Czy największy portal społecznościowy świata Facebook stanie się płatny?

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Facebook po cichu zmienił swój slogan na powitalnej stronie. Czyżby Mark Zuckerberg planował wycofywać się ze swojej deklaracji, że platforma zawsze będzie dostępna bez opłat?

Portal Business Insider zauważył, że gigant mediów społecznościowych zmienił ostatnio swoje hasło na stronie głównej. Do tej pory brzmiało ono: "It's free and always will be" ("To jest darmowe i zawsze będzie"). Obecna wersja sloganu jest znacznie mniej zobowiązująca: "It's quick and easy" ("To jest szybkie i łatwe").

 

Zmiana nastąpiła podobno między 6 a 7 sierpnia, choć platforma nie wydała żadnego oficjalnego komunikatu. Facebook dotąd nie pobierał od użytkowników opłat za dołączenie do serwisu, lecz nie było to konieczne, ponieważ serwis zarabiał na internautach w inny sposób. Platforma korzysta bowiem z ogromnej ilości danych osobowych, które później mogą być sprzedawane firmom, specjalizującym się w marketingu. 

Według prawnika i eksperta w dziedzinie prawa cyfrowego, José Antonio Castillo, zmiana sloganu może mieć coś wspólnego z nową dyrektywą Unii Europejskiej, która uznaje zgodę na gromadzenie danych osobowych za formę płatności. Na chwilę obecną Facebook zmienił swoje stanowisko na neutralne. Firma nie zapowiedziała poboru opłat od użytkowników, lecz nie gwarantuje też, że dostęp zawsze będzie darmowy. 

 

Mark Zuckerberg podobno jest zaniepokojony rosnącą popularnością Instagrama, co grozi usunięciem Facebooka w cień. Trudno jednak zrozumieć, w jaki sposób wprowadzenie dodatkowych opłat miałoby pomóc w rywalizacji z całkowicie darmową konkurencją.

 

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Smera

"Trudno jednak zrozumieć, w

"Trudno jednak zrozumieć, w jaki sposób wprowadzenie dodatkowych opłat miałoby pomóc w rywalizacji z całkowicie darmową konkurencją."

Pomyślmy. Portal jest darmowy a Zuckerberg jest bogaty. Za co i od kogo dostaje pieniądze za darmowy portal. Za udostępnianie danych użytkowników reklamodawcom? Bo jeśli inni przerzucają się na insta to zuckerberg nie chcąc zubozec może zechciec pozyskiwać pieniadze od garstki, która tu pozostanie. Może już się tak dzieje. Świat biznesu internetowego dla wielu to wciąż blek medżik. 

Portret użytkownika MitterMan

czego tu nie potraficie

czego tu nie potraficie zrozumieć.... zakladacie konto za freeeeee !!!  zmiana sloganu "darmowe" na inne.... polega na tym ze sam portal sprzedaje wasze dane choć wy nie musicie za nie płacić... skoro setki firm płaci fejsbukowi za wasze dane oznacza tyle ze platforma juz nie jest darmowa..... naprawde to takie trudne... ?  zastanowcie sie choć przez chwile... rejestracja na danej platformie to zrzeczenie sie wlasnych danych.... a co jesli kazda z tych setek firm miala by zaplacić za twoje dane ? kazdy uzytkownik staje milionerem....    przeciez to prawa autorskie kazdej inwidualnej osoby !!!  i gdzie prawo ktory kazdy profil to teoretycznie patent ?  a teraz hipotetycznie kazdy uzytkownik fejsa ktory zakladal konto na starych zasadach powinien miec nie dosc ze odszkodowanie za udzial i wgłąd w osobiste tresci i dane to i i procent bądz akcje z każdej firmy która  z tych danych korzysta....

przeciez to jasne jak słońce.... kto sie pierwszy wychyli z takimi argumentami przeciwko koncernom teleinformatycznym poprostu zrobi rewolucje w tym temacie....jak dozyje.....

Portret użytkownika rocafella

Facebook będzie płacił za

Facebook będzie płacił za wykorzystywanie waszych danych osobowych. Aby nie stracić będzie płacił swoją kryptowalutą która po jakims czasie będzie coś tam warta, więc dwa razy zarobi - na danych osobowych, na byciu właścicielem kryptowaluty no i obejdzie prawo UE które nie zabroni mu płacić swoją walutą.

Portret użytkownika baca

jak to jak? to proste Marek

jak to jak? to proste Marek Góracukru dokładnie tak samo jak Bil Gejts odwiedzi parę krajów i rozda pare walizek pieniędzy... a potem nagle we wszystkicj tabletach, laptopach i smartfonach jakie sa dostępne w sklepach znajdzie się preinstalowany pejs...

cena będzie wliczona w urządzenie i nie mozna będzie sprzętu bez tego gówna

 

 

Portret użytkownika Artur

Kożystanie z tego typu

Kożystanie z tego typu platform to tylko kłopoty. Byłem kiedyś tak bezmyśly i kożystałem z pooapranego fejsa i na dobre mi to nie wyszło. Fejs i inne to syf  i prowadzi do problemów. 

Skomentuj