Czy kłopoty finansowe mogą zabić?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że nawet cztery lata zmagania się z problemami finansowymi mogą skutkować przyspieszonym starzeniem się organizmu. Zwykle osoby posiadające gorszą sytuację materialną wykazują słabsze funkcjonowanie poznawcze, a w ich krwi znajduje się wyższy poziom markerów zapalnych CRP i IL-6.

 

Starzejące się zachodnie społeczeństwa wymagają ponoszenia większych kosztów opieki zdrowotnej osób w podeszłym wieku, co często okazuje się niemożliwe do zrealizowania. Z tego powodu coraz więcej mówi się na temat tzw. „zdrowego starzenia”, które polega na podejmowaniu działań profilaktycznych przeciw rozwojowi chorób przewlekłych. W wyniku tego naukowcy z Uniwersytetu w Kopenhadze przeprowadzili badania mające ustalić, w jaki sposób problemy finansowe mogą wpływać na procesy starzeniowe zachodzące u osób w średnim wieku.

 

Przebadano 5575 osób w średnim wieku, z których 18% doświadczyło ubóstwa w latach 1987-2008. Za słabą sytuację materialną uznano dochody o 60% mniejsze od średniej krajowej. Badano starzenie się uczestników, analizując ich funkcjonowanie poznawcze oraz kondycję fizyczną, np. zdolności wydolnościowe oraz siłowe.

W trakcie badań naukowcy odkryli, że osoby, które przez co najmniej 4 lata żyły w złej sytuacji materialnej, wykazywały znacznie gorszy stan zdrowia, a w pobranych próbkach krwi pacjentów znaleziono wyższy poziom markerów stanu zapalnego. Wysoki poziom CRP i IL-6 jest łączony z wieloma infekcjami i chorobami przewlekłymi, takimi jak nowotwory.

 

Co ciekawe, badacze ustalili, że krótkoterminowe problemy finansowe u osób w młodszym wieku nie miały właściwie żadnego efektu przyspieszającego starzenie się organizmu. Zatem najdotkliwiej trudną sytuację ekonomiczną odczuwały osoby, które przekroczyły już czterdziestkę.

Warto zwrócić uwagę na pewne ograniczenia, które mogły wpłynąć na uzyskane wyniki, niekoniecznie odpowiadające prawdzie. Przykładowo nie brano pod uwagę chorób niezwiązanych z ubóstwem, które mogły wpływać zarówno na złą sytuację materialną, jak i przyspieszone starzenie się organizmu.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika inzynier magister

"29 września goszczący w

"29 września goszczący w „Rozmowach Niedokończonych” Telewizji Trwam wicepremier prof. Piotr Gliński został telefonicznie zapytany o kwestię zakazania aborcji oraz wypowiedzenia konwencji stambulskiej. Polityk z jednej strony zapewniał, że jego środowisko polityczne to „obrońcy życia”, z drugiej zaś straszył wyborców wizją przegranej Prawa i Sprawiedliwości."

Nie zapytali go o 447? Szkoda. Wszystko co mówi Konfederacja na ten temat zostało dziś potwierdzone przez senatora PiS Jana Żaryna. Wszyściutko, łączne z groźbami wobec Ruchu Narodowego. Ufajcie dalej PiS a zobaczycie co będzie.

Czy TVP WSTYDZI SIĘ polskiej flagi?! "To mogła być CELOWA PROWOKACJA" | J. Wilk

https://www.youtube.com/watch?v=oH5pF4vOW4k

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Illuminat13

kulczyk gudzowaty i inni

kulczyk gudzowaty i inni miliarderzy a dlugo latek nie zyli Pogon za pieniadzem skraca zycie pospiech stres itp Jestes tutaj chwile na tej ziemi po to azeby szukac uczyc sie 'normalnosci' Ludzie zapominaja ze ten swiat nie jest koncem drogi twojej duszy A pojźrzawszy tam i sam Jezus, mówi uczniom swym: Jako trudno ci którzy pieniądze mają, do onego Królestwa Bożego wnidą.  sa wymiary nad tym https://www.youtube.com/watch?v=kKKHKOfXGn0   swiatlo w tunelu

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Portret użytkownika cośtamjakiśistam

"czy kłopoty finansowe mogą

"czy kłopoty finansowe mogą zabić?"

Nieee, no skąd. Ileś lat temu, po reformach jakiegoś sukinsyna, któreś z radii codziennie w wiadomościach podawało ilu ludzi się powiesiło od wprowadzenia podwyżek oprocentowania kredytów. Po tygodniu informacje zniknęły - pewnie wisielcy ożyli, a kolejni masowo rezygnowali z samobójstwa i radośnie popierali wszelkie "reformy" prowadzące do zdojenia Polski, jak np. "schładzanie gospodarki".
A rzeczy jak "problemy zdrowotne spowodowane kłopotami finansowymi" można traktować jak reklamy typu "zauważyłęś którykolwiek z objawów wylewu?! - natychmiast zgłoś się do lekarza! Masz dla kogo żyć!". Dla porządku rzeczy zaproponuję tylko wyobrażenie sobie słowictwa "lekarza" do którego przyjdzie tzw pacjent i powie, że ma zaczął bełkotliwie mówić, albo mu się kącik ust opadł.
Może faktycznie rozwiązaniem jest masowa rewolucja i konsekwentna rzeźnia przy wykorzystaniu informacji, że największe skurwysyny same się gromadzą w pewnych miejscach?
 

Portret użytkownika Ractaros96

Od dawna czuję, że posiadanie

Od dawna czuję, że posiadanie oszczędności na nieprzewidziane sytuacje i własny rozwój daje mi poczucie bezpieczeństwa. Wielu woli jednak sobie wmawiać, że to wydawanie ile tylko jest możliwe da im szczęście, a jest na odwrót. To skromne życie skupione wokół zaspokajania realnych potrzeb połączone z oszczędzaniem na przyszłość tego czego się nie wyda na konsumpcję jest mniej obciążające psychicznie.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika Dzik

Homo oeconomicus vs

Homo oeconomicus vs Chrześcijanin

     Albowiem korzeniem wszelkiego zła jest miłość pieniędzy; niektórzy, ulegając jej, zboczyli z drogi wiary i uwikłali się sami w przeróżne cierpienia. (1 tym 6:10)

Homo œconomicus (łac. „człowiek ekonomiczny”, „człowiek racjonalny”) – koncepcja jednostki zakładająca, że człowiek jako istota działająca racjonalnie dąży zawsze do maksymalizacji osiąganych zysków i dokonywania wyborów ze względu na wartość ekonomiczną rezultatów tych wyborów (...)człowiek w tej koncepcji jest utylitarnym egoistą i nie zważa na uczucia innych ludzi[6]. Uczuciowość, aspekt emocjonalny zachowania jest przeciwstawiany racjonalnym, chłodnym wyborom. W swych działaniach człowiek ekonomiczny kieruje się jedynie interesem własnym, dąży do jak największego zysku, nie zważając przy tym na żadne przeciwności. Jego działania opierają się na zasadzie minimaksu, polegającej na minimalizacji nakładów przy równoczesnej maksymalizacji swych korzyści[

https://pl.wikipedia.org/wiki/Homo_oeconomicus

Chrześcijaństwo:

Łukasz opisuje zwięźle dni po Pięćdziesiątnicy i pierwsze tygodnie nowo powstałego Kościoła: „W postępowaniu kierowali się nauką apostołów, żyli we wspólnocie, łamali chleb i modlili się. (...) Wszyscy wierzący przebywali razem i mieli wszystko wspólne; sprzedawali posiadłości i dobra, dzielili je między wszystkich, stosownie do potrzeby". Łukasz dodaje: „Codziennie wspólnie przebywali w świątyni i po domach łamali chleb (...)"
W krótkich słowach Łukasza zawiera się charakterystyka nowej społeczności: jest wyznaniowa, zatopiona w opowieściach i nauczaniach Dwunastu, żarliwie wierząca; i komunistyczna  Jej spontaniczna prymitywna postać w dniach, tygodniach i miesiącach po Pięćdziesiątnicy w późniejszych wiekach była postrzegana przez ruchy reformatorskie Kościoła jako ideał, do którego należy powrócić. Warto zauważyć, że komunizm wczesnego Kościoła nie jest ideologiczny: to znaczy własność nie jest czynnikiem integrującym. Znaczenie własności jest raczej relatywne wobec prawa miłości, opierającego się na słynnym nakazie, który Jezus wydał swoim uczniom, by kochali bliźniego.

Colin Duriez Anno Domini 33, Rok który odmienił świat

 

Takie jest przykazanie moje, abyście się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem. (jan 15:12)

Lecz nie tak będzie między wami: ale ktobykolwiek między wami chciał być wielkim, niech będzie sługą waszym."  Mat:2:26

Chwała i Sława naszemu Bogu, który stworzył Niebo i Ziemię, i wszystko co w nich jest.

Portret użytkownika euklides

Ale jednak wszystko dla zysku

Ale jednak wszystko dla zysku, czyli Królestwa Bożego. Są nawet fragmenty porównujące Królestwo Boże do skarbu.

Królestwo niebieskie podobne jest do skarbu ukrytego w roli. Znalazł go pewien człowiek i ukrył ponownie. Uradowany poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił tę rolę. Dalej, podobne jest królestwo niebieskie do kupca, poszukującego pięknych pereł. Gdy znalazł jedną drogocenną perłę, poszedł, sprzedał wszystko, co miał, i kupił ją»

Wmówienie ludziom, że zysk to coś złego to mistrzostwo prania mózgów przez współczesne elity.

Portret użytkownika Bula

Przepraszam bardzo, ale to

Przepraszam bardzo, ale to nie jest qrwa jakieś kółko różańcowe, czy inny pomylony zbór sekty "światków"! Pomyliłeś gościu chyba portale! 

Wracając do tematu zdrowy rozum, logika już podpowiada, że ubustwo na pewno wpływa na stan zdrowia człowieka, fizycznie i psychicznie. Szczędzenie na odpowiedniej żywności, czy na lekach etc. odbije się źle na organizmie. Zaniedbanie ciała w sensie wizualnym źle wpłynie na psychikę. Dla mnie nie ma nad czym rozprawiać. Życzę Sobie i Wszystkim dostatku i kasiory Smile Pozdro.

Portret użytkownika inzynier magister

To co admin tu opisał to jest

To co admin tu opisał to jest wypisz wymaluj artykuł o "Maszynerii orgonicznej" !!! istnieje niewidzialny odsys energii życiowej która jest odbierana niewolnikom na planecie Ziemia !!! Można się oprzećtemu procederowi jeśli poprosimy o to Ducha Świętego i Jezusa Chrystusa !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Strony

Skomentuj