Czy mózg może podejmować decyzje wbrew naszej woli?

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Każdego dnia, człowiek jest zmuszony podejmować tysiące różnych decyzji. Niektóre z nich bywają tak proste, że podejmujemy je praktycznie bez zastanowienia. Jednak zdarzają się też sytuacje, które wymagają naszego skupienia, abyśmy mogli decydować o ważniejszych kwestiach. Wydawałoby się, że mamy nad tym pełną kontrolę i robimy to całkiem świadomie. Tymczasem najnowsze badania pokazują, że nasz mózg dokonuje podświadomych wyborów jeszcze zanim podejmiemy świadomą decyzję.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Walii przeprowadzili eksperyment z udziałem 14 ochotników. Z pomocą przycisków, osoby te miały wybrać pomiędzy dwoma różnymi wzorami – czerwonymi poziomymi i zielonymi pionowymi paskami. Uczestnicy mieli 20 sekund na podjęcie decyzji, po czym otrzymali dodatkowe 10 sekund, aby wyobrazić sobie wybrany przez nich wzór.

 

Następnie eksperymentatorzy zadali kilka pytań, które nawiązywały do wyobrażanych przez ochotników wzorów. Z pomocą techniki fMRI stale monitorowano aktywność mózgów uczestników, a pozyskane dane zostały przeanalizowane algorytmem uczenia maszynowego.

Wyniki badań zapewniły wgląd w mózgi uczestników. Ich kolejne decyzje udało się przewidzieć nawet z 11-sekundowym wyprzedzeniem. Oznacza to, że naukowcy już wcześniej wiedzieli, jaką decyzję podejmą ich mózgi jeszcze zanim ochotnicy powiedzieli o swojej świadomej decyzji. Co więcej, zespół potrafił ustalić, jak bardzo uda im się wyobrazić dany wzór.

 

W przeszłości przeprowadzano już podobne studia, podczas których naukowcy zdołali przewidzieć decyzje motoryczne i abstrakcyjne uczestników. Badania tego typu są zaskakujące i pokazują, jak bardzo tajemniczy jest ludzki mózg oraz cały nasz organizm. Tylko jeśli nasz mózg podejmuje decyzje i dodatkowo wywołuje wrażenie, że dokonujemy świadomego wyboru, to czy wciąż możemy tu mówić o wolnej woli?

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika vv vv

... oczywiście nie tylko mózg

... oczywiście nie tylko mózg, ale cały umysł człeka w tym umysł serca i ciała ,..i tak jest u wielu którzy z tej cywilizacji, u wielu którzy już nie są panami siebie, panami swych boskich narzędzi, organów oraz swoich boskich funkcji,.. za  przeróżniastym podkuszeniem demonów, pustych impotentnych głodomorów, którzy sami z siebie nic nie mają, mają jedynie to co przechwycą i wydoją od innych ludziska wynieśli, ponad siebie te swoje boskie narzędzia, poprzez które demonom łatwo, 
...(1) przechwytywać od ludzi "nowe, świeże, aktualne" informacje płynące wiecznie i bezkreśnie do nich od boga przez bezczas i bezmiejsce, do którego właściwie wewnątz naszego wszechświata tylko oni mają dostęp,  ... prawda wielkie demony,.. demony demonów lokujący oraz mocno pilnujący się by lokować się na obrzeżach naszego wszechświata, mają też ten dostęp do bezczasu i bezkresu,.. ale nie mają lub mają bardzo utrudniony i często mocno opóżniony dostęp do tego co dzieje się wewnątrz wszechświata, czyli dio tych którzy prócz informacji karmią ich siłą i mocą, ..

(2) nimi sterować, czyli kusić, straszyć, czarować, hipnotyzować,  .. zależnie od stopnia zdominowania i zdemonizowania ich boskich narzędzi,

.. najczęsciej , przy pomocy,

.. (1) umysłu mózgowego, czyli intelektu, to było pierwsze.. stąd piśma i ucieni w piśmah i piśmami,.. tv,.. reklamy, tytuły, długie tytuły i wysobie szczeble i stanowiska i tym podobne luciowe badziewo,..

...(2) duszy,.. to było drugie,..ona nie tylko im  umożliwia bezpośredni dostęp do boskich zyciodajnych energi płynących wiecznie i bezkreśnie do człeków,.. ale racjonowanie im jej , niekiedy do całkowitej blokady,..również co tera je modne tworzenie człeczych sobiowtórów i umieszczanie ich po róznych liniach czasowych i nawzajem odległych rzeczywistych światach wszechświata również w nierealnych zmyślnych umysłowych zaświatach,.

..  (3) specjalnie utworzonych, wydzielonch z człeczych boskich jaźni,... nieświadome człekom obszary, ..  lub tylko obszary ich jażni mniej lub więcej zblokowane do uświadomienia człekom, ...powstałe z podziału, wydzielenia i alienacji istotnych częsci ich boskich jaźni, oczywiście za zmyślnym podkuszeniem, ...w mitach ten czas zwany jest  budową i zburzeniem "wieża babel"....  tej  przystosowanej do zbierania info z zewnątz z otoczenia wokół czleka .. sprytnie wkodowanej człekon przez demony  jako Wyzszej  oraz połaczenie tych Wyższych poszczególnych człeków w jedną ogłną PrzeWyższą,  ułatwiającą już  jedno sterowanie  całym ludzkim stadem stadną, ...oraz  tę  przystosowaną do zbuerania informacji z wewnątrz człeków, z całego ich siem , z tego kim lub już czym aktualnie se som..wkodowując ją im jako Niższą..

.. myślę ze na razie  tyle wystarczy by pojąć.. co z nami się działo i nadal dzieje..

Portret użytkownika kolo21

Czyli że ktoś albo coś

Czyli że ktoś albo coś decyduję i my na samym końcu też podejmujemy niby decyzję i to wykonujemy. A raczej tylko wykonujemy czyjeś polecenia, jak manekiny. A to prowadzi do obalenia mitu o wolnej woli i zarazem istnienia Boga.

kolo21

Portret użytkownika Arya

A to prowadzi do obalenia

A to prowadzi do obalenia mitu o wolnej woli i zarazem istnienia Boga.

Wolnej woli ok, ale istnieniu Boga już nie. To, że w księgach pisze, że Bóg dał nam wolną wolę, nie musi być prawdą. Oczywiście moje rozważania są czysto teoretyczne, ale pokazują, że coś, co nam się wmawia jako prawdę, może być kłamstwem.  

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika vv vv

@ kolo21 

kolo21 

"Czyli że ktoś albo coś decyduję i my na samym końcu też podejmujemy niby decyzję i to wykonujemy."

 ja,... demoniczny  pasożyt, któremu z własnej nieprzymuszonej woli scedowaliśmy zarząd na sobą wszelkiej maści pasożytom i dozwoliliśmy by oni decydowali za nas,.. co już je częstsze w tej współczesnej cywilizacji lub jeszcze tylko mieszali się w wybory i decyzje,.gdy ... 

 "A raczej tylko wykonujemy czyjeś polecenia, jak manekiny." 

..gdzieś ok 90 % tak już ma..

 

"A to prowadzi do obalenia mitu o wolnej woli i zarazem istnienia Boga."

... a potrafisz samodzielnie opisać skąd ci wyszły takie nieciekawe dla twej przyszłości wnioski,.. czy już wręcz modlitwy by w tobie, dla ciebie tak już od dziś było..

Portret użytkownika K

To nie do końca tak, takie

To nie do końca tak, takie doświadczenia udowadniają tylko, że nasz świat to hologram. Informacja najpierw dociera do naszego mózgu a następnie my tego doświadczamy za pomocą "sensorów" (zmysłów). Dlatego w trakcie obserwacji mózgu aparatura wykrywa w nim aktywność zanim człowiek staje się tego świadomy. Nasz mózg działa jak odbiornik. Żyjemy w wielkim polu informacji, istnieje nieskończenie wiele równoległych światów. Czasami np. doświadczamy między innymi takich anomalii jak deja vu, które jest niczym innym jak wejściem na inną możliwość przebiegu wydarzeń (dlatego mamy odczucie jak byśmy już tego kiedyś doświadczyli). 

Portret użytkownika vv vv

@ K 

@ K 

"To nie do końca tak, takie doświadczenia udowadniają tylko"

... fajna współczesna nazwa dla współczesnego demona,.. doświadczenia.. i fajne umotywowanie i fajna racjonalizacja, konieczności kupienia i przyjęcia do stosowania poniższej zgubnej hipnozy..

", że nasz świat to hologram."

ja, ja,.. realny świat to hologram... i ja se tyż tylko hologram... życzę tobie miłej realizacji tej zgubnej hipnozy,..oraz dla tobie bliskich zapewne tyż już tylko hologramów..

 

Portret użytkownika jaa

Chodzi pewnie o to, czy dana

Chodzi pewnie o to, czy dana decyzja ma początek wtedy, gdy my ją jakby podejmujemy, czy wcześniej, czy może czasami tak, czasami tak, a, czasami jeszcze wbrew pierwszemu impulsowi. Druga kwestia, to którą część naszej, przy założeniu, że wszystko co nas obejmuje to my, tak zwanej woli nazywamy wolną wolą albo tylko wolą. Bo może być tak, że mamy jakby kilka ośrodków decyzyjnych, które (w zależności od jakichś czynników, na przykład jeden śpi, drugi go zastępuje, albo podejmują decyzję, na przykład pierwszy podejmuje decyzję, kolejny ją potwierdza i wykonuje albo koryguje i dopiero wykonuje, albo odrzuca i wykonuje inną. Raczej na pewno nie mamy jednego ośrodka decyzyjnego. I, to nie tylko w kwestii woli, ale też w innych kwestiach. Przecież cały organizm to jakby przestrzeń, gdzie są podejmowane różne decyzje i to raczej non stop, też takie o których nie mamy bladego pojęcia. A, to, że mamy na coś ochotę albo nie mamy to niby nasza decyzja? Niekoniecznie. A, do tego jeszcze dochodzą czynniki, które mogą przczyniać się do wzmocnienia danej decyzji albo do jej osłabienia albo anulowania. Na przykład: mam coś zjeść, to coś może mi pomóc, ale ma taki zapach albo smak, że nie chcę tego zjeść. Która część jest naszą wolą, a, która efektem motyla?

Portret użytkownika Kwazar

Dzięki temu że mózg podejmuje

Dzięki temu że mózg podejmuje decyzję wbrew mojej woli zwyrodnialcy chodzą sobie wolni.Gdyby było odwrtonie mój mózg nie miałby NIC DO POWIEDZENIA ale i zwyrodnialców by nie było.Mózg zawsze kombinuje.Tylko NATURA i jej ZEW JASNO WSKAZUJE ! Mózg jak zawsze wbrew woli hamuje. (temat jest bardzo rozwojowy i dyskusyjny) 

Portret użytkownika Felipesku

Mam chorobe zwana afantazja z

Mam chorobe zwana afantazja z przeblyskami i gdy chce sobie wyobazic np. dom to przez ulamek sekundy widze karykaturalny obraz ktory zmienia sie w inne... tak wiec pytanie nie jeat czy mozg moze podejmowac decyzje wrew naszej woli tylko dlaczego je podejmuje.

Portret użytkownika GH

Jeśli ktoś jest świadomy

Jeśli ktoś jest świadomy własnego umysłu i własnej woli to nie pójdzie jak baran za podpowiedzią wytworzoną przez mózg, bo to jest tylko podpowiedź, którą można zaakceptować lub nie. Dlatego przestępcy wszelkiej maści idą za takim wyborem jak barany, niszczą swoje i inne życie, można powiedzieć - wybrali nieświadomie - tylko dlatego że dostali taką podpowiedź, której nie odrzucili. Kluczowym słowem jest tu 'świadomość', świadomy wybór. Mózg działa szybko, w milionowych sekundy bo jego podpowiedzi muszą dać nam czas na reakcję i zastanowienie, to jest Czas w jakim działa mózg byśmy uniknęli m.in. niebezpieczeństwa, nie wpadli w tarapaty, to jest oferowanie "ratunku" na poziomie podstawowym. Dlaczego inżynierowie, naukowcy nie podejmują decyzji z szybkością pracy mózgu? Bo dokonują wyborów po głębokiej analizie, przeliczeniach, zagłębianiu się w różne źródła, my nie rozwiązujemy zagadek Wszechświata ale skupiamy się na przyziemnym życiu i tym bardziej te wybory powinny być przemyślane ale często nie są. Wiele rozczarowań jakie niesie życie jest wypadkową pierwszego z brzega wyboru, podpowiedzi, którą przyjmujemy bez analizy, porównania i świadomości. Czas to pieniądz szczególnie dla systemu, ale pieniądz to nie Czas dla naszego umysłu, musimy nauczyć nasz mózg do działania w naszym Czasie i podejmowania świadomych decyzji. 

Portret użytkownika ProfesorNeuro

Zastanawiam sie dlaczego w

Zastanawiam sie dlaczego w tytule jest, że moc podejmuje decyzję wbrew naszej woli? Jeżeli mózg,  czyli my, podejmuje jakąś decyzję, to nie wbrew woli. Może co najwyżej,  i tak jest w artykule, jak też wiele już badań na ten temat przeprowadzono,  zadziałać szybciej niż owo działanie zostaje wprowadzone do sfery świadomej decyzji. Możemy także działać,  dokonywać wyborów,  w sposób nieuswiadomiony, nawet niezrozumiały,  co czasami powoduje, ze w sferze świadomej szukamy najbardziej racjonalnych wytłumaczenie własnego działania,  niejednokrotnie błędnych. .. Pisał o tym Freud, udowodnił Gazaniga... Teraz jedynie mamy narzędzia,  które to opisuja to eksperymentalnie. Zanim  więc wybierzemy co zjemy w restauracji, nasz mózg juz wcześniej dokonana wyboru...Nie znaczy to, że ten wybór jest wbrew naszej woli... Mózg i umysł, nieświadome i świadome,  to dalej my... Kartezjusz, jak wiemy, się w tej kwestii mylił. ..

Portret użytkownika Easy Rider

Podejrzewam, że opisane

Podejrzewam, że opisane zjawisko nie jest kwestią wolnej woli czy procesów myślowych, lecz wymiaru czasu, w którym pracuje mózg, czy też w ogóle czasu jako takiego. To wiąże się z ciekawą kwestią tzw. mowy wstecznej - może warto byłoby poruszyć ten temat?

Portret użytkownika ARTUR

Mózg człowieka podejmuje

Mózg człowieka podejmuje decyzje o szybości niedostępnej nawet dla najszybszej sztucznej inteligencji , niektórzy to nazywają intuicją , inni przeczuciem , a to zwykła czynność . Nawet w tak prozaicznej sprawie jak jazda samochodem w różnych warunkach żaden sztuczniak nie dorówna człowiekowi i dlatego są prowadzone badania jak to działa , niestety nie da się tego wykonać czy też opisać matematycznie i dlatego robot nigdy nie dorówna człowiekowi .

Portret użytkownika Illuminat13

czlowiek choc w upadlym ciele

czlowiek choc w upadlym ciele Posiada iskre Boska Nic nie zastapi tego Takowa sztuczna inteligencja juz od dawna jest pomaga wojskowym namierzyc tzw terrorystow kosmicznych hehe no i monitoring rozpoznawanie twarzy slad elektroniczny W uk wszyscy uciekinierzy z polski sa rejstrowani przez nia Zreszta te smarkwony i inne inwigilatory sa uchem i okiem

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Strony

Skomentuj