Czy ludzkość naprawdę ma szansę wyginięcia w tym stuleciu wynoszącą 1 do 6?

Kategorie: 

Źródło: zmianynaziemi.pl

Gdy w 2020 roku Toby Ord przedstawił w swojej książce "The Chasm's Edge" hipotezę, że prawdopodobieństwo wystąpienia katastrofy egzystencjalnej dla ludzkości w ciągu następnego stulecia wynosi jeden do sześciu, świat naukowy został zaskoczony. Ale jak dokładnie Ord doszedł do takiego wniosku i co ta liczba tak naprawdę oznacza?

 

Aby zrozumieć i ocenić prawdopodobieństwo tak drastycznego zdarzenia, konieczne jest zrozumienie, jak postrzegane jest prawdopodobieństwo. Tradycyjnie, zgodnie z podejściem funkcjonalnym, prawdopodobieństwo określa się na podstawie obserwacji częstotliwości zdarzeń, takich jak rzuty kostką. Choć jest to użyteczne dla wielu zastosowań, prognozowanie egzystencjalnych zagrożeń wymaga bardziej subtelnej analizy.

 

Zastanawiając się nad prawdopodobieństwem wyginięcia ludzkości, stajemy przed niezwykłym wyzwaniem, ponieważ taka katastrofa byłaby jednorazowym zdarzeniem, eliminującym możliwość kolejnych obserwacji. Mimo to można próbować zrozumieć zagrożenia, analizując zdarzenia z przeszłości, które były potencjalnie niszczycielskie.

 

W swoim dziele Ord bada różne potencjalne źródła katastrof, takie jak uderzenie asteroidy. Jego analizy są poparte badaniami innych naukowców, takich jak Jean-Marc Salotti, który oszacował prawdopodobieństwo zniszczenia przez asteroidę w przyszłym stuleciu na jedno na 300 milionów. Chociaż takie prognozy mają pewne marginesy niepewności, opierają się na analizie historycznych danych.

 

Drugie podejście do koncepcji prawdopodobieństwa to bayesjanizm, skoncentrowane na subiektywnych przekonaniach i informacjach na temat badanego zdarzenia. W podejściu tym istnieje możliwość uwzględnienia szerszego spektrum zagrożeń, takich jak zmiany klimatyczne, broń jądrowa czy zaawansowana sztuczna inteligencja.

Kiedy kosmolog i autor, profesor Martin Rees, komentuje zagrożenia związane z postępem technologicznym i globalnymi kryzysami, podkreśla konieczność większej ostrożności w podejmowaniu decyzji dotyczących rozwoju ludzkości. Historia dostarcza nam wielu przykładów momentów, w których ludzkość była na skraju samounicestwienia, jak w czasie kryzysu kubańskiego.

 

Kwestia możliwości wyginięcia ludzkości jest tematem złożonym i wymaga uważnej analizy. Tradycyjne metody oceny prawdopodobieństwa, oparte na obserwacjach i powtarzalności, mogą nie być dostateczne dla tak wyjątkowych zagrożeń. Możemy jednak zbliżyć się do zrozumienia prawdopodobieństwa wystąpienia katastrofy egzystencjalnej, łącząc różne źródła informacji i analizując dostępne dane, aby zapewnić przyszłość ludzkości.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ba19

O ludzkość sie nie należy

O ludzkość sie nie należy martwić,   bo ludzkość czeka wspaniała przyszłość ,

Psalm 37:   Złoczyńcy bowiem zostaną wytraceni,+lecz pokładający nadzieję w Jehowie — ci posiądą ziemię.+ ו [Waw] 10  I jeszcze tylko chwilka, a już nie będzie niegodziwca;+i zwrócisz uwagę na jego miejsce, a już go nie będzie.+ 11  Lecz potulni posiądą ziemię+i naprawdę będą się wielce rozkoszować obfitością pokoju.+

Malachiasza 4: 4  „Oto bowiem nadchodzi dzień palący jak piec+ i wszyscy zuchwali oraz wszyscy, którzy popełniali niegodziwość, staną się jak ścierń.+ I pochłonie ich ten nadchodzący dzień — rzekł Jehowa Zastępów — tak iż nie pozostawi im ani korzenia, ani gałęzi.+

Jeremiasza 25: 31  „‚Wrzawa dotrze aż do najdalszej części ziemi, bo Jehowa wiedzie spór z narodami.+ Będzie się sądził z wszelkim ciałem.+ A niegodziwców wyda pod miecz’+ — brzmi wypowiedź Jehowy. 32  „Tak rzekł Jehowa Zastępów: ‚Oto nieszczęście idzie od narodu do narodu,+ a z najodleglejszych miejsc na ziemi zostanie wzbudzona wielka nawałnica.+ 33  I pobici przez Jehowę będą w owym dniu od jednego krańca ziemi aż po drugi kraniec ziemi.+ Nie będą opłakiwani, nie będzie się też ich zbierać ani grzebać.+ Będą jak gnój na powierzchni roli’.+

Judy 1: 14  O nich też prorokował siódmy w linii od Adama, Henoch,+ gdy powiedział: „Oto przyszedł Jehowa ze swymi świętymi miriadami,+ 15  aby nad wszystkimi dokonać sądu+ i aby wszystkim bezbożnym udowodnić winę w związku ze wszystkimi ich bezbożnymi uczynkami, które bezbożnie popełnili, oraz w związku ze wszystkimi szokującymi rzeczami, które mówili przeciwko niemu bezbożni grzesznicy”.+

Psalm 37: 29  Prawi posiądą ziemię+i będą na niej przebywać na zawsze.+

Mateusza 5:  „Szczęśliwi łagodnie usposobieni,+ gdyż oni odziedziczą ziemię.+

Objawienia 21:  Wtedy usłyszałem donośny głos od tronu, mówiący: „Oto namiot+ Boga jest z ludźmi i On będzie przebywać+ z nimi, a oni będą jego ludami.+ I będzie z nimi sam Bóg.+  I otrze z ich oczu wszelką łzę,+ i śmierci już nie będzie+ ani żałości, ani krzyku, ani bólu już nie będzie.+ To, co poprzednie, przeminęło”.+  I Zasiadający na tronie+ rzekł: „Oto czynię wszystko nowe”.+ Mówi też: „Napisz, ponieważ słowa te są wierne i prawdziwe”.

1 Koryntian 2:  Ale jak jest napisane: „Oko nie widziało i ucho nie słyszało ani się w sercu człowieka nie zrodziło, co Bóg przygotował dla tych, którzy go miłują”.+

Portret użytkownika ba19

Biblia donosi i się nie myli

Biblia donosi i się nie myli do czego jest zdolna ludzkość bez Boga , która nie przestrzega przykazań Bożych :

Mateusza 24: 22  Doprawdy, gdyby owe dni nie zostały skrócone, nie byłoby wybawione żadne ciało; ale ze względu na wybranych+ owe dni zostaną skrócone.+

A dlaczego są arsenały atomowe wymierzone we własną rasę :

Mateusza 24: 12  a z powodu wzrostu bezprawia+ miłość większości oziębnie.+

Bez miłości do własnej rasy ludzie są podlejsi od zwierząt , bo zwierzęta nie planują holokaustu zwierząt  a ludzkość tak !

Portret użytkownika inzynier magister

Po tych wyborach w Polsce

Po tych wyborach w Polsce widać że Polacy wyginą, bo lewica i skrajna lewica ma już około 70% w sejmie, w PiS około 30% posłów ma poglądy lewicowe i komunistyczne, no i reszta lewaków od wiatraków jak trzecia droga Antychrysta 2050 czy KO-PO i SLD razem to świadczy o tym że Polacy są na wyginięciu, chyba że Bóg Jezusa nas uratuje i Matka Boska Wniebowzięta Maryja Dziewica...

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika syriues

Przeciez chciałeś abysmy na

Przeciez chciałeś abysmy na nich głosowali. Tyle,ze ja nikogo nie słucham i mam własne zdanie.Jestez jak komar ,który denerwuje.Latasz Krzatasz sie,robisz zawieruchę, ale wedlug ciebie to istnieje partia jakas kosxielna,typu glosujcie na Jezusa. 

Politykom sie nie wierzy,bo sa to marionetki ,a teatrem sterują inni.Po pomniku smolenskim sugeruje,ze mamy do czynienia z niestety loża,to nie jest nawet śmieszne. To zagrożenie. 

Caly świat straszy,chce nas przeniknąć złem I kontrolować. Nie ma na kogo głosować i nie bedzie,bo nikt nie powinien staeac mieszy nami a wolnością. 

Portret użytkownika axell69

Skutki wpierdzielania 

Skutki wpierdzielania  kościółka szydokatolickiego w  politykę  niegdyś  suwerennego państwa ,  sami wybieraliście  konowałów  w myckach za namową  prałatów i szydów , jedenego  z nich właśnie  komentuję ,  więc teraz  bez smęcenia   - czas zabrać się do  budowania   struktur  oddolnych   ale bez   skurwieli szydowskich i katolickich bo to dzięki nim jest  jak jest . Kto z was  chce zaprzeczyć  temu co  napisałem ten jest  albo zdrajcą  albo  durniem lub innym półidiotą   albo  all inclusive.

A ten debil   szydowski nadal  wkleja  te swoje urynowe/fekaliowe  obrazki święte , typowe  dla kaznodziei  dawaj duszę  i  wszystko co posiadasz  -   masz obrazek  i  bug  wypłać 

 

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Skomentuj