Czy gwiazda Gliese 710 zniszczy nasz Układ Słoneczny?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Układ Słoneczny może być w niebezpieczeństwie, które nadciąga z kosmosu! Astrofizycy są pewni, że w naszym kierunku nadlatuje zabłąkana gwiazda, która w końcu wywoła gigantyczne perturbacje w całym naszym systemie gwiezdnym. Nie można wykluczyć, że grawitacyjny wpływ takiego przelotu może doprowadzić nawet do zniszczenia Układu Słonecznego!

 

Kosmiczna katastrofa może się wydarzyć całkiem niedługo według kosmicznej skali czasu, bo już za niewiele ponad milion lat. Bliskie przejście gwiazdy Gliese 710, spowoduje niewątpliwie katastrofalne zaburzenia w orbitach obiektów znajdujących się w tak zwanym obłoku Oorta. 

Skutkiem tego może być bezprecedensowe bombardowanie planet wewnętrznych, w tym Ziemi, rojami zagrażających im również obecnie, licznych asteroidów i komet. Chociaż obłok Oorta znajduje się w odległości od 50 000 do 100 000 jednostek astronomicznych od Słońca, to w przeszłości odpowiadał za znaczące bombardowania naszej planety kometami i innymi kosmicznym skałami.

 

Gwiazda Gliese 710 z gwiazdozbioru Węża, to obiekt, którego masa wynosi około 0,6 masy Słońca, ale jego cechą charakterystyczna jest to, że cały czas zbliża się do Ziemi z prędkością kilkudziesięciu kilometrów na sekundę. Obecnie znajduje się jeszcze w odległości 63 lat świetlnych od nas, ale prawdopodobieństwo zbieżności orbity Gliese 710 z tą jaką ma nasz system wynosi aż 86 procent.

 

Nowa gwiazda może się znaleźć w okolicy orbity Plutona, ale nie wcześniej niż za 1, 45 mln lat. Astrofizycy przekonują, że takie zbliżenia wędrujących gwiazd miały już miejsce w historii obserwacji astronomicznych, również w trakcie istnienia Układu Słonecznego. W ciągu ostatnich dwóch milionów lat, zbliżyło się do nas aż dziewięć takich gwiazd. Niektórzy badacze wyrażają poważne wątpliwości, co do poprawności wyliczeń odnośnie orbity gwiazdy Gliese 710.  

 

 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Szołtysik

Autorze tekstu, fajna

Autorze tekstu, fajna ciekawostka..

Raczej ziema w obecnym stanie przestanie istnieć o wiele wcześniej

Okres milion lat, to dla ziemi w obecnym stanie to zbyt wiele..

Pamiętaj że Pole grawitacyjne ma nie tylko nasza planeta i nie wierzę w to że nagle tylko do nas leci.,.

Portret użytkownika Taki

Kazdy temat zastepczy jest

Kazdy temat zastepczy jest dobry zeby odwrocic UWAGE od spraw Obecnych.!!!!!

Prosze patrzec Co robi..NIBY dobra zmiana ....sprzedaje kopalnie warte...Miliardy ZL ,A niestety Slazacy Ciecza sie ze 2000 LUDZI dostanie Rente ze powstanie pare geszeftow, a zaden nie zapyta ile wart jest WEGIEL Po zgazowania .????? to pokazuje ze jeszcze za malo sie mowi Jak dzialaja...Zachodnie Korporacje.....

Ludzie zgazowania WEGIEL to Nasza Przyszlosc na ponad 100 Lat i KAZDY Polak dostanie 1 000 000 Zl.tyle jest to WARTE.!!!!!

Doszlo do waszych....Glow.....nie dajcie sie....Wydymac....Jak zwykle.!!!!????!!!!!!!!!!

Skomentuj