Czy sztuczna inteligencja to potencjalne zagrożenie dla ludzkości?

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Brytyjski naukowiec Stuart Russell ostrzega, że sztuczna inteligencja (AI) może stanowić zagrożenie dla ludzkości. W rozmowie z „Timesem”, Russell powiedział, że konieczne jest kontrolowanie rozwoju sytuacji w tej dziedzinie, aby uniknąć katastrofy.

 

Zdaniem Russella, superinteligentne maszyny w przyszłości mogą oprzeć się próbom kontrolowania ich, a pojawienie się uniwersalnej sztucznej inteligencji może nastąpić za dziesięć lat. Zauważa, że jeśli nie kontrolujemy własnej cywilizacji, tracimy prawo głosu w naszym przyszłym życiu. W 2023 roku Russell wyraził zaniepokojenie faktem, że 2000 ekspertów AI podpisało list wzywający do zawieszenia szkolenia systemów AI ze względu na potencjalne zagrożenia dla ludzkości.

 

Wielu ekspertów podziela obawy Russella. Tak jak amerykański miliarder Elon Musk, który ostrzegł, że sztuczna inteligencja może zniszczyć ludzkość i nie będzie można jej wyłączyć. Musk uważa, że należy kontrolować rozwój sytuacji w tej dziedzinie i tworzyć systemy, które będą służyły człowiekowi. W 2023 roku Musk stwierdził, że AI ma potencjał do "zniszczenia cywilizacji", nawet jeśli prawdopodobieństwo jest niewielkie, ale nie jest pomijalne. Mimo że Musk jest głęboko zaangażowany w rozwój AI poprzez swoje liczne firmy, w tym nową inicjatywę, nadal ostrzega przed niebezpieczeństwami AI i wspiera regulacje rządowe w tej dziedzinie.

 

Jednak nie wszyscy podzielają te obawy. Profesor Kevin Kelly, założyciel magazynu Wired, uważa, że ​​sztuczna inteligencja nie stanie się zagrożeniem dla ludzkości, ponieważ będzie tworzona i wykorzystywana przez ludzi. Zaznacza, że ​​„AI nie będzie samodzielna, będzie wyrazem naszej woli”. Kelly wierzy, że obecne narzędzia generujące AI, takie jak ChatGPT, są najlepiej postrzegane jako "uniwersalni stażyści" używani do tworzenia kodu, podsumowywania badań i innych zadań. Kelly zauważa, że AI jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju i że jego pełne skutki na nasze społeczeństwo będą trwały wieki.

 

Pomimo różnic w poglądach, istnieje zgoda co do konieczności monitorowania rozwoju sztucznej inteligencji. Kontynuowanie dyskusji nad tym problemem jest niezbędne dla przyszłości naszej cywilizacji. W końcu, jak mówi przysłowie: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”. Elon Musk, jednocześnie ostrzegając przed potencjalnymi zagrożeniami AI i angażując się w jej rozwój, proponuje regulacje rządowe w tej dziedzinie. Zauważa, że kiedyś AI może zyskać kontrolę, i wtedy może być już za późno na wprowadzenie regulacji. Musk proponuje, aby agencja regulacyjna rozpoczęła od grupy, która początkowo szuka informacji na temat AI, następnie prosi o opinie od przemysłu, a potem proponuje tworzenie zasad.

 

Tymczasem Kelly zwraca uwagę na to, że AI jest narzędziem stworzonym przez ludzi i wykorzystywanym do korzyści ludzkości. Zasugerował, że jednym ze sposobów na wejście do dziedziny AI jest stać się "inżynierem poleceń". Inżynierowie ci wymyślają polecenia lub łańcuchy poleceń, aby uzyskać od systemów AI pożądane rezultaty dla szerokiej gamy celów i branż. Wydaje się, że Kelly uważa AI za narzędzie, które można kształtować i sterować, a nie jako niezależną siłę, której nie można kontrolować.

 

Niezależnie od różnic w opinii i podejściu, zarówno Russell, Musk, jak i Kelly zgadzają się co do jednego: AI ma ogromny potencjał, który może wpłynąć na naszą cywilizację w sposób, który nie jest jeszcze w pełni zrozumiały. Dlatego ważne jest, aby kontynuować badania i rozmowy na temat AI, monitorować jej rozwój i dążyć do tworzenia systemów, które służą ludzkości, a nie jej szkodzą.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

"Czy sztuczna inteligencja to

"Czy sztuczna inteligencja to potencjalne zagrożenie dla ludzkości?" NIE ! Zagrożeniem dla ludzkośći są potencjalnie ludzcy IDIOCI ! Jak ta woda życiodajna na młyn CWANIAKÓW, bardzo pożyteczna Lol A ta sztuczna ? Jest tylko taka jaka jest. Zależy, co bardziej zaważy.  

Portret użytkownika r.abin

Hmm! Jackowski (Jasnowidz z

Hmm! Jackowski (Jasnowidz z Człuchowa), zrobił - mentalną (zdalną- z fotki) iniwigilację B.Gatesa i E.Muska. Wyniki są "wstrzasające",  AI - już nas kontroluje. Te pogłoski, że Rockefeler, G7, Bilderberg lub Szaraki - to zmyłka (uszami). Naczytałem się (w młodości) - takich opowiadań i teraz - nie zasnę (ze strachu)

Portret użytkownika jony V

Najpierw zdepopulują ludzi do

Najpierw zdepopulują ludzi do 0,5 miliarda przy pomocy sztucznej inteligencji.  A później sztuczna inteligencja zdepopuluje resztę degeneratów. Człowiek może się odrodzi jako borg zombi Smile Taka przyszłość się nam kroi.

A to co obecnie robią z nami przy pomocy szpryc i nano technologi w jedzeniu to właśnie tworzenie borgów.

Chyba taki jest ostateczny cel masonów i sztucznej inteligencji.  Bo czemu sztucznej inteligencji miało by się to nie podobać? A to że masony zdegenerowane od rozumu nie widzą tego że sztuczna inteligencja właśnie ich do tego prowadzi to tylko świadczy o nich najgorzej.

Portret użytkownika ba19

Przecież to żadna nowina ze

Przecież to żadna nowina ze sztuczna inteligencja stwierdziła ze ludzkość jest zagrożeniem dla  życia na naszej planecie , i nic dziwnego ze będzie próbować ludzkość zlikwidować dla dobra planety , ale nie trzeba być  sztuczną inteligencją żeby to wiedzieć , bo to nawet dzieci w przedszkolu wiedzą :

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

Dzisiaj narody o ustroju demokratycznym jak i dyktatury posiadają broń atomową , więc to kwestia czasu kiedy dojdzie do konfrontacji,bo jedni i drudzy są pewni zwyciąstwa

Malachiasza 4: 4  „Oto bowiem nadchodzi dzień palący jak piec+ i wszyscy zuchwali oraz wszyscy, którzy popełniali niegodziwość, staną się jak ścierń.+ I pochłonie ich ten nadchodzący dzień — rzekł Jehowa Zastępów — tak iż nie pozostawi im ani korzenia, ani gałęzi.+

Psalm 37:   Złoczyńcy bowiem zostaną wytraceni,+lecz pokładający nadzieję w Jehowie — ci posiądą ziemię.+ ו [Waw] 10  I jeszcze tylko chwilka, a już nie będzie niegodziwca;+i zwrócisz uwagę na jego miejsce, a już go nie będzie.+ 11  Lecz potulni posiądą ziemię+

29  Prawi posiądą ziemię+i będą na niej przebywać na zawsze.+

Mateusza 25:46  I ci odejdą w wieczne odcięcie,a prawi zaś do życia wiecznego”.b

Przysłów 2:21 Prostolinijni bowiem będą przebywać na ziemia i nienaganni będą na niej pozostawieni.b

Objawienie 21:3  Wtedy usłyszałem donośny głos od tronu, mówiący: „Oto namiota Boga jest z ludźmi i On będzie przebywaćb z nimi, a oni będą jego ludami.c I będzie z nimi sam Bóg.d

Portret użytkownika Endymion

Pali się pod du.ą,bo

Pali się pod du.ą,bo zrozumieli, że rozwój SI może i ich zastąpić. 

Gdy autonomiczny samochód spowoduje wypadek, albo zabije pieszego, czy kierowca jest winny? a kto jest kierowcą? Kara dla właściciela, czy producenta? Dylemat prawny, o ile wiem podjęty w USA i do tej pory nierozwiązany. Czy jeśli funkcjonariusz policji będący robotem, taki terminator zostanie przezemnie zniszczony, czy będę odpowiadał za zabójstwo funkcionariusza na służbie, czy tylko za zniszczenie mienia? Pytań i dylematów jest wiele, ale z historii wiemy, że ślimak to ryba, a marchewka portugalska to owoc, bo tak biurwokraci jewrounijni postanowili, więc postanowią, że robot policjant, to człowiek.. Konotacja jest dalsza, ten "człowiek" musi mieć obywatelstwo, płacić zusysrusy i inne podatki związane z byciem człowiekiem. 

Przejście z Ery Ryb do Ery Wodnika jest otwartą wojną z ludzkością. Tego co zaplanowli, to nawet S.Lem wraz z G.Orwell by nie wymyślili. TO NIESTETY DZIEJE SIĘ!

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Endymion

29 minusów.. kogoś bardzo

29 minusów.. kogoś bardzo boli , to co piszę..to nie jest 29 osób, ale zwieloktrotnione konta. Admin zamiast ogarniać portal szuka pieniędzy. 

Obecnie tutaj trzy osoby chcą żyć z tego portalu, są nachalne reklamy z tego powodu.

 

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Endymion

zauważ to, że mam prawie 30

zauważ to, że mam prawie 30 minusów za to;

"Przejście z Ery Ryb do Ery Wodnika jest otwartą wojną z ludzkością."

To uświadcza mnie w tym co piszę. 

Posiadam Anioła Stróża. Śmiejcie się, negujcie,  ja mam wyjeba.e na was!

Archonioł Gabriel

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika axell69

minusy to nie ujma , to

minusy to nie ujma , to jedynie świadczy o tym ze masz swoich fanów :)   Więc   nie warto nimi przejmować się  bo   wiele  z nich dostajemy  od osób które nawet nie przeczytały  , za sam nick ,   Mam   przykład  na moim  ostatnim poście któy , by  przeczytać i zrozumieć plus linki  wymaga  kilkunastu minut  uwagi ,  więc  30 s   po  opublikowaniu    dostałem pierwszego   minusa  , ale okey  , rozumiem    że to od ekipy Inschtalatora   który ma  armię  conajmiej  10 minusów   z ramienia  szydowsko katolickiego  antypolskiego . 

Więc barwo MY  - cieszmy się  tym co dostajemy , jak wyłapiemy w prawy  nadstawiamy  lewy - Okey !!     

"Płaskoziemcy łączą wysiłki  na całej kuli  Ziemskiej"  - znalezione w sieci xD

Strony

Skomentuj