Czy Pałac Kultury i Nauki zostanie rozebrany na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę?

Kategorie: 

Pałac Kultury i Nauki - Źródło: wikipedia

Pałac Kultury i Nauki imienia Józefa Stalina, czyli dar Związku Radzieckiego dla Polski, może zostać zburzony. Zaczynają o tym mówić politycy obecnej partii rządzącej, sondując opinię społeczną w tej kwestii. Biorąc pod uwagę ich chorobliwą rusofobię, rzeczywiście może do tego dojść.

 

Zaproponowano już nawet kiedy to nastąpi i wygląda na to, że dojdzie do tego w przyszłym roku, czyli w stulecie odzyskanie niepodległości przez Polskę. Pałac Stalina jest niewątpliwie reliktem komunizmu i na przestrzeni ostatnich lat wielokrotnie rozważano rozbiórkę tej budowli.

Jednak do tej pory nikt nie traktował tego poważnie i były to raczej tylko pomysły i dyskusje. Teraz może dojść do realizacji tego kontrowersyjnego planu. Trzeba przyznać, że społeczeństwo polskie jest mocno podzielone w kwestii tego czy pałac powinien zostać czy też trzeba go zburzyć. Trudno sobie wyobrazić Warszawę bez tego charakterystycznego budynku w stylu moskiewskim.

Pałac Kultury i Nauki  w trakcie budowy - źródło: wikipedia

Nadal jest to najwyższy budynek w stolicy licząc jego wysokość wraz z iglicą. Architektoniczny potworek został już też obudowany innymi wysokimi budynkami, które skutecznie go przysłaniają, jednak partia rządząca ma pewne argumenty za tym aby tym razem nie tylko mówić o pozbyciu się go z centrum Warszawy.

Pałac Kultury i Nauki - źródło: wikipedia

Politycy PiS uważają, że to monument komunizmu i aktywnie sondują opinię publiczną przed wykonaniem tego zadania. Rozebranie rosyjskiego budynku nie byłoby zresztą niczym bezprecedensowym, zwłaszcza jeśli chodzi o Warszawę.

 

Trzeba przypomnieć, że w latach dwudziestych ubiegłego wieku zburzono piękny Sobór św. Aleksandra Newskiego, który został zbudowany przez Rosjan na przełomie XIX i XX wieku. Rządzący drugą Rzeczpospolitą politycy stwierdzili, że jest to symbol carskiej Rosji, który ma za zadanie pokazać gdzie znajdują się wpływy moskiewskie i sobór rozebrano zaledwie 12 lat po zakończeniu jego budowy.

Sobór św. Aleksandra Newskiego w Warszawie - źródło: wikipedia

Bardzo podobną sytuację mamy obecnie z Pałacem Kultury i Nauki imienia Józefa Stalina. Gdy został on zbudowany, niewątpliwie pełnił on funkcję podobną do tej jaką odegrał Sobór Newskiego, czyli podkreślał przynależność Polski i symbolizował radziecką dominację w naszym kraju. Czy pałac podzieli los tamtej sakralnej budowli? Przekonamy się w najbliższych miesiącach.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ostatni Sprawiedliwy

" Pałac Kultury i Nauki

" Pałac Kultury i Nauki imienia Józefa Stalina, czyli dar Związku Radzieckiego dla Polski, może zostać zburzony..Zaczynają o tym mówić politycy obecnej partii rządzącej, sondując opinię społeczną w tej kwestii. Biorąc pod uwagę ich chorobliwą rusofobię"

"Rozebranie rosyjskiego budynku nie byłoby zresztą niczym bezprecedensowym, zwłaszcza jeśli chodzi o Warszawę."

No to jak to wreszcie jest? :) Przecież, co niektore tępaki twierdzą, że ZSRR i Stalin nie mają nic wspólnego z Rosją. Więc jak do budynku stworzonego, jako dar od ZSRR i Stalina można mieszać "rusofobię"? Smile Bądźmy konsekwentni. No chyba, że ZSRR jest Rosją, gdy chodzi o dary, a staje się nagle "antyrosyjskim, złym, podłym ZSRR" gdy chodzi o zbrodnie Smile Poza tym lewactwo ma jakiś dziwny odchyl nazywania wszystkim, czym inny człowiek gardzi fobią - homofobia, islamofobia, rosufobia...

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika U_P_Adlina

Powtarzało ci się już setki

Powtarzało ci się już setki razy szmaciarzu banderowski, że Rosja musi być spadkobiercą żydo-ZSRR chociażby po to, aby przejąć arsenał nuklearny. Pomnik stalina na placu czerwonym? Nie słyszałem. Ale mnie to nie boli, bo rozumiem Rosjan, którzy dzięki zwycięstwu stalina nad nazizmem nie zostali przerobieni na mydło. Dla was zachodnich ukrów porażka hitlera i zwycięstwo stalina to bardzo traumatyczna historia. Ale dla Polaków zwyciężyło zło mniejsze. Gdyby hitler wygrał to wy banderowskie świniołaki wyriezalibyście nie setki tysięcy, ale miliony Polaków. A tak zahamowano dokonywane przez was ludobójstwo. Dzięki temu dziś możecie sobie tylko pokwiczeć w necie i nic więcej. Kwicz więc świniołacki szmaciarzu sobie, a muzom, bo nikogo to nie obchodzi.

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Strony

Skomentuj