Czy miedź może leczyć ból?

Kategorie: 

Źródło: tg

Osoby z zapaleniem stawów mocno wierzą w leczniczą moc miedzianych bransolet i kremów zawierających miedź. Jednak jaki jest rzeczywisty efekt działania tego metalu?

 

Miedź jest jednym z pierwszych metali, które człowiek zagospodarował, ponieważ dobrze nadaje się do kucia i można z niego wykonać różne narzędzia i dekoracje. Najstarszy miedziany wisiorek znaleziony na terenie współczesnego Iraku pochodzi z epoki neolitu, tj. 8700 p. n. e. Jednak chociaż ludzie ozdabiali się wyrobami z miedzi od czasów prehistorycznych, bransoletki miedziane nie pojawiły się na rynku jako lek na zapalenie stawów aż do lat siedemdziesiątych minionego wieku.

 

Twórcą tej metody był niemiecki lekarz Werner Hangarter, który dowiedziawszy się, że pracownicy kopalni miedzi w Finlandii rzadko chorują na reumatyzm, zaczął w latach pięćdziesiątych leczyć pacjentów z różnymi chorobami reumatycznymi zastrzykami miedzi w roztworze kwasu salicylowego. Wyniki były uderzające, a pacjenci zgłaszali szybkie zmniejszenie objawów gorączki, złagodzenie bólu i zwiększoną mobilność. W połowie lat siedemdziesiątych XX wieku biżuteria miedziana była uważana za naturalny i nieinwazyjny sposób leczenia bólu i zapalenia stawów. Obecnie na rynku można znaleźć kremy zawierające miedź, miedziane wkładki zmniejszające ból nóg oraz rękawy kompresyjne z włókna miedzianego na drętwienie stawów. Ale czy to wszystko ma sens?

 

Miedź, podobnie jak wiele innych minerałów, jest niezbędnym minerałem śladowym i odgrywa kluczową rolę w tworzeniu czerwonych krwinek. Ten pierwiastek śladowy można znaleźć w wielu źródłach żywności, ale większość znajduje się w skorupiakach, orzechach i czekoladzie. Miedź bierze również udział w tworzeniu się tkanki łącznej, więc jest prawdopodobne, że niedobór może zaostrzyć objawy zapalenia stawów.

 

Retrospektywa badań Hungartera ujawniła kilka problemów. Na podstawie hipotez i pojedynczych przypadków zasugerował on istnienie związku przyczynowego, tj. interakcja z naturalną miedzią pomagała pracownikom kopalni zapobiegać rozwojowi reumatoidalnego zapalenia stawów. W rzeczywistości jest odwrotnie.

 

Współcześni pracownicy kopalni miedzi nie cierpieli na artretyzm, ponieważ ci, którzy mieli tę chorobę, odchodzili z zawodu. Skuteczność roztworu miedziowo - salicylowego można wytłumaczyć działaniem samego kwasu salicylowego, aktywnego składnika starej dobrej aspiryny, ponieważ działanie opisane przez Hangartera, tj. uśmierzenie bólu i obniżenie gorączki, jest właśnie spowodowane działaniem aspiryny.

 

Jeśli chodzi o rzekomą skuteczność powierzchniowego nakładania miedzi, opiera się ona również na założeniu, że skóra pochłania niewielką ilość śladów metalu. Dowodów na ten pomysł jest jednak bardzo mało, więc przypadkowe oddziaływanie masła orzechowego lub masy czekoladowej będzie dużo skuteczniejsze niż bransoletka warta kilkunaście złotych. Z tego samego powodu nie należy polegać na leczniczych właściwościach miedzianych wkładek do butów i rękawów kompresyjnych.

 

Najbardziej wiarygodne ujawnienie leczniczych właściwości miedzi pochodzi z badania z 2013 roku z udziałem siedemdziesięciu pacjentów z zapaleniem stawów. Pacjenci noszący miedziane bransoletki przez pięć tygodni nie wykazywali statystycznie istotnego zmniejszenia bólu lub stanu zapalnego w porównaniu z osobami noszącymi bransoletki placebo.

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Skomentuj