Czy USA rozważa wykluczenie Polski z NATO?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

3 listopada Komisja Helsińska przy Kongresie USA, debatowała nad erozją demokracji w Polsce i na Węgrzech. Konkluzje są dla naszego kraju bardzo niepokojące.

Ogólna diagnoza jest taka, że polskie rządy przez ostatnie 10 lat swoimi działaniami podważały zasady demokracji.

Z rankingu think-tanku Freedom House, dotyczącego stanu demokracji w krajach byłego bloku wschodniego, wynika, że Polska jest obecnie w grupie krajów o "niepełnej demokracji". Za chwilę może się okazać, że tak, jak Węgry w ogóle wypadniemy z kategorii państw demokratycznych.

Amerykańscy politycy chcąc zatrzymać te trend w naszym kraju, rozważają zmianę podejścia.

Była dyplomatka Heather Conley zasugerowała, że Amerykanie powinni zastanowić się nad innym rozlokowaniem wojsk w regionie.

Może to oznaczać osłabienie wschodniej flanki Paktu Północnoatlantyckiego. Conley postuluje, aby wzorem Komisji Europejskiej zmusić Polskę i Węgry do ponoszenia ekonomicznych kosztów, w związku ze wspieraniem antydemokratycznych procesów.

Jeśli to co dzieje się w Polsce, miałoby w perspektywie osłabić NATO, to zdaniem Conley, USA muszą się zastanowić, czy nasz kraj powinien pozostać jego członkiem.

Mamy więc do czynienia z sytuacją, w której Komisja Europejska swoimi decyzjami przeciwko Polsce mocno prowokuje myślenie o wystąpieniu z Unii Europejskiej. Z drugiej strony Amerykanie sugerują, że dla dobra najpotężniejszego sojuszu militarnego na świecie, lepiej rozważyć jego istnienie bez Polski.

To bardzo niebezpieczna retoryka, bo choć rząd PiS zaznacza, że ceni obecność naszego państwa w wyżej wymienionych strukturach, to jednak przedstawiciele tych organizacji przestają uważać, że jesteśmy im do czegoś potrzebni.

Ryzyko, że za jakiś czas Polska zostanie wyrzucona z UE i NATO, staje się więc coraz większe, choć dotychczas wydawało się to nieprawdopodobne.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Hathor

No tak, a najwieksza armia

No tak, a najwieksza armia NATO w Europie czyli Turcja .. taka praworzadna i demokratyczna Lol
Chyba tylko arsenal jadrowy zapewnia w dzisiejszych czasach nietykalnosc, Ukraina sie pozbyla ICBM'ow i co? Ruskie wjechali jak do siebie.
A moze Polska nie chce podzielic sie surowcami i stad te naciski?

Portret użytkownika Quark

Bzdury kompletne , nikt

Bzdury kompletne , nikt niczego takiego nawet nie próbuje rozważać . Taka kretyńska myśl padła z ust pewnej niemry , która przez nikogo nie pytana sama rozdziawiła paszczę wyrażając swój anty-polski pogląd na spotkaniu natowskich oficjeli.

Portret użytkownika Misterny plan

No to z jednej strony mamy

No to z jednej strony mamy pojeba na Białorusi który kocha lizać dupe Putinowi, a z drugiej UE która próbuje robić cokolwiek żeby zapobiec 3 wojnie światowej kiedy już armia Białorusi wykona jedno znaczy ruch żeby tutaj wejść? Zajebiście, czas poszukać odludnego miejsca w lesie i zacząć budować bunkier.

Portret użytkownika ziggy

Każdy kto umie czytać pewnie

Każdy kto umie czytać pewnie wie że za Polskę zachód nie umierał i nie będzie umierać choćby ostatni Polak miał zginąć. Amerykanie nie mrugnął okiem gdy przyjdzie czas ponownego oddania nas pod wplywy sovieckie.

Portret użytkownika Uther Lightbringer

Amerykanie tak uczą

Amerykanie tak uczą demokracji, że pod pretekstem jej wprowadzenia puścili z dymem Wietnam, Afganistan i Irak, zabijając przy tym wiele ludzkich istnień. Niech już przestaną wykazywać się hipokryzją. Zresztą członkowstwo w NATO czy w eurokołchozie nic Polsce nie daje, choć polskojęzyczni politycy twierdzą inaczej. My tak naprawdę na tym tracimy.

Strony

Skomentuj