Czy i jak Bitcoin wpływa na życie na Ziemi?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W dobie coraz to nowych doniesień medialnych dotyczących słynnej kryptowaluty Bitcoin, nie wypada nie odnieść się do wpływu jaki zaczyna ona wywierać na cały świat. Projekt który rozpoczął się od prostego zakupu pizzy, przerodził się w wielomilionowe inwestycje światowych korporacji. Skąd, wziął się sukces tej waluty?

 

Historia tej kryptowaluty rozpoczyna się w 2009 roku, od niejakiego Satoshiego Nakamoto (pseudonim). Sieć bitcoin została utworzona 3 stycznia 2009 roku, gdy Nakamoto wydobył początkowy blok łańcucha, znany jako blok genesis. Dopiero w 2010 roku, doszło do pierwszej komercyjnej transakcji z wykorzystaniem bitcoina, kiedy to programista Laszlo Hanyecz kupił dwie pizze Papa John za 10 000 bitcoinów. Zgodnie z obecnym kursem tej kryptowaluty, obydwie pizze, byłyby dziś warte 1 843 185 928 złotych.

 

Analitycy Blockchain szacują, że Nakamoto wydobył około miliona bitcoinów, nim zniknął w 2010 roku, kiedy przekazał kontrolę nad repozytorium kodu Gavinowi Andresenowi. Andresen został później głównym programistą w Bitcoin Foundation i zajmował się dalszym rozwojem inicjatywy. W grudniu 2015 roku amerykańskie portale Wired i Gizmondo, zasugerowały iż twórcą Bitcoina może być australijski przedsiębiorca z branży IT – Craig Steven Wright. Mężczyzna przyznał się zresztą do tego i przedstawił dowody, świadczące o tym, iż stworzył te wirtualną walutę. Społeczność Bitcoina, uważa to jednak za oszustwo, stąd też oficjalnie, tożsamość Satoshiego nie została dotąd potwierdzona.

Bitcoin był kulminacją wielu lat prób stworzenia waluty cyfrowej na zasadzie peer-to-peer. W następstwie bankructwa Lehman Brothers, które przyspieszyło globalny kryzys finansowy poszukiwano drogi odejścia od standardowej finansjery. Dzięki działaniom Satoshiego oraz Andresena, stoimy właśnie u bram rewolucji, która rozgrywała się poza polem widzenia większości ludzi. Jeszcze w 2011 roku, cena Bitcoina wynosiła 30 centów, jednak co roku, dochodziło do stopniowego wzrostu, który na przestrzeni lat przybierał niemal wymiar wykładniczy. Obecnie, jeden Bitcoin jest wart 49 625 dolarów.

 

Istnieje wiele powodów, dla których ta kryptowaluta odniosła sukces. Jednym z nich jest technologia blockchain, która stanowi odpowiednik wielkiej księgi rachunkowej. Opiera się ona na łańcuchu bloków zawierających dane dotyczące transakcji zawieranych w Internecie. W wielkim skrócie, o ile przy klasycznych płatnościach konieczny jest udział banków, blockchain odrzuca centralne komputery i systemy weryfikujące transakcje. Jest to kompletnie niezależny system, który będzie funkcjonował nawet w przypadku bankructwa wszystkich banków świata. Paradoksalnie, pozwala to też na wiele nielegalnych aktywności, w tym chociażby pranie brudnych pieniędzy czy też handlu nielegalnymi towarami. Do momentu jego zamknięcia w 2013 roku, słynne Silk Road, przyjmowało płatności w Bitcoinach co miało zapewniać użytkownikom anonimowość i tym samym uniknięcie odpowiedzialności karnej.

Wielką rolę w rozpropagowaniu kryptowalut odgrywała możliwość ich "wydobywania". Do tego typu działań, potrzebny jest szybki procesor oraz potężne karty graficzne. Podaż większości kryptowalut jest ograniczona algorytmem, dlatego im więcej osób bierze się za wydobywanie monet, tym więcej czasu potrzeba na osiągnięcie jakichkolwiek efektów. Doprowadza to jednak do sytuacji takich jak w 2018 i 2021, kiedy to magazyny nowych kart graficznych Nividii i AMD zostają zupełnie opróżnione przez osoby zainteresowane kopaniem kryptowalut. Głównym kosztem ponoszonym przez górników, nie są jednak karty graficzne przerabiane na tak zwane "koparki" a raczej zasilenie tych urządzeń oraz ich stałe chłodzenie.

 

Największą barierą wejścia na rynek kryptowalut w charakterze górnika, są opłaty energetyczne. Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge opracowali niedawno narzędzie analityczne do obliczania rzeczywistego zużycia energii przez kryptowalutę Bitcoin. Na podstawie tego modelu, odkryto że sam Bitcoin każdego roku, pochłania więcej energii elektrycznej niż cała Argentyna. Jak ustalono, kopanie tej kryptowaluty zużywa 121,36 terawatogodzin (TWh) rocznie. To więcej niż cała Argentyna (121 TWh), Holandia (108,8 TWh) i Zjednoczone Emiraty Arabskie (113,20 TWh), a pod względem zużycia energii elektrycznej powoli zbliża się do Norwegii (122,20 Twh). Powyższe obliczenia dotyczą tylko Bitcoina, zatem rzeczywiste zużycie energii przez wszystkie kryptowalutu jest jeszze wyższe. Gdyby Bitcoin był państwem, zająłby 30 miejsce na świecie – aktualnie zużywa niemal 0,5% światowej produkcji energii.

Operowanie na kryptowalutach nie wymaga oczywiście korzystania z potężnych koparek, a zarówno polski jak i zagraniczny internet, są pełne giełd krytpowalut które pozwalają na ich zakup wzamian za prawdziwe pieniądze oraz ich wymiane na inne kryptowaluty. Handel kryptowalutami zyskuje obecnie sporo zainteresowania wśród globalnych korporacji takich jak choćby Tesla, która ogłosiła chęć zainwestowania w te kryptowalutę. Jeszcze przed trzema laty, Jack Dorsey, dyrektor generalny oraz współzałożyciel Twittera, sugerował nawet, że Bitcoin ma szansę wyprzeć wszystkie inne waluty w ciągu jednej dekady.

 

Na obecną chwilę trudno co stanie się w przyszłości, jednak nie ma wątpliwości, że rewolucja finansowa, odbywa się na naszych oczach. Próg wejścia w świat Bitcoina i kryptowalut, nie jest jednak tak wysoki jak może się zdawać niektórym z was. Jeśli chcielibyście usłyszeć więcej, istnieje wiele stron które mogą wam pomóc wdrożyć się w tematykę kryptowalut, takich jak chociażby gielda-kryptowaluty.pl. Polecam skorzystać i zdecydować na własną rękę czy jesteście gotowi wejść w zupełnie nowy świat.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Mojeimię44

Pieniądz powinien być

Pieniądz powinien być zabespieczony złotem i srebrem a wtedy by była pełna stabilizacja jego wartości. Tu jest problem gdyż nie to, że się nie da tego zrobić tylko nikt tego nie chce zrobić. Ludzie idą na łatwiznę żeby się szybko bogacić a przez to pomijają dobro ogółu i przez to jest rozwarstwienie społeczne takie jakie jest. Zastanawiacie się jak rozwiązać problem elektronicznego przepływu pieniądza pokrytego złotem i srebrem? Cały czas nad tym pracuje. Jestem pewien, że się da.

Ostatnio wymyśliłem to. 

Społeczny fundusz inwestorski (SoInWest)- fundusz oszczędnościowy oprocentowania podobnego do obligacji skarbowych z tym, że wliczona powinna być w koszt inflacja. Fundusz zajmuje się realizacją inwestycji wprowadzających innowacyjności oraz nowe technologie. Fundusz należący do skarbu państwa. Realizuje on ambitne projekty młodych ludzi, którzy chcą wdrożyć pomysły innowacyjne i technologiczne a nie mają funduszy na realizacje swoich wizji. Osoba zgłaszająca się do konkursu powinna przedstawić całościowy biznesplan sporządzony pod nadzorem opiekuna wytypowanego przez w/w fundusz. Fundusz powinien być bardzo dobrze rozreklamowany. Skarb państwa w zamian za realizacje projektu przejmuje udziały (negocjacja procentowego udziału skarbu państwa) 

Portret użytkownika ​euklides

I ostatnia rzecz Mietek.

I ostatnia rzecz Mietek. Innowacyjni ludzie skupiają się na rozwiązywaniu problemów, a nie pisaniu podań do nic nie rozumiejących urzędników. Jakby urzędnik, który nie umie rozwiązać równania kwadratowego ma ocenić takiego Teslę, Łukasiewicza czy innego geniusza? Nie widzisz, że to jest poronione w samych założeniach? Jeszcze żaden naprawdę przełomowy wynalazek nie powstał z dotacji. Większość rodziła się poza systemem. Bitcoin nie jest wyjątkiem.

Portret użytkownika ​euklides

I powiem ci coś jeszcze

I powiem ci coś jeszcze Mietek. Jestem całkiem innowacyjny. Jedyne czego potrzebuję to żebyście przestali zatruwać mi życie i mnie okradać. Niestety kurwa większości pomysłów nie mogę zrealizować dzięki chujni w której żyję i dokładaniu się do biednych wnuczków Morawieckiego czy Beaty Kozidrak.

Portret użytkownika Mojeimię44

Kto cię okrada? Ja? Skąd

Kto cię okrada? Ja? Skąd wiesz kim jestem? Panie Eukupers pomylił Pan kierunki. Napisałem coś co może przyczynić się do realizacji marzeń biednych ludzi z ulicy a ty mi tu kapitułe napierdalasz, że cię okradam. Kto tu jest kim Panie Eukupers? A Beatę bardz lubię , szanuję i nic tu nie pomoze twoje skamlanie. 

https://youtu.be/cBokL_WDzvo

Naciśnij sobie łapkę w dół u niej na teledysku i na moim poście. Niech ci ulży.

Ps. Nie wszystkich stać na to by realizować marzenia. Mozesz mieć swoje zdanie ale nie ubliżaj. Trochę kultury. 

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Nie wszystkich stać na to by

Nie wszystkich stać na to by realizować marzenia. Mozesz mieć swoje zdanie ale nie ubliżaj. Trochę kultury

Mnie też na wiele rzeczy nie było stać i nadal mnie na wiele rzeczy nie stać. Ale nigdy nie wyciągałem łapy po cudze. To po prostu obrzydliwe.

Portret użytkownika ​euklides

Sorry Mietek, ale czy ty

Sorry Mietek, ale czy ty siedzisz w strukturach NBP, KNF albo innego gówna? Bo to co wymyślasz to jest dokładnie to jak funkcjonuje spierdolone państwo polin. Przychodzi młody ambitny człowiek - np. wnuczek Morawieckiego, ocenia go komisja konkursowa pod przewodnictwem uznanego eksperta Balcerowicza, młody Morawiecki dostaje dofinansowanie, taki ze szejset milionów, koledzy z PiS i PO dostają w tym udziały, a ja mam z tego chuja! Składam się tylko na te "innowacje". Ostatnio także mają fioła na punkcie blockchain....

https://www.kir.pl/o-nas/aktualnosci/kir-i-pko-bank-polski-jako-pierwsi-w-sektorze-bankowym-wdrazaja-trwaly-nosnik-oparty-na-technologii-blockchain,24...

Szkoda, że idioci zupełnie nie rozumieją po co on jest i że przy zcentralizowanym systemie jest on kompletnie bez sensu...

A co do pierwszego nad czym pracujesz to środowiska kryptowalutowe już dawno to zrobiły. Parę projektów:

  • Paxos Gold (PAXG);
  • Perth Mint Gold Token (PMGT);
  • Digix Global (DGX);
  • Tether Gold (XAUT);
  • Meld Gold by Algorand.
Portret użytkownika Arya

Ze Skarbem Państwa jest taka

Ze Skarbem Państwa jest taka sprawa, że jest on zarejestrowany jako firma. Trzeba by się przyjrzeć, jak on dokładnie funkcjonuje i ewentualnie pozmieniać niektóre rzeczy. Nie twierdzę, ze działanie Skarbu Państwa jako firmy jest złe (bo po prostu tego nie wiem), tylko że trzeba obczaić, czy ktoś nas nie ładuje w ch.ja. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Strony

Skomentuj