Kategorie:
Globalny kryzys znów pokazał największe słabości Unii Europejskiej. Pandemia koronawirusa pokazała, że w Europie nie ma mowy o solidarności. Obecna sytuacja stanowi kolejne wielkie wyzwanie dla przetrwania UE.
Jacques Delors, były przewodniczący Komisji Europejskiej uważa, że koronawirus SARS-CoV-2 stanowi „śmiertelne niebezpieczeństwo” dla Unii Europejskiej, natomiast były Minister Spraw Wewnętrznych Francji Manuel Valls stwierdził, że Unia może upaść, jeśli mieszkańcy kontynentu poczują się porzuceni podczas pandemii. Negatywne nastroje zapanowały już głównie w Hiszpanii i we Włoszech.
Okazało się, że w tak poważnej sytuacji, jaką jest pandemia koronawirusa, Unia Europejska sama w sobie nie była nikomu potrzebna, a władze poszczególnych państw samodzielnie podejmowały kluczowe decyzje. Kraje członkowskie nie koordynują swoich działań i decydują samodzielnie, a Hiszpania i Włochy w najgorszym momencie epidemii pozostały bez wsparcia, choć na początku uważano, że Europa jest dobrze przygotowana i odpowiednio zaopatrzona w sprzęt medyczny.
W pierwszej połowie marca, część państw zamknęła swoje granice. Dopiero 17 marca, Unia Europejska podjęła decyzję o zamknięciu granic zewnętrznych, ale nie zareagowała, gdy Niemcy zatrzymały transport maseczek z Chin do Włoch, a Francja zajęła sprzęt, który miał trafić do Hiszpanii i Włoch – krajów najbardziej dotkniętych epidemią.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zdobyła się na przeprosiny wobec Włoch, a europejską gospodarkę ma uratować wsparcie finansowe w wysokości 500 miliardów dolarów oraz „plan Marshalla”, który zostanie uwzględniony w budżecie Unii Europejskiej na lata 2021-2027. Jednak w Europie wciąż brakuje jedności i koordynacji - podczas gdy Francja przedłużyła ogólnokrajową blokadę do 11 maja, niektóre kraje już łagodzą restrykcje.
Pandemia utworzyła kolejne podziały w Europie i wzmocniła te, które powstały lata temu podczas kryzysu migracyjnego. Głównie w Hiszpanii i we Włoszech wzmocniły się nastroje antyunijne. Jednak trudno powiedzieć, jak Unia Europejska wyjdzie z trudnej sytuacji. Albo UE rozwiąże swoje wewnętrzne problemy, wyjdzie z kryzysu i stanie się silniejsza zyskując nowe przywileje, aby nie dopuścić do podobnych sytuacji w przyszłości, albo będzie bliżej upadku niż kiedykolwiek.
Ocena:
Opublikował:
John Moll
Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu |
Komentarze
Transkrypcja Nagrań Cennik
"Łatwiej jest oszukać ludzi niż przekonać ich, że zostali oszukani" M.Twain
https://youtu.be/J9wlMWYTpqg
Genetycy: covid=grypa https://www.youtube.com/watch?v=MJPFuWZJmjs
Genetycy: covid=grypa https://www.youtube.com/watch?v=MJPFuWZJmjs
4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego
Strony
Skomentuj