Czy w związku z robotyzacją i informatyzacją dochód gwarantowany staje się koniecznością?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Podstawą każdego rozwoju jest praca i tylko praca, ale w czasach gdy jest jej coraz mniej, praktycznie we wszystkich dziedzinach, szybsze, wydajniejsze i tańsze stają się roboty i automaty, okazuje się, że praca ludzkich rąk staje się za droga, a tym samym ludzie, którzy umieją wykonywać tylko proste czynności, właściwie są skazani na bezrobocie. Nowocześni lewacy proponują, żeby każdemu po prostu dać pieniądze bez pracy gdyż jest to podobno prawo człowieka, a praca jest jego wyborem a nie koniecznością. Aby tego dokonać planuje się opodatkowanie robotów!

 

Robotyzacja i automatyzacja postępuje dookoła nas w oszałamiającym tempie i procesy te zachodzą znacznie szybciej niż się spodziewano. Dzieje się tak dlatego, że praca ludzka jest w większości krajów świata bardzo opodatkowana i opłaca się zastępowanie ludzi robotami, które nie potrzebują urlopu, ani nie zapiszą się do związków zawodowych. Problem w tym, że lewica swoim szalonym fiskalizmem i rozmaitymi szkodliwymi pomysłami jak Kodeks Pracy, przekształciła stosunki społeczne tworząc armię ludzi, których pracy nikt nie będzie chciał kupić bo jest zbyt droga ze względu na rozmaite składki nakładane przez pazerne władze.

 

Okazuje się jednak, że rośnie liczba niepracujących i żyjących z socjalu. Nie da się w nieskończoność opodatkowywać mitycznych bogaczy opowiadając tym samym zawistnej gawiedzi historyjki niczym z legendy Robin Hooda, a ostatecznie okradnięci zostaną wszyscy, a obdarowanie nieliczni. Ponieważ na wypłacanie ludziom świadczeń pieniężnych bez pracy, zawsze brakuje środków, a nie da się już znacząco bardziej opodatkować ostatnich pracujących frajerów, od jakiegoś czasu słychać pomysły opodatkowania maszyn i robotów.

Ostatnio otwarcie na ten temat wypowiadał się znany z lewicowych poglądów miliarder Bill Gates. Stwierdził, że roboty i automaty zabijają miejsca pracy dlatego ludziom należy się gwarantowany dochód pozyskany z opodatkowania pracy robotów. Gdyby do tego doszło będzie to być może kiedyś jeden z powodów przepowiadanego od dawna buntu maszyn. W każdym razie lewicowi fantaści uważają, że praca ludzi będzie przywilejem, a nie koniecznością i dzięki wyduszenia pieniędzy z "bogaczy" i ich maszyn, większość będzie mogła spokojnie odpoczywać.

 

Taka wizja nieco przeraża, bo człowiek bez pracy szybko się degeneruje, ale dla wielu leniwych i niezaradnych ludzi, perspektywa pozyskania takiej darowanej państwowej pensji, będzie bardzo kusząca. Z drugiej strony może lepiej, że tacy ludzie po prostu dostaną pieniądze zamiast świadczyć nic nie wartą pracę, na przykład jako urzędnicy. 

Niemal we wszystkich krajach rozwiniętych wraz ze wzrostem informatyzacji, robotyzacji i automatyzacji, dochodzi też do monstrualnego rozrostu państwowej biurokracji. To bardzo trudno zrozumieć, że dzięki komputerom, zamiast spadku zatrudnienia w administracji, w stosunku do całkowicie analogowych lat osiemdziesiątych, zanotowano trzykrotny wzrost ilości etatów dla urzędników. Dopiero gdy spojrzy się na to z perspektywy nieuchronnej utraty miejsc pracy dla ludzi o niewiele wartych umiejętnościach, jasne staje się, że rządzący planują zatrudnić u siebie za nasze pieniądze tylu ile się da nowych urzędników, których celem będzie udawanie pracy, a celem urzędów będzie udawanie, że odpowiednio im płacą.

 

Chyba jednak lepiej byłoby uznać takich ludzi za życiowo niezaradnych i po prostu dać im dochód gwarantowany, byle tylko swoją pseudopracą nie pogarszali stanu gospodarki, na przykład wymyślając tony zbędnych przepisów, czy też zatrudniając kolejnych życiowych zombie do egzekwowania chorego prawa stanowionego w patologicznych warunkach. Doprawdy lepiej im zapłacić za nic nie robienie niż ponosić konsekwencje ich "pracy".


 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Obserwqtor3626

Nowocześni lewacy proponują,

Nowocześni lewacy proponują, żeby każdemu po prostu dać pieniądze bez pracy gdyż jest to podobno prawo człowieka, a praca jest jego wyborem a nie koniecznością.

I tu się zgadzam, ludzkość zbyt goni za pieniendzmi, kult pracy, konsumpcjonizm. Nienawidze tego systemu np.: uczniowie chodzą do tzw. szkoły która ogłupia, niszczy ciekawosc, niszczy zdrowie psychiczne poprzez durnych uczniów, zwalcza wszelkie zainteresowania, skutecznie zniechęca do danych rzeczy jak np.: tzw.: wychowanie fizyczne, naucza kłamstwa, bezsensowe rzeczy. Robi z młodych ludzi roboty/roboli. Już ox początku są dzwonki, przerwy tak jak w pracy/więzieniu choć wctym drugim masz jedzenie, toalete, łóżko i nic nie musisz robić po tym jak chciałeś pobić polityka czy cokolwiek.

Według mnie nie powinno być szkoły a nauczać powwini rodzice/rodzina lub lokalni opiekunosis którzzy by zabierali w teren i opowiadali o roślinach i ich lecz. właści. Choć każdy lubi co innego, i powwini być różni Jak np. w Afryce mędrzec zabiera chłopca w teren i uczy faktów które przydadzą się życiu(w tym wyp. o roślinach i działaniu na choroby)

Nie jestem przeciw "pracy" ale nie w takiej forkie jak jest obecnie.

Portret użytkownika Ogo Pogo

Słusznie zauważył LIK ,że

Słusznie zauważył LIK ,że rozwój technologiczny jest spowalniany przez bandę psychopatów dążących kontroli nad ludzkością.Monopol kreacji pieniądza ,fikcji wartości.Fetyszyzacja pieniądza powoduje paranoiczny niedorozwój naszej cywilizacji.Pytanie admina o dochód gwarantowany traktuję jako prowokację mającą nas wciągnąć do twórczej dyskusji.Zastanówmy się.

Karmieni prymitywnymi ideologiami ,teoriami ekonomicznymi ze świata sf,indoktrynowani w szkołach na uczelniach ,świątyniach nie umiemy się ogarnąć w świecie gadżetu.Gadżet,nie ważne czy to samochód,telefon, wygadżetowane mieszkanie ,wmówona nam chęć posiadania wyznaczenia swojej pozycji przez posiadanie prowadzi do aberracji w rozwoju naszej cywilizacji.Psychopaci,pospolici bandyci ,oszuści ,naciągacze  niestety ale rządzą naszym światem.

Czy gwarantowany dochód jest socjalizmem?Bzdura.Nasze zasoby ,w parze z rozwojem cywilizacyjnym mogą zagwarantować każdemu przyzwoite życie na naszej planecie.Prawdziwa nauka,historia naszej ziemi,artefakty ukryte przed nami są elementem podstawowym lecz nie wystarczającym do wydobycia się z ubezwłasnowolnienia.Prawda,wyczyszczenie kloaki masońskiej ,tzw.rodów bankierskich to kolejny stopień  naszego powrotu do człowieczeństwa.Wbrew temu co się mówi nasza planeta jest nas w stanie nie tylko wyżywić (zdrowo),leczyć ,uzdrawiać lecz również pozwalać żyć zgodnie z własnym zakreślonym współczłowieczeństwem zasad pragnieniem.Pragnieniem nie żadnego posiadania a rozwoju nie tylko w sferze materialnej lecz równiez duchowej.

Na straży niedopuszczenia do zmian stoją kreatury.Żadne tam finezyjne ,inteligentne kreatury.To najpospolitsi barbarzyńcy.Niech nie zmyli was ich ubiór, tytuły gadżety jakimi się posługują (ferrari,porszaki,maclareny itp).Gadżety mają w was wzbudzić żądzę chęć posiadania przynajmniej ersatzu.Mają was ustawić w hierachii niewolników.Zaspokoic chęć dowartościowania.Dlatego cała ta masa celebrycka do podkręcania waszych żądz ,idiotycznych zachowań.Chęć posiadania jak największej ilości fikcji ,pieniądza bez ,którego nie idzie żyć.To nasze zniewolenie.Oni wykreują dla siebie ile chcą fikcji ,pieniądza znikąd,pstryknięciem w klawiaturę,w drukarni.A ty biedaku musisz zapierdalać ,żeby raczyli ci dać choćby najniższego nominalnie gadżeta pienieżnego ,żebyś z kolei   mógł zaspokoic pragnienia ,gadżetomanię swoich dzieci.Iluzja rozwoju.Iluzja posiadania.Wszystko w imię rozwoju.Wojny w imię rozwoju technologicznego?To dopiero oszustwo.

Nie ma co pieprzyc o dochodzie gwarantowym,prawie do człowieczego życia do humanitaryzmu dopóki nie usuniemy tego koczowniczego goowna.

Pozdrawiam.

Portret użytkownika The illuminati

Autor nie popisał się ani

Autor nie popisał się ani myśleniem godnym człowieka XXI wieku, ani znajomością realiów świata, ani.. empatią. 

Korwinizmy - to jest przecież 19 wiek. I to tak nie działa. Robotyzacji nikt i nic nie zatrzyma. I całe szczęście - ludzkość chce się rozwijać, a nie stać w miejscu. Czy wręcz cofać się do realiów kapitalizmu 19 wieku, do pracy po 18 godzin w fabryce czy grzebaniu w ziemi dla szlachcica, od świtu do nocy. Kto ze zwolenników Petru czy Korwina by tak chciał? Zgaduję - nikt. A to jest właśnie czysta esencja kapitalizmu.

No i ktoś ten korpo-szajs musi kupować. Nie wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego to natychmiastowa zapaść całej gospodarki i cywilizacji, to rzeź na ulicach. Z większością ludzi są po prostu... problemy, I NIC PONADTO. No ku*wa, są jacy są, i nic z tym się nie da zrobić. Przecież nie chcemy ich zabijać, prawda? Każda światowa elita o tym wie. Coś z tymi ludźmi trzeba zrobić gdy zabraknie pracy. Dobrze zostało to tu wyjaśnione: https://jarek-kefir.org/2017/02/24/robotyzacja-wymusi-ogromne-przemiany-jak-sie-wlaczyc-i-wygrac-to-wielka-szansa-dla-nas/

Portret użytkownika Lik

Ludzie na dajcie się ogłupiać

Ludzie na dajcie się ogłupiać ekonomicznym baranom, twierdzącym farmazony o rzadkości dóbr. Dla przypomnienia :

Dobro rzadkie – takie dobro, którego dostępność nie jest w stanie pokryć potrzeb ludzkich. Przykładem w czasach dzisiejszych może być samochód, jedzenie, książki, czy też każde inne dobro, dla którego przy zerowej cenie zgłoszony popyt przewyższa podaż.

Technologia , która jest obecnie może zostać szybko zastąpiona technologią, która likwiduje problem rzadkości dóbr. Przykładem takiej technologii jest technologia wolnej enrgii, rzadkość dobra jakim jest energia choćby pod postacią , ropy, czy prądu elektrycznego, mogłaby zostać całkowicie wyeliminowana. To samo dotyczy wszystkich innych dóbr, to tylko kwestia technologii. Problem pieniądza przestaje wtedy istnieć, tak smao, jak problem podatków.

Wykorzystująć samą robotykę możnaby stworzyć zamknięte cykle produkcujne, odzyskujące surowce i ponownie je wykorzystujące , jak i samo odnawijące się, pracujące na rzecz ludzi maszyny. To nie jest żaden problem, problemem  jest natomiast motłoch rządzący światem, pod postacią polityków , papiezy i innych szymowin, któremu potrzebna jest kontrola nad ludzkością celem jej wyzysku i grabienia , czego owocem jest słaby postęp technologiczny, z jakim mamy obecnie do czynienia, a wmawia się nam , że jest taki dynamiczny.

Nie jest, bo nie ma choćby wolnej energii ogólnie dostępnej.

 

 

Portret użytkownika tubylec

Wydawało mi się że roboty

Wydawało mi się że roboty robi się po to żeby odwalały robotę i żeby człowiek nie musiał robić .. no ale chyba mi się tylko wydawało. Teraz są już roboty ale człowiek beczy że przez nie straci pracę .. [email protected] człowieczy niewolnik jeszcze długo nie wyzbędzie się swojej niewolniczej mentalności, nawet po zdjęciu kajdan. Chcecie pracy? To dostaniecie pracę .. w obozie koncentracyjnym .. przerzucanie piachu z jednej kupy na drugą i z powrotem.

Portret użytkownika Ractaros96

Po pierwsze, przy ciągłym

Po pierwsze, przy ciągłym postępie technologicznym socjalizm wygra, prędzej czy później, ale wygra. W momencie, gdy podstawowe potrzeby ludzi będzie można zaspokoić bez większych problemów skończy się kultura materializmu i konsumpcjonizmu. Ludzie będą musieli w czym innym odnaleźć swój sens życia. Oczywiście, oprócz chciwości trzeba wyeliminować korupcję i żądzę władzy u ludzi, a do tego potrzeba ogólnoświatowej filozofii, która ogarnie wszystkich i zmieni myślenie całej ludzkości. Dopiero wtedy coś z tego wyjdzie. Wiem, że bujam w obłokach, ale nic na to nie poradzę Wink

Poza tym, co do kwestii wykorzystania wolnego czasu w przypadku braku pracy - ja nie miałbym z tym problemów, mam mnóstwo zainteresowań. Filozofia, architektura, nawet robotyka mnie bardzo interesuje. Żeby tylko mieć środki i czas na realizację tych zainteresowań. Dlaczego chcę rozwijać swoje zainteresowania? Ponieważ chciałbym się samodoskonalić. Nie interesuje mnie posiadanie wielkiego bogactwa, moje życiowe ambicje leżą gdzie indziej i właśnie rozwój w tych dziedzinach pomógłby osiągnąć mi życiowe spełnienie. Nie ma niczego piękniejszego, jeśli człowiek na łożu śmierci, nie żałuje swojego życia i zrobił wszystko to, co chciał zrobić.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika Medium

Ractaros96 napisał:

Ractaros96 napisał:

Dlaczego chcę rozwijać swoje zainteresowania? Ponieważ chciałbym się samodoskonalić. Nie interesuje mnie posiadanie wielkiego bogactwa, moje życiowe ambicje leżą gdzie indziej i właśnie rozwój w tych dziedzinach pomógłby osiągnąć mi życiowe spełnienie.

Myślę, że nie Ty jeden, ale cudnie, że o tym napisałeś!  :)

Serdecznie pozdrawiam.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika DonPedro

To dziwne. Ale na razie to

To dziwne. Ale na razie to pracujemy coraz wiecej. Nikt nie ma czasu. Zaprosić znajomych posiedzieć i pogadać jak kiedyś graniczy z cudem. Sprzęty jakie kupujemy też są coraz dziwniejsze. Tu przykład. Dawniej zwykłe baterie starczały na dłużej teraz super alkaiczne na moment. Kup następne ? Czy ktoś celowo robi to byśmy nie mieli czasu.?

Portret użytkownika beka

Niestety, ale robotyzacja

Niestety, ale robotyzacja postępuję bardzo szybko i  się tutaj zgadzam. Wystarczy zobaczyć na ten film poniżej, aby mieć świadomość, że niedługo roboty będą tak samo sprawnę "fizycznie", jak ludzie.

https://www.youtube.com/watch?v=-7xvqQeoA8c

Poza tym robot może pracować całą dobę, 7 dni w tygodniu i 12 miesięcy w roku. Jedynie okresy serwisowania mogą go na "chwilę" wyłączyć z pracy.

Odnośnie socjalistycznych koncepcji co każdemu się wszystko należy ale żyby pomyśleć na oszczedzaniu i inwestowaniu własnego kapitału, to już nie myślą o tym. Ludzie żyjący wyłącznie z konsumpcji własnych dochodów, a także takich co ich nie mają i wyciągają rękę do socjalu powinni wziąść się do pracy i oszczędzać na przyszłość. Chcą opodakować tych co są zaradni można zdusić przedsiębiorczyć. Niestety są ludzie co wyciąganie ręki po zasiłki mimo, że im sienie należy przychodzi łatwo. Mam nadzieję, że tych oszustów spotka zasłużona kara.

Portret użytkownika Medium

beka napisał:

beka napisał:

Niestety są ludzie co wyciąganie ręki po zasiłki mimo, że im sienie należy przychodzi łatwo. 

Są i tacy, co odwrotnie, nie robią tego, choć im się należy. Znam też przypadek, kiedy zwlekanie z wystąpieniem pozbawiało zasiłku. 

Strony

Skomentuj