Czy szwajcarskie lodowce są skazane na zniknięcie?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Aletsch, Gorner, Morterach to nazwy niektórych lodowców Szwajcarii, które są skazane na zniknięcie. Jeszcze w 1850 r. całkowita powierzchnia szwajcarskich lodowców wynosiła 1735 kilometrów kwadratowych. Dzisiaj zostało nieco ponad połowę. 

 

 

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jednym z głównych źródeł wody pitnej na Ziemi są lodowce. A co najważniejsze jest to krystalicznie czysta woda pitna. Dlatego wzrastające tempo ich topnienia, jest powodem do niepokoju. Naukowcy uważają, że uszczuplenie lodowców to nie tylko skutek globalnego ocieplenia, ale także zanieczyszczenie powietrza.

W Szwajcarii badanie stanu własnych lodowców jest jednym z ważniejszych zadań naukowych. Jest ono prowadzone przez uniwersytety i centra glacjologii z dużym wsparciem państwa, ale niemożliwe jest zapobiegnięcie nieuniknionego. 

 

Lodowce topią się i zmniejszają nie tylko powierzchnię, ale i grubość. Eksperci Centrum Badań Glamos twierdzą, że za sto lat lodowce alpejskie mogą stopnieć od 80 do 90 proc. Na przykład słynny lodowiec Aletsch (Aletschgletsche), największy w Alpach, obecnie zmniejsza się z prędkością około 200 metrów na rok.

Konsekwencje topnienia lodowców w Szwajcarii staną się poważne. Znacznie zmniejszy się dostępność czystej wody pitnej. Poza tym woda z topniejących lodowców, spływająca w dół gór jest wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej, a zatem jeśli będzie jej mniej to zmniejszy się również wydajność szwajcarskich elektrowni wodnych.

 

Poza tpławianie dużych rzek - trzy. Zanik lodowców może prowadzić w szczególności do zwiększenia stopnia lawiny na wyżynach Alp Szwajcarskich. Wreszcie, dzisiejsze lodowce są zachwycającą naturalną atrakcją turystyczną.

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika komentator

Co za debilny artykuł.

Co za debilny artykuł.

Debile twierdzą, że lodowiec topnieje i już śmierć w oczach. Według kiedyś wolniej topniał. Czyli nie bylo rzek, które płyną od lodowca. Więc na czym se te elektrownie wodne pobudowali? Zbierali siuśki góralek?

 

Oczywiste jest, że lodowiec zawsze topniał latem i nic tego nie zmieni.

A to, że lodowca ubywa, to wina mniejszych opadów. Zimą mniej przybywa, a latem ubywa tyle ile ubywało przedtem (no chyba nie mają powodzi ani nadmiaru wody w rzekach). Więc ogólny bilans wody wychodzi na minus. Więc lodowca musi ubywać.

 

Zatem w kwestii lodowca należy się zastanowić, dlaczego jest mniej opadów, a nie p..ć o globalnym ocipieniu.

Portret użytkownika baca

na razie lichwiarze butelkują

na razie lichwiarze butelkują i sprzedają swoją wodę na cały świat więc kogo ich lodowce?

jak już wyprzedadzą całą wodę Rosja im bardzo chętnie sprzeda troche śniegu z Syberii - chyba że sie zmodyfikują genetycznie i będą gasić pragnienie moczem alpejskich góralek

 

Skomentuj