Czy kawa w ciąży jest dozwolona? Jaka dzienna dawka jest dopuszczalna?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Picie kawy niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Oczywiście nie należy nadużywać kawy, gdyż wszystko co w nadmiarze jest dla nas szkodliwe. Należy o tym pamiętać zwłaszcza podczas ciąży. Kawa w ciąży jest dopuszczalna, jednak jaka dzienna jest uznawana za bezpieczną?

 

Czy kawa w ciąży jest bezpieczna?

Niestety w kwestii picia kawy w ciąży, zdania są podzielone. Na przestrzeni ostatnich lat pojawiały się sprzeczne badania, a naukowcy wciąż spierają się o to, czy obecne wytyczne co do spożycia kawy w ciąży są odpowiednie.

 

Nie wiadomo, czy kawa w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Kofeina łatwo się wchłania w organizmie i przenika przez łożysko. Co więcej, wraz z postępem ciąży metabolizm organizmu matki zwalnia. Przedmiotem dyskusji pozostaje, czy może to skutkować jakikolwiek krótkoterminowymi lub długoterminowymi skutkami dla zdrowia dziecka w miarę jego dorastania.

 

Kawa w ciąży – jakie dawki są uznawane za bezpieczne?

Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia (NHS) i Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zalecają umiarkowane spożywanie kawy w ciąży, tj. nie więcej niż 200 mg kofeiny dziennie. W przybliżeniu dawka ta odpowiada jednej lub dwóch filiżanek kawy. Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów oraz amerykańskie stowarzyszenie American Pregnancy Association również zalecają, aby kobiety w ciąży nie przekraczały dziennej dawki 200 mg kofeiny.

 

Jednak Światowa Organizacji Zdrowia dopuszcza większe spożycie kawy w ciąży. Według rekomendacji tej organizacji, kobiety w ciąży nie powinny przekraczać dziennej dawki 300 mg kofeiny. Dlatego na świecie przyjęło się, że dzienna dawka 200-300 mg kofeiny jest bezpieczna.

Z kolei zeszłoroczne badania poddają w wątpliwość dotychczasowe wytyczne i wskazują, że dla kobiet w ciąży nie ma bezpiecznej dawki kofeiny. Analiza 1 261 dostępnych prac naukowych, przeprowadzona przez profesora Jacka E. Jamesa, psychologa z Uniwersytetu w Reykjaviku wskazuje, że nawet niewielka dawka kofeiny może zmniejszyć szanse na zajście w ciążę, a także może wpłynąć na jej prawidłowy przebieg i zwiększać ryzyko wystąpienia różnych komplikacji. Jednak wielu naukowców nie zgodziło się z wnioskiem, że kawa w ciąży jest niedopuszczalna, ponieważ ryzyko komplikacji jest bardzo małe nawet po przekroczeniu zalecanych dawek kofeiny. A tymczasem najnowsze badania nie zabraniają spożywania kawy w ciąży, jednak podważają obecne wytyczne.

 

Kawa w ciąży – co mówią najnowsze badania?

Naukowcy z University of Rochester School of Medicine and Dentistry zeskanowali mózgi ponad 4 tysięcy 9-letnich i 10-letnich dzieci, których matki podczas ciąży spożywały kofeinę częściej niż raz w tygodniu. W mózgach dzieci odkryto podobne zmiany w ścieżkach neuronalnych, które zdaniem badaczy mają związek z minimalnymi, lecz zauważalnymi problemami behawioralnymi, w tym z trudnościami z nadpobudliwością i skupieniem uwagi.

 

Neurolodzy doszli do wniosku, że należy zmienić aktualne wytyczne dotyczące ograniczenia spożycia kofeiny w ciąży. Jednak nie trzeba całkowicie rezygnować z kawy w ciąży.

 

Kawa w ciąży – pić czy nie pić?

Jak sami widzimy, na powyższe pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przede wszystkim potrzebne są dalsze badania nad wpływem kofeiny na rozwijający się mózg, a ilość takich badań jest dość ograniczona.

 

Wiadomo, że całkowita rezygnacja z kawy w ciąży z pewnością wyjdzie na zdrowie, ale wypicie jednej kawy raz na jakiś czas nie powinno zaszkodzić. Przynajmniej takiego zdania jest zdecydowana większość naukowców.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika BANDZIORka

W ciąży nie wolno pić kawy,

W ciąży nie wolno pić kawy, bo kofeina, warzywa są sztucznie nawiedzone, to też lepiej nie, produkty mleczne i nabial, że o mięsie nie wspomnę- ślad węglowy, więc lepiej nie bo planeta nie przetrwa do narodzin potomka, owoce mają pestycydy, kasza glifosad, i teraz takie pytanie- jakim cudem w ciąży się tyje jak świnia? Niech zgadnę... Wszystkie ciężarówki mają owe wytyczne w poważaniu. Inaczej by padły z głodu do porodu.

Skomentuj