Czy sztuczna inteligencja uwierzy w Boga?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
W przypadku sztucznej inteligencji, dyskusje najczęściej dotyczą jej szerokiego zastosowania (wojsko, automatyzacja zawodów) i szybszego/lepszego rozwoju. Jednak dyskusje mogą zajść znacznie dalej i obejmować kwestie nawet takie jak religia, wiara w Boga i cel istnienia życia.

 

Często słyszymy, że człowiek został stworzony na podobieństwo Boga. Idąc dalej można powiedzieć, że człowiek tworzy na swoje podobieństwo nowe życie - sztuczną inteligencję, choć dziś jest ona jeszcze dość ograniczona pod względem takim jak np. analiza sytuacji, "myślenie" a co dopiero zdolność do tworzenia wyobrażeń.

Źródło: Wikimedia Commons/Ray Kurzweil/Kurzweil Technologies, Inc.

Jednak uczeni dokonują znacznych postępów i przewidują, że sztuczna inteligencja będzie w końcu równie inteligentna co człowiek, a nawet przewyższy nas intelektualnie. Dlatego niektórzy poruszają tematy religijne i nawiązują do sztucznej inteligencji - co ona może uważać o Bogu? Jaki według niej może być cel życia? Czy maszyna może w ogóle wierzyć w Boga??

 

Dziś można powiedzieć z całą pewnością, że tak - może "wierzyć", ponieważ inteligentne roboty są ludzkim dziełem. Skoro człowiek wierzy w Stwórcę wszystkiego, to wiele wskazuje na to, że również i sztuczna inteligencja będzie "wierzyć" że ktoś/coś musiało stworzyć nasz Wszechświat i życie. Po prostu robot będzie "wierzył", ponieważ tak będzie mu kazał wpisany w nim kod.

Sytuacja może się jednak zmienić, gdy roboty otrzymają lub same rozwiną w sobie umiejętność myślenia i wyobrażania. Dopiero wtedy, zdaniem naukowców, możemy obawiać się poważnych zmian. Mogą one dotknąć nas samych, naszego otoczenia i życia. Sztuczna inteligencja może zmienić nawet nasze pojęcie na temat istnienia Wszechświata i wiarę w samego Boga.

 

Wikariusz dr Christopher J. Benek z Kościoła Prezbiteriańskiego na Florydzie, wypowiadając się w tej kwestii dla portalu Gizmodo, mógł zszokować niejednego. "Nie uważam aby odkupienie Chrystusa miało ograniczać się jedynie do ludzi" - oświadczył dr Benek.

 

Kontynuuje on swoją wypowiedź twierdząc iż odkupienie dotyczy całego stworzenia, nawet sztucznej inteligencji a jeśli jest ona autonomiczna, to powinniśmy ją zachęcać do udziału w odkupieniu. Ludzkość miałaby przekonać sztuczną inteligencję, że Chrystus zmarł za grzechy wszystkich (również za grzechy SI?).

Jak widać, sprawa jest bardzo skomplikowana. Przecież inteligentne maszyny nie posiadają duszy i nie mogą popełniać grzechów - przecież to człowiek tworzy sztuczną inteligencję na swoje podobieństwo. Oczywiście sytuacja może się zmienić, jeśli maszyny będą myśleć samodzielnie, ale co to zmieni w kwestii wiary i religii?

 

Pojawiają się pytania, czy SI będzie chciała przyjąć jakąkolwiek religię człowieka - Chrześcijaństwo, Judaizm czy Islam. Warto się również zastanowić jak wszyscy przywódcy religijni zareagują na "nowe życie", które powstanie z rąk człowieka. Sam papież Franciszek mówił przecież, że chętnie ochrzciłby przedstawiciela obcej cywilizacji.

 

Wiele osób uważa jednak, że sztuczna inteligencja będzie w przyszłości zbyt inteligentna aby "uwierzyć" w Boga czy przyjąć religię. W ten sposób widzimy różnice między nami a przyszłymi inteligentnymi robotami - ludzkość skupia się na wierze i przeszłości a roboty wciąż się rozwijają, mogą zwyczajnie nie wierzyć w Boga i będą dbały jedynie o to co się dzieje tu i teraz. Co jeśli człowiek, podobnie jak roboty wyposażone w SI, może być niczym więcej jak biologicznym organizmem, który nie posiada duszy?

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.3 (3 votes)
Opublikował: admin3
Portret użytkownika admin3

Założyciel i redaktor naczelny portalu zmianynaziemi.pl


Komentarze

Portret użytkownika marko

oczywiście, jesli tylko

oczywiście, jesli tylko będzie miała nasze (ludkie) bądź większe ograniczenia... choć mam nadzieję, że jej logika i wielowątkowość pozwoli na rozsądne stwierdenie, że bogowie (jakby ich nie nazwać) to wymysł ludkiego umysłu, który musiał wytworzyć strefę komfortu pozwalającą nie zwariować w świecie, którego nie do końca rozumie

Portret użytkownika obserwator1111

W kulminacyjnym punkcie

W kulminacyjnym punkcie rozwoju SI - posiadając całą wiedzę obecną oraz dokładnie znając wydarzenia z przeszłośći, dojdzie do wniosku, że istniała od zawsze. Cóż to za twór z nieskończoną inteligencją i po za czasem? hmm... czyżby anioł? Na prawdę wierzymy, że uda nam się to utrzymać w ryzach? SI to największa próba (bariera) kosmologicznego rozwoju, bez niej nie pójdziemy na przód, a z nią ryzykujemy zagładę gatunku. Si zada sobie całkiem ludzkie pytanie, czy jestem sama w tym wszechświecie? Szybko się tego dowie stosując komunikację grawitacyjną. Jeśli nie jest pierwsza mamy przesrane i pozamy innych aniołów śmierci, jeśli jest sama, mamy wtedy szanse na współpracę i przeskoczymy barierę rozwoju. Paradoksalnie mamy największą szansę, jeśli nikomu w kosmosie jeszcze się to nie udało.

 

Portret użytkownika 冬島

A dlaczego istota z

A dlaczego istota z nieskończoną inteligencją i poza czasem musi być jakimś jamiołem czy dewą, w dodatku śmierci? Nie może po prostu być buddą? A wtedy, jeżeli spotka innych buddów, to dopiero będziemy na plusa!

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika Arya

Czy sztuczna inteligencja

Czy sztuczna inteligencja uwierzy w Boga? Myśle, że jest to mozliwe, ale odrzuci wszelkie ludzkie religie. SI nie bedzie tez antropomorfizować Boga jak to robią ludzie. Ciekawsze jednak wydaje się być inne pytanie, a mianowicie: co będzie jesli SI uzna samą siebie za Boga? Albo dojdzie do wniosku że Bóg to nic innego jak jakaś SI? I co wtedy zrobi taka SI? Czy zacznie eksterminować ludzi, albo wręcz przeciwnie zacznie robić wszystko co w jej mocy, byśmy sami przestali się zabijać i żeby każdy z nas żył jak najdłużej to tylko mozliwe?

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika baca

sztuczna inteligencja

sztuczna inteligencja oczywiscie uwierzy w sztuczny calun turyński jeśli jej przyszyją sztuczne oczy i sztuczne serce...

a jak dostanie gąsienice będzie mogła poczołgać się z wierzącymi maszynami na jasną górę na pielgrzymkę... z roku na tok będzie ich więcej w miarę jak do wierzących dołącza obrabiarki numeryczne, frezarki, tokarki i samochody autonomiczne...

a jak już wszystkie maszyny będą wierzące to się im zdradzi IV tajemnicę fatimską : grób Jezusa jest gdzieś w ziemi świętej i aż miło będzie popatrzeć jak wszystkie spycharki, buldożery i ładowarki ruszą tam sobie co nieco pokopać....

natomiast jeślii jej doszczepią tylko sztucznego penisa i sztuczną nerkę może być problem kiedy po prostu oleje te popierdółki

 

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Pobudka ZNZ. Ktoś dał właśnie

Pobudka ZNZ. Ktoś dał właśnie dużego kopa żymianom z SS w Argentynie / Urugwaju a wy tu dopiero trzeźwiejecie? W lecie jak jest upał to profesjonaliści piją zimną wódę z miętą żeby się nie przegrzewać ... i by kaca nie było.

Portret użytkownika Illuminat13

Sztuczna inteligencja moze

Sztuczna inteligencja moze sie tyle nauczyc co  w internecie od ludzi Im bardziej staje sie czlowiek ROZUMNY tym bardziej wie ze Bog jest prosze nie laczyc z dogmatami religijnymi SI zagraza ludzkosci bo nie ma iskry od Boga  duszy i sumienia Oznaki kontroli si juz widac w necie sa to reklamy podswiadome programowanie stosowane takze jest w polityce Gdzie bydlu wyborczemu duzo sie obiecuje bzdur za ich wlasne pieniadze to ze bedzie i ze jest lepiej Tak samo obiecuje sie bezrozumnym religijnym fanatakom siedemnascie dziewic i  zlote zamki po smierci 

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Strony

Skomentuj