Czy słodziki syntetyczne są na pewno gorsze od cukru?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Ludzie, coraz bardziej świadomi konsekwencji swoich decyzji żywieniowych, coraz częściej rezygnują z cukru, coraz częściej wybierają słodziki syntetyczne, które są jego substytutami. Jednak ciągle trwa debata naukowa na temat bezpieczeństwem takich słodzików syntetycznych, a wyniki badań w tej sprawie wciąż są niejednoznaczne.

 

Dotychczas przeprowadzono bardzo wiele badań, na temat używania cukru oraz jego zamienników. W ostatniej naukowej agregacji dostępnych źródeł na ten temat w sumie przeanalizowano kilkanaście tysięcy przypadków osób z różną wagą, schorzeniami oraz różnym poziomem cukru we krwi.

 

Niektóre z tych badań wykazały niewielki wpływ na metabolizm osób używających słodzików. Jednak w przeważającej części nie znaleziono znaczących różnic w wynikach osób, używających cukru oraz słodzików. Nie ma również oficjalnych dowodów, świadczących o ich szkodliwości. Oficjalnie nie wiadomo zatem na pewno czy są one groźniejsze dla zdrowia niż cukier.

 

Niskokaloryczne substancje słodzące mogą umożliwiać osobom chorym na cukrzycę spożywanie słodkich pokarmów i napojów, które w mniejszym stopniu wpłyną na poziom cukru w ich krwi. Dziś dostępna jest szeroka gama substytutów cukru, jednak każdy z nich ma swoje wady i zalety. Oto kilka z najpopularniejszych słodzików syntetycznych.

 

Stewia

To jedna z popularniejszych alternatyw dla cukru. Do jej produkcji z liści rośliny wydobywane są związki chemiczne zwane glikozydami stewiolowymi. Wysoko przetworzony i oczyszczony produkt jest około 300 razy słodszy od sacharozy. Oprócz tego stewia posiada kilka zalet oraz wad, które cukrzycy muszą wziąć pod uwagę.

Słodzik zawiera znacznie mniej kalorii, ale jest również o wiele droższy od konwencjonalnego cukru. Stewia posiada również wyczuwalnie gorzki posmak, który nie każdemu może się spodobać. Niektóre osoby doświadczają nudności, wzdęć oraz rozstroju żołądka po spożyciu stewii. Według FDA dopuszczalne spożycie stewii wynosi około 4 mg produktu na 1 kg masy ciała.

 

Tagatoza

Jest to forma fruktozy, która jest o około 60% słodsza od sacharozy. Tagatoza naturalnie występuje w niektórych owocach, takich jak jabłka, pomarańcza oraz ananasy. Producenci stosują tagatozę w produktach spożywczych jako niskokaloryczny słodzik, tekstulator oraz stabilizator. Naukowcy są zainteresowani potencjałem tagatozy w diecie cukrzyków. Niektóre badania wykazały, że tagatoza ma niski indeks glikemiczny i może być przydatna w leczeniu otyłości. Ten słodzik również jest droższy od normalnego cukru i znacznie trudniej dostępny.

 

Sukraloza

To sztuczny słodzik wytwarzany z sacharozy. Sukraloza jest aż 600 razy słodsza od cukru stołowego, a dodatkowo zawiera znacznie mniej kalorii. Producenci dodają ją do m.in. gum do żucia, a czasem nawet do wypieków.

 

Sukraloza jest stabilna termicznie, podczas gdy wiele innych sztucznych słodzików traci swój smak w wysokiej temperaturze. Niestety ostatnie badania przeprowadzone w 2016 roku dostarczyły dowodów na to, że spożywanie sukralozy może zwiększać ryzyko nowotworu.

 

Aspartam

Bardzo powszechny sztuczny słodzik, który jest około 200 razy słodszy od cukru i bardzo często spotykany w produktach spożywczych. Aspartam rozkłada się w wysokich temperaturach. Specjaliści twierdzą , że aspartam może być spożywany w proporcji 50 mg/kg, choć wciąż dyskutuje się na temat jego wpływu na nasze zdrowie. Można o tym przeczytać tutaj https://menworld.pl/co-to-jest-aspartam-i-czy-naprawde-trzeba-sie-go-bac/

Acesulfam potasowy

Znany również jako acesulfam K – sztuczny słodzik, który podobnie jak Aspartam, jest 200 razy słodszy od cukru. Posiada jednak gorzki posmak, dlatego zwykle jest łączony z innymi słodzikami. Ponad 90 badań potwierdziło jego bezpieczeństwo i uważa się, że można spożywać 15 mg acesulfamu na 1 kg masy ciała.

 

Sacharyna

Jeden z powszechniej dostępnych słodzików, od 200 do 700 razy słodszy od normalnego cukru. W latach 70. spekulowano na temat bezpieczeństwa jego stosowania, jednak obecnie jest uważany za zdrowy i zaleca się jego spożywanie do 15 mg/kg.

 

Neotam

Niskokaloryczny sztuczny słodzik, który jest aż o 7-13 tysięcy razy słodszy od cukru. Neotam toleruje wysokie temperatury, więc nadaje się do wypieków. Jest stosowany jako wzmacniacz smaku do wielu produktów spożywczych poza mięsem i drobiem. Dotychczas jest oficjalnie uznawany za bezpieczny, choć nie brakuje osób, które wątpią w ten osąd.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika lulukasz

Autor zapomniał o erytrolu.

Autor zapomniał o erytrolu. Ja stosuję od niedawna i póki co skutków ubocznych nie widzę. Fajny słodzik, bo wygląda jak cukier, ma 60-70% jego słodkości i prawie w ogóle nie jest wchłaniany z przewodu pokarmowego a ponadto ogranicza próchnicę itd. Co do pozostałych słodzików, mam wątpliwości co do ich nautralności. Jeżeli okaże się że i erytrol szkodzi, odtsawię go. Nie stosuję zamiennika zawsze, służy ona jedynie ograniczeniu spożywania cukru, bo jeśli np. ktoś lubi słodką kawę (ja osobiście jej nie słodzę) a jednocześnie lubi zagryźć coś słodkiego to po co podwójnie ładować w siebie cukier? Takie podejście jest chyba najzdrosze.

Portret użytkownika Takitam

Ostatnio robi się głośno na

Ostatnio robi się głośno na temat szkodliwości cukru. Cukier produkowany z buraków jest cukrem naturalnym natomiast fakt jego rafinacji pozbywa go mikroelementów. Ale nikt mi "nie wciśnie" że sztuczne chemiczne słodziki są zdrowsze od cukru. W artykule n/t słodzików napisano: " Nie ma również oficjalnych dowodów, świadczących o ich szkodliwości" - oczywiście że wszelkie negatywne badania zostały skrzętnie  ukryte, ponieważ ucierpiałoby na tym lobby je produkujące, a pożyteczni idioci w postaci "autorytetów naukowych" podpiszą się nawet pod tym że cyjanek potasu jest zdrowy i że nie znaleźli żadnych badań na temat jego szkodliwości - bo tego wymagają od nich mocodawcy którzy suto im za to płacą i zapewniają ochronę prawną w razie afery. Sam cukier naturalny nie jest szkodliwy, szkodliwy jest jego nadmiar w pożywieniu. Cukier to "power", to paliwo potrzebne nam do pozyskania energii do ogrzania ciała, motoryki mięśni oraz zasilenia systemu nerwowego. Ale nasze organizmy nie wydalają cukrów, ile ich człowiek spożyje tyle ich "zassie". Może je tylko spalić w komórkach, ale jeżeli jest ich nadmiar to organizm nie może ich wszystkich spalić ponieważ po prostu by się przegrzał - organizm tego bardzo pilnuje. Nie spalony cukier trafia w formie glukagenu do wątroby gdzie jest przetwarzany na tkankę tłuszczową ( dlatego śmieszą mnie wszystkie cudowne węglowodanowe diety odchudzające - efekt będzie piorunujący, ale w drugą stronę - rosną boczki i brzuszki i stłuszczają się narządy wewnętrzne ). Nie należy więc bać się naturalnych cukrów, nie ważne czy spożywamy sacharozę czy miód, czy inne cukry naturalne. Ważne by ilość cukrów w naszym pożywieniu nie przekraczała naszych potrzeb energetycznych.

Portret użytkownika aga aga

proponuję przy przeziębieniu

proponuję przy przeziębieniu pić sobie co 2 godziny szklankę ciepłej wody z łyżeczką normalnego białego cukru. Moja babcia zawsze tak robiła, pewnie w trakcie choroby organizm potrzebuje cukru a nie codziennie do oporu..

Portret użytkownika Medium

Wszystkie naturalnie słodkie

Wszystkie naturalnie słodkie produkty, czyli przede wszystkim owoce mają swoją mniejszą czy większą wartość kaloryczną. Apetyt na cukier jest naturalnym odruchem w przypadku obniżenia poziomu cukru we krwi, tzn. wtedy gdy człowiek głodnieje.

Cukier buraczany czy trzcinowy już jest wysokokaloryczną namiastką słodkiego smaku owoców, lecz jest to namiastka zgodna z zapotrzebowaniem organizmu, podczas gdy sztuczne słodziki, szczególnie te chemiczne, są zwyczajnym oszustwem dla naszych naturalnych potrzeb.

Dieta owocowa nie jest dietą odchudzającą, ale i na owocach nie przytyjemy. Słodki smak nie pozwoli na przedawkowanie, naturalnie balansuje spożywaną ilośćżywności.

Samo zamiłowanie do słodkiego smaku za wszelką cenę, tj. sięganie do chemii to droga do całkowitego rozbalansowannia naszych naturalnych instynktów.

Pamiętam, gdy byłam niezwykle szczupła, to po słodki napój sięgałam, by uzupełnić energię, a gdy trafiłam na napój sztucznie słodzony dostawałam mdłości, robiło mi się niedobrze. Organizm bez pudła rozpoznawał truciznę. Podobnie wtedy reagowałam na napoje alkoholowe.

Z przykrością czytam o sztucznym słodziku odpornym na wysokie temperatury, bo teraz już strach będzie kupić w cukierni jakieś ciasto...

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika tubylec

Jak ktoś gustuje w

Jak ktoś gustuje w naturalnych zamiennikach cukru to oprócz stewii jest jeszcze inna roślina .. ziele Azteków (Lippia Dulcis), która oprócz tego że jest bardzo słodka to jeszcze zawiera wiele dobroczynnych związków .. można ją uprawiać w Polsce ale na zimę trzeba przechować w domu.

Portret użytkownika Kangur.

"Tagatoza"

"Tagatoza"

"Skład: tagatoza 39,9%, izomalt, błonnik pokarmowy: inulina i oligosacharydy, sukraloza (0,02%). Na mikroskopijnej nalepce z polskim tłumaczeniem w składzie występuje jeszcze tajemniczy actilight® czyli fruktooligosacharydy. Jest więc rozbieżność w składzie, bądź niedbałość importera..."

Sukraloza

"Sukraloza E955 dla cukrzyków nie powinna być polecana jako świetny zamiennik cukru. Coraz więcej badań pokazuje, że jej spożywanie może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Ponadto udowodniono, że u osób z cukrzycą typu 2 podawanie sukralozy w posiłkach nie wpływa w żaden sposób na obniżenie poziomu hemoglobiny glikowanej, glukozy na czczo oraz C-peptydu na czczo."

Aspartam

"... nadmierna ilość glutaminianu i asparaginianiu powoduje wyniszczenie neuronów... Skutki uboczne to m.in.: przybieranie na wadze, bóle głowy, migreny, zawroty głowy, napady epilepsji, nudności, drętwienia, skurcze mięśni, wysypki, depresje."

Acesulfam potasowy

" Spożywanie tej substancji może powodować nadpobudliwość, bóle głowy, choroby układu oddechowego. U zwierząt odnotowano także przypadki chorób nowotworowych "

Sacharyna  E 954

" Skutki uboczne, jakie może wywołać to: reakcje skórne (świąd, pokrzywka, egzema), mdłości, rozwolnienie, bóle głowy. Wykazuje działanie kancerogenne i mutagenne. "

 

Zostanę jednak przy starym sprawdzonym cukrze.

 

________________________________________

"Niektórzy "ludzie" nigdy nie będą mnie lubić, ponieważ mój duch irytuje ich demony…"

Portret użytkownika Takitam

Ale najczęściej stosowaną

Ale najczęściej stosowaną trutką jest wspaniały syrop fruktozowo - glukozowy. To dopiero jest "cymes" !!!. Cukier który nie jest palony w komórkach, od razu przechodzi w glukagen i wali w tkankę tłuszczową która jest nie do usunięcia - tylko odsysanie tkanki tłuszczowej to usunie. A walą to wszędzie, słodycze, czekoladki, wypieki cukiernicze itp.

Skomentuj