Czy mors zatopił rosyjski okręt na Oceanie Arktycznym?

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Rosyjscy urzędnicy poinformowali, że jeden z okrętów marynarki wojennej został zatopiony, a załoga musiała się ewakuować. Jak się okazało, nie chodziło jednak o wrogi statek, lecz o samicę morsa, chroniącą swoje młode.

Wspólna ekspedycja Rosyjskiej Floty Północnej i Towarzystwa Geograficznego pływała po archipelagu Franciszka Józefa na Oceanie Arktycznym. Do niecodziennego zdarzenia miało dojść w zeszłym tygodniu. Rosyjscy urzędnicy wojskowi w oświadczeniu stwierdzili, że łódź została zaatakowana, gdy badacze zatrzymali się na przylądku Heller:

Grupa badaczy musiała opuścić okręt z powodu samicy morsa, która zaatakowała łódź, chroniąc swoje młode. Uniknięto poważnych problemów, a załoga zdołała uciec, nie wyrządzając żadnej krzywdy zwierzętom.

Oświadczenie wydane przez Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne wskazuje jednak, że nie obyło się bez "poważnych problemów":

Niestety łódź zatonęła, ale udało się uniknąć tragedii. Wszyscy członkowie załogi bezpiecznie dotarli na brzeg. Ekspedycja jest kontynuowana z udziałem okrętu zastępczego.

W artykule opublikowanym w 2018 roku w czasopiśmie naukowym Ambio, autorzy zwracali uwagę, że ludzie powinni być bardzo ostrożni w interakcji z morsami, ponieważ zwierzęta mogą być agresywne, jeśli wyczują, że ich młode są zagrożone. Najwyraźniej rosyjska załoga nie wykazała się przezornością i zbagatelizowała szkody, jakie potencjalnie może wyrządzić mors dla ich okrętu. Pojawiają się jednak również głosy, że może to być mistyfikacja i próba ukrycia prawdziwych przyczyn zatonięcia statku poprzez zrzucenie odpowiedzialności na morskie ssaki.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
Opublikował: ZychMan
Portret użytkownika ZychMan

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl od ponad 2 lat. Specjalista z zakresu Internetu i tematyki naukowej. Nie stroni również od bieżących tematów politycznych.


Komentarze

Portret użytkownika Łukasz Inny

Pytanie do specjalisty

Pytanie do specjalisty

czy na pewno chodzi o okręt ? czy też może łódź pontonową, bo jak okręty Rosyjskie da się zatopić "samicą morsa" to .... trzeba zacząć szkolić na helu foki obronne

Skomentuj