Czy Polska wytrzyma napór milionów uchodźców?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Polska przyjęła już rekordową liczbę uchodźców z Ukrainy. Mowa nawet o dwóch milionów osób. Czy nasz kraj wytrzyma takie obciążenie?

 

Trwające na Ukrainie wojna rozpoczęta przez Rosjan niesie za sobą poważne konsekwencje dla całego regionu. Z tego powodu nagle mamy wielki problem z naporem uchodźców, który może doprowadzić do kryzysu humanitarnego o nieznanej nam skali.

 

Teraz jeszcze wielu osobom wydaje nam się, że problemu nie ma. Większość Polaków jest pełna podziwu dla męstwa Ukraińców walczących z rosyjskim okupantem i z wielką troską zajmują się uciekającymi z rejonu konfliktu.  

 

Odruchy serca to tym bardziej uzasadnione, że widać wyraźnie jak powinni wyglądać uchodźcy i widać, że w potoku ludzi  uciekających z Ukrainy idą prawie wyłącznie kobiety, starcy i dzieci. Doszło do tego, że empatyczni Polacy przyjmują masowo uchodźców do własnych domów nie zastanawiając się nad przyszłymi tego konsekwencjami. 

 

Polska przyjęła ponad dwa miliony uchodźców i nie zbudowała jeszcze żadnego obozu dla nich, co stanowi ewenement na skalę światową. Jednak ukraiński karnawał może się wkrótce skończyć, gdy okaże się, że dla Polskiego Państwa utrzymanie dodatkowych kilku milionów obywateli będzie zadaniem ponad siły.

 

Dodatkowo trwający obecnie wojenny amok powoduje, że wszyscy chcą tak bardzo pomagać Ukraińcom, że nagle władze doprowadziły do swoistego ich uprzywilejowania w porównaniu do Polaków. PO dwóch latach utrudniania ludziom dostępu do służby zdrowia co skutkowało ponad 200 tysiącami zgonów nadmiarowych w naszym kraju, nagle słyszymy pełne zatroskania słowa tych samych sprawców tego nieszczęścia, gdy z troską pochylają się o opiekę zdrowotną przybywających Ukraińców.

 

Do tego automatyczne przyjmowanie ukraińskich dzieci do przedszkoli niedostępnych dla polskich dzieci, czy dezorganizacja pracy niszczonego zdalną nauką pokolenia poprzez przymusowe przydzielanie ukraińskich uczniów bez znajomości polskiego, co ponownie dezorganizuje ich edukację. Poza tym problemem będa kwestie lokalowe, bo nagle okazuje się, że mieszkania komunalne należą się głónie Ukraińcom. Można odnieść wrażenie, że staliśmy się uchodźcami we własnym kraju i następuje coś dziwnego. Nie ma możliwości aby te w przyszłości nie generowało konfliktów.

 

Musimy sobie zdawać sprawę że Polska nagle i gwałtownie przestała być homogenicznym społeczeństwem. Proces ten postępował w ciągu ostatnich kilku lat, ale jego zdecydowana intensyfikacja nastąpiła od momentu rozpoczęcia kampanii ukraińskiej przez Putina, czyli stało się to w 3 tygodnie. Wkrótce możemy miec kolejne 3 miliony uchodźców i problem urośnie szybko i bardzo.

 

Chyba wciąż zbyt mało Polaków połapało się w zagrożeniach jakie to sprawia i nieliczni wyzywani od ruskich onuc zadaję sobie pytanie co będzie dalej. Eksplodujący empatią Polacy postępują beztrosko zakładając, że przyjmowani obecnie do domów Ukraińcy wyjadą od nich za kilka tygodni, a tak się nie stanie. Z doświadczeń krajów takich jak Liban czy Turcja wiemy, że poradzenie sobie z kilku milionową rzeszą uchodźców jest ekstremalnie trudnym zadaniem i prowadzi do kolejnych zagrożeń. Niestety przez uchodźców nasze życie ulegnie zmianie, miejmy nadzieje, że jednak na lepsze.

 

Zapewnienie uchodźcom edukacji, pracy, mieszkań, zasiłków czy opieki zdrowotnej, to koszt liczony w wielu miliardach złotych. Skąd je weźmiemy? Zapewne z naszych własnych kieszeni.

Ocena: 

4
Średnio: 3.8 (4 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Wujek

Był taki wierszyk Baloniku

Był taki wierszyk Baloniku nasz malutki. Wiecie co dalej. 500+, darmowe karty sim, bez kolejki do lekarzy itp. Jestesmy niewolnikami we własnym kraju. Pomagac trzeba ale bez przesady. Przyjme pod dach na jak długo. Pare miesiecy mozna ale pare lat bez dotacji.

Zmienic ustawe dla wszystkich. 500+ dla tych co pracuja. Odmawiasz pracy tracisz socjal. Nasz kraj zbankrutuje jak jeszcze przyjedzie z 3-4 mln. Wladza tego nie widzi?.

Portret użytkownika Ruchomy Cel

"Wymiana rosyjskich generałów

"Wymiana rosyjskich generałów na Ukrainie. Gen. Samol: O wojnie zdecydują odwody i rezerwy [SKANER Defence24]" 

(Defence24.pl - 18-03-2022)

https://defence24.pl/sily-zbrojne/wymiana-rosyjskich-generalow-na-ukrainie-gen-samol-o-wojnie-zdecyduja-odwody-i-rezerwy-skaner-defence24

---

"Wymiana rosyjskich generałów na Ukrainie. Gen. Samol: O wojnie zdecydują odwody i rezerwy [SKANER]" 

(WIDEO z kanału "Defence24" - 18-03-2022)

Gościem odcinka programu SKANER Defence24 był gen. broni rez. dr Bogusław Samol. W rozmowie z redaktorem Juliuszem Sabakiem generał podkreślił, że „Ukraina walczy terenem”. Zaznaczył jednocześnie, że o przebiegu konfliktu zdecydują odwody i rezerwy, a także to, czy potencjał Rosji pozwoli jej na kontynuowanie działań ofensywnych. Gen. Samol mówił też o potrzebie wzmocnienia Wojska Polskiego, zwiększenia jego liczebności i konieczności opracowania nowej strategii wojskowej, co jest wielkim wyzwaniem dla Sztabu Generalnego. Dodał, że istotnym atutem dla Polski jest obecnie zgoda polityczna ponad podziałami w sprawie wzmocnienia zdolności obronnych, jaka była widoczna przy okazji przyjmowania ustawy o obronie Ojczyzny.

https://www.youtube.com/watch?v=xsVXglCAaXk

===

Portret użytkownika Ruchomy Cel

"Czy Kaczyński dogadał się z

"Czy Kaczyński dogadał się z Putinem na podział Ukrainy? Jan Piński" 

(WIDEO - 18-03-2022)

https://www.youtube.com/watch?v=yv0atVZ_jlo

---

"Pokazują, że NATO nie boi się Rosji. Sakiewicz o słowach Jarosława Kaczyńskiego w Kijowie"

(WIDEO - 16-03-2022)

Przez słowa Jarosława Kaczyńskiego bardzo mocno została przesunięta poprzeczka dyskusji o pomocy Ukrainie i przeciwdziałaniu atakowi rosyjskiemu. Ta poprzeczka oznacza, że NATO nie boi się Rosji - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej". 

Potrzebna jest misja pokojowa NATO czy szerszego układu, która będzie działać na terenie Ukrainy - powiedział podczas wizyty w Kijowie Jarosław Kaczyński. Dodał, że ta "misja nie może być bezbronna". - W tej chwili mówienie o szczegółach byłoby co najmniej przedwczesne. Ale to nie jest sprawa, o której dotąd nie rozmawiano - zaznaczył wicepremier Polski. 

https://www.youtube.com/watch?v=3OAbeqdN1G8

===

Portret użytkownika Lommo

Dopiero by było jakby

Dopiero by było jakby działania PiS nie były propagandową wydmuszką i wyszedłby program Mieszkanie+ gdzie miało powstać milion mieszkań dla biedniejszych. A tak powstało tylko 650 sztuk na zadupiach i nie ma ryzyka nienawiści Polaków względem ukraińskich uchodźców wojennych. Takie zjawiska delikatnie mówiąc niechęci do azylantów wojennych na tle uprzywilejowania w dostępie do mieszkań socjalnych i usług publicznych to zresztą istniały i istnieją też na Zachodzie. Kiedyś czytałem żale Niemców że praca , i tanie w opłacie mieszkania zarezerwowane dla azylantów, dentysta też robił nowe żeby za friko oczywiście tylko dla azylantów. Polska jest takim dziadostwem dla szarych ludzi że Ukraińcy za przeproszeniem gówno dostaną z socjalu bo oprócz 500+ to reszta rzekomego rozpasanego socjalu istnieje właściwie tylko w medialnych mitach i legendach. U mnie w mieście miasto rozpaczliwie remontuje rozpadające się 130 -letnie popruskie Koszary Ułanów , zawsze jak tam przejeżdżam to muszę powstrzymywać odruch wymiotny. Coś tam uchodźcy wojenni i słusznie dostali darmowe przejazdy niektórymi kolejami i komunikacją miejską. Choć i też słusznie Konfederacja się wzburzyła że to dyskryminacja Polaków. Kiedyś byłem krótko kanarem i zrezygnowałem z tej roboty dlatego że nie polegało to na tym jak mi się wydawało na łapaniu cwaniaczków, ale w praktyce 90% pasażerów bez biletów to byli polscy bezrobotni bez zasiłków. A wtedy co w tym robiłem 1/2 bezrobotnych w Polsce nie miała zasiłku, dziś 4/5 polskich bezrobotnych nie ma zasiłków. Problemem nie jest w sumie skromna pomoc dla ukraińskich uchodźców lecz jej brak dla liczby pilskich obywateli. Na zachodzie miejscowi mają socjale i do opieki społecznej to długie kolejki ustawiaja się już od 5 tej rano. A w Polsce przykładowo osoby w wieku 50+ to wszędzie widzą w ogłoszeniach pracy ze do 45 lat lub 40 lat nawet, a mops wbrew mitologi daje zwykle jakieś drobne na odczepne i to po kilkutygodniowych korowodach. Parę lat temu mój ciut starszy kolega zadyndał bo do gara nie miał co wrzucić, za mieszkanie nie płacił. To najpierw pani z opieki przyszła mi zrobić inwentaryzację lodówki , która była pusta . I po ponad 2 miesiącach łaskawie dali mu 60 zł "zasiłku". Tak że w Polsce nie istnieje żaden realny i wydolny system opieki społecznej. W mieście gdzie kiedyś mieszkałem a czytam informacje to w czasie pandemi były bójki pod bankiem żywności. A trzeba wziąć pod uwagę że rosnące ceny paliw i surowców najnormalniej spowodują w Polsce recesję i ilość polskich potrzebujących zacznie lawinowo narastająć.

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Zasada jest prosta - im

Zasada jest prosta - im więcej socjalu tym więcej biedy, bo socjal polega przede wszystkim na tym, że pasą się ci od zbierania i dzielenia pieniążków. Żałosne, że ludzie ciągle nabierają się na tą podpuchę. W interesie socjalisty jest by społeczeństwo było biedne! Bo tylko wtedy on ma uzasadnienie dla swojego wyciągania łapy do kieszeni tych, którzy jeszcze nie są na całkowitym dnie. Jak można być tak głupim by tego nie rozumieć....

Strony

Skomentuj