Czy na Plutonie może istnieć życie?

Kategorie: 

Źródło: nasa.gov

Pluton długo był uznawany za odległy, zimny i opustoszały, ale pierwsza misja kosmiczna, której udało się tam dotrzeć, ujawniła wiele niespodzianek o tej karłowatej planecie.

Mimo iż minie jeszcze wiele lat zanim naukowcy opracują kompletne wyniki sondy, to wczesna analiza informacji przez nią dostarczonych wskazuje na kilka interesujących faktów. Złożone warstwy organicznej mgły, lodowe góry i płynący pod powierzchnią ocean – te elementy potwierdzają, że planeta skrywa więcej tajemnic niż podejrzewano.

Zdaniem Michaela Summersa, który specjalizuje się w badaniach struktur i ewolucji poszczególnych atmosfer, Pluton w pewnym stopniu przypomina Tytana (pomarańczowy księżyc Saturna), który jest jedynym księżycem w naszym Układzie Słonecznym, posiadającym gęstą atmosferę oraz powierzchniowe zbiorniki, wypełnione przez ciekły metan. Jednakże w porównaniu do Tytana, atmosfera Plutona jest cienka i rzadka, a mgła unosi się na wysokość co najmniej 200 kilometrów ponad powierzchnią, co ponad 10-krotnie przewyższa oczekiwania naukowców. 

Innym, obficie występującym na Tytanie zjawiskiem są tholiny, czyli złożone związki organiczne, powstające kiedy ultrafioletowe promienie Słońca zderzają się z cząsteczkami mgły, co być może wpływa na pomarańczowy kolor księżyca. Na powierzchni Plutona także można zaobserwować czerwonawy odcień, który może być spowodowany przez tholiny.

Niezwykle intrygujący jest fakt, że ten czerwonawy materiał został także zauważony nieopodal lodowych wulkanów i kraterów na Plutonie. Możliwe, że planeta posiada podpowierzchniowy ocean, podobny do tych, które mogą występować na Tytanie, Enceladusie (inny księżyc Saturna) czy Europie (księżyc Jowisza). Jednakże podane 3 księżyce posiadają zródło energii, powstałe w wyniku orbitowania wokół innych planet.

 

Pluton jest pozbawiony tego rodzaju ogrzewania, ale niewykluczone, że wewnętrzna radioaktywność jest w stanie utrzymać płyny w stanie ciekłym. O ile jest za wcześnie, by stwierdzić z pewnością, że na Plutonie może istnieć życie, o tyle Michael Summers zaznacza, że nie spodziewał się nowych odkryć, więc możliwe, że w przyszłości będziemy świadkami kolejnych rewelacji na ten temat.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (4 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Skomentuj