Czy Meksyk obróci kartę historii dołączając do BRICS? Oto co może się wydarzyć!

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi

W ostatnich latach Meksyk wykazuje coraz większe zainteresowanie wzmocnieniem swoich międzynarodowych relacji gospodarczych i politycznych, zwłaszcza z krajami BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA). Zważywszy na rosnące napięcia między Meksykiem a Stanami Zjednoczonymi, w szczególności dotyczące kwestii migracji i bezpieczeństwa granicznego, perspektywa dołączenia do BRICS jawi się jako kusząca alternatywa dla Meksyku, oferująca potencjalne korzyści ekonomiczne i strategiczne.

 

Meksyk, jako dwunasta co do wielkości gospodarka świata, przez swoje potencjalne członkostwo w BRICS, mógłby znacząco wpłynąć na globalne równowagi ekonomiczne i geopolityczne. Integracja z blokiem BRICS umożliwiłaby Meksykowi nie tylko zacieśnienie stosunków handlowych i inwestycyjnych z kluczowymi gospodarkami wschodzącymi, ale również mogłaby przyczynić się do przesunięć w globalnych układach sił, zwłaszcza na arenie Ameryki Łacińskiej.

 

W kontekście handlu międzynarodowego, Meksyk już teraz utrzymuje silne relacje gospodarcze z Chinami i Rosją, koncentrując się na współpracy w sektorze energetycznym i technologicznym. Rosyjskie przedsiębiorstwa państwowe, takie jak Gazprom i Rosatom, inwestują w meksykański sektor gazu i energii jądrowej, co świadczy o zacieśnianiu ekonomicznych więzi między tymi krajami. Podobnie, handel między Meksykiem a Chinami, Indiami oraz pozostałymi członkami BRICS jest na dobrej drodze, co stanowi solidną podstawę do dalszego pogłębiania relacji w ramach ewentualnego członkostwa.

 

Jednak potencjalne dołączenie Meksyku do BRICS rodzi również pytania o długoterminowe konsekwencje dla stosunków z USA, które obecnie są największym partnerem handlowym Meksyku. Przyjęcie nowej waluty BRICS mogłoby wywołać reakcję domina wśród krajów Ameryki Łacińskiej, z możliwym odejściem od dolara amerykańskiego na rzecz waluty BRICS, co stanowiłoby wyzwanie dla dotychczasowej dominacji finansowej USA w regionie.

 

W obliczu tych potencjalnych zmian, scenariusze, które mogą się wydarzyć w przypadku aspiracji Meksyku do członkostwa w BRICS, są zróżnicowane. Od nacisków polityczno-ekonomicznych ze strony USA, przez możliwość wewnętrznych przemian politycznych w Meksyku, po rewizję globalnych sojuszy i układów sił. Kluczowe będzie, jak Meksyk zrównoważy swoje strategiczne i gospodarcze interesy, balansując między utrzymaniem korzystnych stosunków z USA a dążeniem do większej dywersyfikacji i niezależności na arenie międzynarodowej.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika 777

Meksyk ma duze zasoby

Meksyk ma duze zasoby produkcyjne typu  Pablo Escobar, El Chapo, El Padrin, Orejuela przyszedł na świat 30 stycznia 1939 roku. Wraz z bratem Miguelem i jeszcze jednym wspólnikiem założył w 1975 roku kartel Cali, który był później głównym rywalem kartelu z Medellín. Czarna Wdowa, jak ją nazywano, urodziła się 15 lutego 1943 roku. To jedna z niewielu kobiet, które były tak istotnymi postaciami w światowym handlu narkotykami. Rzekomo już w wieku 11 lat dla okupu dokonała porwania, a ostatecznie zabiła dziecko z bogatej rodziny. W latach 70. osiedliła się w Stanach Zjednoczonych i z powodzeniem rozwijała w Miami przemysł kokainowy. 

Skomentuj