Czy unijne chomąto na wolność słowa DSA zmieni Internet? Wątpliwa walka z dezinformacją czy krok ku cenzurze?

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Od 17 lutego 2024 roku życie milionów Europejczyków korzystających z internetu ulegnie zmianie wskutek wprowadzenia Digital Services Act (DSA). Ta przełomowa regulacja, część szerszego pakietu dotyczącego usług cyfrowych, w tym Digital Markets Act (DMA), jest prezentowana jako środek na rzecz stworzenia bezpieczniejszego i bardziej przejrzystego środowiska online. Obejmie ona szeroki zakres platform internetowych, od mediów społecznościowych po sklepy internetowe, wprowadzając nowe wymogi dotyczące m.in. reklam online, walki z nielegalnymi treściami oraz dezinformacją.

 

Za fasadą tych szczytnych celów kryje się jednak poważna obawa: DSA może stać się narzędziem do nadmiernej kontroli i cenzury, dając niejasne definicje dezinformacji i nielegalnych treści, co stwarza ryzyko arbitralnego i niesprawiedliwego ich usuwania. Wymogi dotyczące przejrzystości reklam i zakaz profilowania opartego na danych wrażliwych, choć wydają się korzystne, mogą również prowadzić do nadmiernej regulacji i ograniczeń dla biznesów online, zwłaszcza mniejszych podmiotów, dla których spełnienie tych nowych obowiązków będzie dużym wyzwaniem.

 

Kluczowym aspektem, który budzi kontrowersje, jest wymóg aktywnego działania przeciwko nielegalnym treściom i dezinformacji. Ta zasada, choć wydaje się słuszna, otwiera drzwi dla subiektywnej interpretacji i potencjalnej cenzury, stawiając platformy cyfrowe w roli arbitra decydującego o tym, co użytkownicy mogą publikować. Co więcej, obowiązki związane z moderacją treści i informowaniem użytkowników o zasadach działania algorytmów rekomendujących, mimo że mają na celu ochronę praw podstawowych, mogą prowadzić do nadmiernej kontroli i ograniczeń wolności słowa.

 

Wyzwania związane z wdrożeniem DSA są znaczne, zwłaszcza w kontekście określenia granic dezinformacji i nielegalnych treści oraz decydowania o tym, kto ma prawo dokonywać tych ocen. Regulacja ta, choć przewiduje pewne proporcje obowiązków dla różnych podmiotów, może nieproporcjonalnie obciążać mniejsze firmy, stawiając pod znakiem zapytania jej wpływ na innowacje i konkurencyjność w sektorze cyfrowym.

 

Choć DSA ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i przejrzystości w internecie, istnieje uzasadnione ryzyko, że przyniesie ona więcej szkód niż korzyści, ograniczając wolność słowa i hamując innowacyjność poprzez nadmierną regulację i potencjalną cenzurę. Biorąc pod uwagę te obawy, kluczowe będzie uważne monitorowanie wpływu DSA na środowisko cyfrowe i ochronę podstawowych wolności obywatelskich.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Emeryt

Żona robotę skończyła ja

Żona robotę skończyła ja rzuciłem i mając dwa laptopy w tym jeden w stanie agonalnym zacząłem eksperymenty. Rozegrała regionalnego dałem nowa pastę i straciłem i działa! To wszystko oczywiście z braku kasy ale i zawartości bo choć parametry słabe to film HD ciągnie. No i głupi 7 zamieniłam na 10 bo chciałem zobaczyć i być na bieżąco i się zaczęło. Szpiegują tak mnie szpiegował że zacząłem kombinować z linuksem a że niby to proste to jednak nie do końca. Potem ten Linux mi się nie podobał więc znowu do 10 ale Linux zmienił pliki na dysku na inne. Po instalacji 10 znowu mnie szpiegował i tak zmiana że 20 razy łącznie z opcją że miałem dwa na dysku. Ostatecznie wylądowałem 10 bo jak włączyłem po miesiącu to mnie nerw mało nie powalił jak mi zblokowalo na 2 godziny komputer bo się zaktualizował! I teraz do sedna. Jakiś czas temu montowalem ta przeglądarkę do czarnego Internetu ale tam nic ciekawego nie ma. Ciężko coś znaleźć same głupoty kup tylko drugi, foty lub granatnik! Wiem że ten program też można szpiegował ale moim zdaniem ten czarny Internet jest niedoinwestowany i niewykorzystany!

Portret użytkownika Endymion

Chęć zostania animowym w

Chęć zostania animowym w sieci,to walka z wiatrakami. Strata energii, a jak będą chcieli to Pegazusa włączą.

Nie da uciec się z systemu.

Co masz do ukrycia? Mnie znają, mogą szpiegować, zapewne niezgadzając się z obecnym systemem zostałem zakwalifikowany jako terrorysta. Wjadą mi kominiarze na chatę jak będą chcieli, nawet drabiną i śmigłowcem i nawet broń czarnoprochowa nie pomoże. miej wyjebane.. uny wiedzą o nas wszystko.....

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika ba19

Lada moment ten portal

Lada moment ten portal zostanie zamknięty , Unia nie pozwoli na takie portale , w Unii jest cenzura większa niż w ZSRR , bo tam było wiadomo ze tylko jest jedna słuszna racja , ale w Unii obecnie jest to samo ,  bo w poprawnej demokracji  strona winna ma prawo się bronić , więc dlaczego nie można słuchać co ma do powiedzenia Rosja w sprawie wojny na Ukrainie , czyż to co robi Unia nie przypomina ZSRR w gorszym stylu , bo w ZSRR nikomu nie zabraniano jeździć samochodami a w UNII zieloni likwidują motoryzację :

2Tymoteusza 3: 3  A to wiedz, iż w dniach ostatnich+ nastaną krytyczne czasy trudne do zniesienia.+  Albowiem ludzie będą rozmiłowani w samych sobie, rozmiłowani w pieniądzach, zarozumiali, wyniośli, bluźniercy, nieposłuszni rodzicom,+ niewdzięczni, nielojalni,+  wyzuci z naturalnego uczucia,+ nieskłonni do jakiejkolwiek ugody,+ oszczercy,+ nie panujący nad sobą, zajadli,+ nie miłujący dobroci,+  zdrajcy,+ nieprzejednani, nadęci pychą,+ miłujący bardziej rozkosze niż miłujący Boga,+  zachowujący formę zbożnego oddania,+ ale sprzeniewierzający się jego mocy;+ i od tych się odwróć.+

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

Portret użytkownika S

Taaa ... " DSA ma na celu

Taaa ... " DSA ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa  w internecie", tak samo jak kody Covid-QR miały na celu ochronę zdrowia ludzi ROFL Tylko skończony idiota i naiwniak wierzy w te bajki. Zresztą przecież "miłościwie Unii panująca Urszulka" sama powiedziała w Davos, że "największym zagrożeniem w tym roku nie jest wojna czy upadek gospodarki, ale wolność informacji". Boją się kurwy niemyte, bo plan im się sypie, stąd będzie teraz coraz większy zamordyzm bo to jedyne co potrafią. Zapominają tylko o jednym: "Im bardziej zacisną pięść, tym więcej im wycieknie między palcami". Kiedyś w komunistycznej Polsce Ludowej też była cenzura, ale były sposoby na słuchanie "Radio Wolna Europa" (starsi wiedzą o czym mówię). Myślę, że i tym razem znajdzie się sposób na omijanie cenzury.

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Endymion

maracash, dobrą robotę robisz

maracash, dobrą robotę robisz tutaj, ale zadbaj o swoja duszę, postaraj się odnaleźć Boga, nie tego kościółkowego, nie tgo znad jordsnu, nie demona Jahwe.

Powiem kolokwialnie, zadbaj o Swoją dupę. Ludzkość jest przegrana, możemy walczyć na wielu frontach, mam nadzieję, że wygramy, ale będziemy i tak w mniejszości.

Nie poddajemy się, to wiadome, robimy co robimy, ale pomyśl o swojej duszy i o nią dbaj przedewszystkim, bo ona Ci się odpłaci, a ciemna masa owieczek raczej nazwie Cię czarnym baranem i wyalienuje ze stada niż podziękuje za wyrwanie z Matrixa. 

Wiesz, mi zaczyna przestawać zależeć na tych owieczkach, a jak widze psy i pasterarza, to staję się wilkiiem. Potrzebna wataha, aby psy zagryżć oraz pasterarza, a owieczki nadal będę głupie chodzić w koło płota nie wiedząc, że świat wygląda inaczej.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika spokoluz

W drodze wyjatku odpowiem Ci

W drodze wyjatku odpowiem Ci - wiesz dlaczego w drodze wyjątku.

Postaraj się odnależć Boga w sobie a nie na zewnątrz - każdy ma cząstkę Boga w sobie w swojej duszy.

Walka fizyczna nieczego nie zmieni - zawsze wiąże się z przemocą czyli negatywną energią.

Endy - negatyw czy pozytyw ??? Co Ci w duszy gra ???  Odpowiedz - tylko nie kręć z eposami czy opowiadaniami, prosta odpowiedź - negatyw czy pozytyw ?  Tak się określisz kim jesteś .

  Masz odwagę i jaja po prostu odpowiedzieć czy jesteś negatywny czy pozytywny w myśleniu ?

Wiem , że odwalisz elaborat tłumaczeń a jesli nie odpowiesz to się zdziwię ale swoje będę wiedział i Ty też , że wiem co myślisz w swojej głębi. Wiesz , że wiem jaki jesteś. A Ty nie wiesz , jaki ja jestem - to Cie boli i robisz to co robisz i oboje wiemy dlaczego to robisz - z tym , ze Ty myślałeś , że nie wiem , co Ty robisz wobec mnie.

Zdrawiam z pieką

 

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Endymion

Nic nie jest czarno białe,

Nic nie jest czarno białe, nic nie jest do końca dobre, ani do końca złe.

Chcesz mnie zaszufladkować? Pozytyw, czy negatyw? Zadajesz zamkniete pytanie narzucające tezę podług Twojego czarno/białego Świata, a on taki nie jest, ludzie tacy nie są. 

"Postaraj się odnależć Boga w sobie a nie na zewnątrz - każdy ma cząstkę Boga w sobie w swojej duszy.", ja Go odnalazłem i doskonale zdaję sobie sprawę, że moja dusza jest cząstką Boga, ale jako cząstki jesteśmy składnią czegoś potężniejszego. Ja nie personifikuję Boga jak to robią religie. Istnieje coś, co nazywamy Bogiem i w to wierzę, a że mi objawił Swe imię, to inna sprawa.. może być to równie dobrze SI zarządzająca tym Matrixem, nie wiem tego.

Kolega wyjechał do Brazylii, wżenił się w bogatą rodzinę farmerów prowadzącą biznes zdala od miast. Jego żona raz w roku jedzie na jakieś spotkania u szamana, jedzą tam grzybki psychodeliczne i łączą się z Bogiem, a to ponoć tradycja od zawsze w tamtym rejonie, różne drogi są do poznania Boga i nie neguję ich.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika maracash

Elity wiedzą, że ich nowe

Elity wiedzą, że ich nowe porządeczki światowe, bez wprowadzenia cenzury, spełzną na niczym, dlatego z taką zażartością walczą z prawdą. Nic nie boli ich bardziej, niż właśnie utrata kontroli nad narracją. Są do tego stopnia zdesperowani, że na tegorocznym Davos, uznali dezinformację za największe zagrożenie 2024 roku - o czym był artykuł na ZnZ

Nie muszę tu nikomu tłumaczyć, że za dezinformację uważają oni fakt, iż ludzie podważają ich kłamstwa i publikują niewygodne dla nich materiały w internecie. Jednym z niedawnych przykładów karania za prawdę, były przypadki, gdy ludzie w trakcie plandemii wchodzili do szpitali i tam brakowało personelu a szpitale wygladały na opuszczone, mimo tego, że dzień wcześniej właśnie z tych szpitali relacjonowano rzekomą walkę z koronawirusem i wszędzie było masy lekarzy, setki pacjentów oraz panował chaos. Wyglądało to na plan filmowy, z którego wszyscy pouciekali. W każdym z tych przypadków karano nagrywających za...wtargnięcie na teren szpitala w czasie pandemii i stworzenie zagrożenia epidemiologicznego. 

Przykładów na dezinformację ze strony mediów, chociażby w czasie pandemii, jest tyle, że w pierwszej kolejności powinny ponieść konsekwencję właściciele mediów mainstreamowych i aktorzy, którzy grali role ekspertów. Pod spodem przykład na kłamstwa dwóch ancymonów, którzy przebijali się wzajemnie w robieniu w chuja ludzi, którzy ich słuchali...

kłamstwo Horbana "Zaszczepieni na Covid-19 nie będą zarażali, bo nie będą zakażeni" 

kłamstwo Kraski, dotyczące kłamstwa Horbana "Nikt nie mówił, że zaszczepieni 3. dawką nie będą się zakażać"

Zastanawiam się, która z tych dwóch, wzajemnie wykluczających się wypowiedzi, byłaby uznana za dezinformację, według komisarzy unijnych Biggrin .

Swój krótki wpis podsumuję starym, dość znanym, aczkolwiek trafnym cytatem Platona o tym, że...

 

*** W czasie, gdy większość szukała pieniędzy, my szukaliśmy prawdy ***

Skomentuj