Kategorie:
Poprzez stymulowanie mutacji w grzybach biolodzy uzyskali linię zdolną do infekowania roztoczy, pasożytów pszczół. Dotychczas grzyby te nie były zdolne do przetrwania w wysokich temperaturach panujących wewnątrz ula.
Miód nie jest głównym produktem pszczół. Owady te są głównymi zapylaczami wielu roślin, w tym kluczowych gatunków rolniczych. Bez pszczół ludzkość raczej nie będzie w stanie się wyżywić, tymczasem w ostatnich latach ich populacje wymierają niemal na całym świecie. Przyczynia się do tego zespół niszczenia rodzin pszczelich związany z działaniem pestycydów z grupy neonikotynoidów, a także z rozprzestrzenianiem się pasożytniczych roztoczy Varroa (Varroa destructor) powodujących chorobę zwaną warrozą.
Co prawda, na pszczoły działa wiele środków chemicznych, które usuwają roztocza, ale pasożyty szybko uodparniają się na nie. Dlatego naukowcy próbują sięgnąć po „biopestycydy”. Na przykład genetycznie modyfikowane bakterie, które uodparniają owady na warrozę. Alternatywą dla nich są pasożytnicze grzyby Metarhizium (Metarhizium acridum), które są już wykorzystywana do kontrolowania ich populacji. Zidentyfikowano jeszcze inne gatunki grzybów, które są zdolne do pasożytowania na roztoczach Varroa, ale ich zastosowanie było niemożliwe ze względu na warunki panujące w ulach.
Niestety inne infekujące roztocza grzyby M. anisopliae i M. brunneum nie tolerują wysokich temperatur, natomiast w ulu zawsze jest ona podwyższona i może osiągnąć 35°C. Aby znaleźć rozwiązanie, naukowcy z Washington State University i ich współpracownicy, postanowili stworzyć ciepłolubną linię grzybów M. brunneum i udało im się to. Wyniki ich pracy zostały przedstawione w artykule opublikowanym w Scientific Reports. Pszczelarze z pewnością czekają z niecierpliwością na sukcesy tej technologii.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!
Skomentuj