemia pamięta kształt buta, smak krwi.
Niebo zna język, w którym komendy padały,
Nim padły wystrzały, którymi wciąż brzmi.

Jacek Kaczmarski, „Katyń”

Portret użytkownika JackBB

2-3 łyżeczki? Jak w kubku to

2-3 łyżeczki? Jak w kubku to połowa kubka zasypana zielem, zalana woda, a po chwili jak już ziele wciągnie wodę trzeba trochę jeszcze dolać... Tak się pije yerba mate, opis przyrządzenia wzięty chyba z "yerby" z jakiegoś wielkopowierzchniowego sklepu... 

____________________________

DUMNY Z BYCIA POLAKIEM

DUMNY Z BYCIA SŁOWIANINEM

DUMNY Z BYCIA BIAŁYM

Portret użytkownika Kwazar

Nie wiem czy warto pić Yerba

Nie wiem czy warto pić Yerba Mate ? Wiem,że mi odpowiada smakowo i czasami piję (nie wieczorem) Ale herbatę też czasami piję,kawę,wodę a i piwo też często.No a w ogóle co to ma za znaczenie i co to kogo obchodzi? Na jak to jakie znaczenie ?! .....Powiem,że...nie wiem ? Ale na wszelki wypadek może mieć, nieprawdaż ? 

Portret użytkownika tomasz26

zapewne jedni piją drudzy

zapewne jedni piją drudzy nawet nie spróbują ..ale tak już jest że każdy jest inny ma inny organizm inną inkarnacje itp,itd inne świadomościowe czy smakowe przyzwyczajenia druga sprawa to reklama podprogowy sygnał kodowania, a kto koduje w społeczeństwach reklamy ..wiadomo koncerny a czym się kierują koncerny wyłącznie zyskiem ..więc odpowiedz sobie sam co dla ciebie jest zdrowe ..ja na ten przykład lubię wychodiwana np w doniczce miętkę ..dziko rosnąca pokrzywkę ,rumianek, skrzyp polny, itp ..każdy pije to co mu w duszy gra lub zaproramowano

Portret użytkownika Xall

Yerba mate to yerba mate, a

Yerba mate to yerba mate, a herba ta to herbata. Zarówno yerba, jak i łacińskie herba oznacza ziele, zaś "mate" to ostrokrzew, natomiast "ta" oznacza krzewy roślin z rodzaju kamelia. Zatem yebamate oznacza "ziele ostrokrzewu", zaś herbata oznacza "ziele kamelii". A wspólna nazwa dla obydwu napojów to "napar". Capisci?

Skomentuj