Czy szczepienie przeciwko COVID-19 i grypie tego samego dnia jest bezpieczne?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Lekarze z Wielkiej Brytanii przeprowadzili badanie, aby zrozumieć, czy możliwe jest jednoczesne szczepienie przeciwko COVID-19 i grypie. Wyniki prac publikuje magazyn The Lancet.

 

Naukowcy w szczególności monitorowali stan osób, które w pewnym momencie otrzymały szczepionkę przeciwko nowemu typowi koronawirusa i grypy. Okazało się, że skutki uboczne otrzymania dwóch szczepionek jednocześnie nie różniły się zbytnio od sytuacji, gdy osoba otrzymała tylko szczepionkę COVID-19.

 

Ponadto lekarze odkryli, że wstrzyknięcie pacjentowi dwóch leków jednocześnie nie zakłóciło produkcji przeciwciał ani grypy, ani koronawirusa. W efekcie lekarze uznali, że jednoczesne szczepienie przeciwko dwóm chorobom jest bezpieczne dla zdrowia, w każdym razie nie niesie za sobą dodatkowego ryzyka.

 

W badaniu 85,2% uczestników, którzy byli jednocześnie zaszczepieni przeciwko koronawirusowi i grypie, zgłosiło miejscowe działania niepożądane po szczepieniu. Większość badanych skarżyła się jedynie na zmęczenie i ból w miejscu wstrzyknięcia. Te działania niepożądane zostały również odnotowane przez osoby, które otrzymały szczepionkę COVID-19 i placebo zamiast leku na grypę.

 

Naukowcy zbadali również kondycję przeciwciał IgG przeciwko koronawirusowi i wirusowi grypy trzy tygodnie po zakończeniu cyklu szczepień. Pacjenci, którzy otrzymali szczepionkę przeciw COVID-19 i grypę, nie różnili się od pacjentów, którzy otrzymali tylko szczepionkę na koronawirusa.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (3 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Wodnik Szuwarek

Totalna głupota, przecząca

Totalna głupota, przecząca faktom naukowym

jak i  faktom medycznym.

Nigdy ,ale to nigdy nie wolno podawać 2 różnych preparatów umownie nazywanych szczepionkami

w tym samym czasie. W przeciwnym razie gdy wystąpi nop nie bedzie możliwości określenia po którym z preparatów. Pomijam już obciążenie organizmu który będzie się musiał z tym uporać.

Przerwa miedzy podaniami powinna wynosić min 30 dni.

Ktoś kto lobbuje za czymś takim jest olbo kompletnym kretynem, albo bierze za to granty , albo  zarządcy mają na niego porządne haki.

Nie ma innej możliwości.

Pozdro.

Strony

Skomentuj