Czy leki na raka będą dostarczane do komórek za pomocą rentgena?

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

W Australii opracowano technologię dostarczania leków chemioterapeutycznych do komórek nowotworowych za pomocą promieni rentgenowskich i liposomów z osadzonymi nanocząstkami złota.

 

Australijscy naukowcy opracowali metodę dostarczania leków chemioterapeutycznych do guza za pomocą promieni rentgenowskich. Podczas testów naukowcom udało się skutecznie zniszczyć komórki dotknięte rakiem jelita grubego. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Nature Communications.

 

Preparaty do dostarczania w nowej technologii pakowane są w liposomy - małe sferyczne cząstki utworzone z kilku naprzemiennych warstw lipidów (tłuszczów) i roztworu wodnego. Są one często używane do punktowego dostarczania leków chemioterapeutycznych. Wnikając w komórki, mogą celowo oddziaływać na guz bez wpływu na zdrową tkankę. Ostatnio brytyjscy naukowcy przetestowali podobną technologię. Zasugerowali, że można dostarczać leki do komórek, niszcząc liposomy przy pomocy skoncentrowanych ultradźwięków.

 

Wei Deng, kierowniczka badań mówi, że „dzisiaj użycie liposomów jest uważane za bardzo skuteczną metodę dostarczania leków. Te „bąbelki" wytworzone z tych samych substancji co błony komórkowe są względnie łatwe do wykonania, można je wypełnić niezbędnymi lekami i wstrzyknąć je do określonej części ciała. Ważnym zadaniem jest, aby liposom uwolnił lek na czas".

 

Naukowcy, aby to zrobić, wbudowali w powłokę liposomową nanocząsteczki złota i cząsteczkę werteporfiny (fotoczuły związek, który jest powszechnie stosowany w terapii fotodynamicznej). Kiedy promieniowanie rentgenowskie jest wystawiane na działanie werteporfiny, następuje reakcja, która przekształca tlen trójtrenowy, obecny w ciele, w tlen singletowy (ta forma tlenu jest bardzo aktywna). Singletowy tlen prowokuje zniszczenie błony liposomowej, uwalniając lek na zewnątrz. Złote nanocząsteczki pomagają skoncentrować promieniowanie, dzięki czemu liposom „otwiera się" szybciej.

 

Rozwój testowano na myszach, którym przeszczepiono komórki, dotknięte rakiem okrężnicy. Liposomy były wypełnione antybiotykiem doksorubicyny. Nowa technologia pozwoliła znacznie zmniejszyć guzy w ciągu dwóch tygodni bez wpływu na zdrowe komórki. W przyszłości naukowcy planują prowadzić badania kliniczne z udziałem ludzi.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Skomentuj