Czy istnieje związek między aktywnościa słoneczną a sejsmiczną?

Kategorie: 

foto: satelita SOHO - www.solcomhouse.com

Często zastanawiamy sie nad tym jaki jest wpływ Słońca na tektonikę, aktywność wulkaniczną i powstawanie ekstremalnych układów pogodowych. Nie bez powodu Afryka, pękła w Etiopii 14 września 2005 roku. Tak się złożyło, że 13 wrzesnia nastąpił ostatni z serii 10 rozbłysków słonecznych klasy X. 

Okres siedmiu dni poprzedzających niecodzienne zjawisko tektoniczne w okolicach miejscowości Boina w Etiopii był jednymz najbardziej niespokojnych tygodni w historii obserwacji aktywności słonecznej

 

W jaki sposób można doszukiwać się korelacji między aktywnością słońca a pęknięciem w Afryce? Otóż gdy w atmosferze ziemskiej kumuluje się pewna ilośc energii elektrycznej wtedy spływa ona w postaci błyskawic w dół, ku powierzchni ziemi. Tereny bogate w rudy żelaza w naturalny sposób przyciągają elektryczność z atmosfery co wpływa stabilizująco na nasz klimat.

 

Zwykle energia ta rozprasza się ale zdarza się czasami, że energii do rozładowania jest tak dużo ( na przykład po kolejnym rozbłysku słonecznym z serii) ,że mamy do czynienia ze swoistego rodzaju włacznikiem generującym większą aktywnośc wulkaniczną oraz sejsmiczną.

 

Aktualna nauka nie potwierdza tego poglądu ale istnieje wiele obserwacji natury statystycznej tak jak wspomniany cykl rozbłysków z 2005 roku i jego konsekwencje dla planety, włacznie z katastrofalnym trzęsieniem ziemi dna morskiego w okolicach Indonezji co mogło byc efektem uruchomionej hiperaktywnościa sekwencji zdarzeń w skorupie ziemskiej.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj