Czy grzyb żywiący się promieniowaniem będzie kluczem do podboju Marsa?

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Naukowcy odkryli niedawno grzyba, który rozwija się po wystawieniu na kosmiczne promieniowanie, a nawet się nim żywi stanowiąc naturalną barierę. Naukowcy, rozważają obecnie wykorzystanie tego grzyba, do wyhodowania osłon radiacyjnych dla baz na Księżycu, Marsie i innych ciałach niebieskich.

 

Naukowcy już dawno wiedzieli o istnieniu grzybów, które rozwijają się w środowiskach o wysokim natężeniu promieniowania, takich jak okolice elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Analogicznie do fotosyntezy, organizmy te wydają się przeprowadzać radiosyntezę, wykorzystując promieniowanie jonizujące do generowania energii chemicznej. Badanie opublikowane w jako preprint w repozytorium bioRxiv informuje jednak o odkryciu unikalnej właściwości grzybów Cladosporium sphaerospermum, które żywią się nawet promieniowaniem kosmicznym. Warto zauważyć, że do niedawna, grzyby z tego gatunku, były postrzegane niemal wyłącznie jako chorobotwórcze.

 

Ten niepozorny grzyb, został zbadany pod kątem pochłaniania promieniowania kosmicznego, na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, gdzie trafił w 2019 roku. Cladosporium sphaerospermum, spędził 30 dni obok stanowiska kontrolnego bez grzyba. Po powrocie na Ziemię, stwierdzono, że poziom promieniowania pod grzybem był o 2,17% niższy niż w układzie kontrolnym. Co więcej, grzyby rosły w kosmosie, o 21% szybciej niż na Ziemi co oznacza że jest to idealny kandydat do podróży na inną planetę. Badacze oszacowali, że około 2,3 metra grubości biomasy grzybów, pozwoliłoby obniżyć poziom promieniowania potencjalnej marsjańskiej bazy, do poziomu Ziemi (z 234 mSv/rok do 6,2 mSv/).


Hodowla Cladosporium sphaerospermum na szlace Petriego

Dla porównania, taką samą ochronę można osiągnąć budując konstrukcje położoną pod 3 metrami marsjańskiego regolitu. Korzyści z uprawy odnawialnej osłony na powierzchni w porównaniu z życiem pod ziemią są oczywiste choć jest to przedwczesne porównanie. Osłona wykorzystująca te grzyby, nie została jeszcze przetestowana, więc trudno stwierdzić czy zostanie wykorzystana przy zakładaniu marsjańskiej bazy. To nowe odkrycie, może jednak okazać się nieocenione w podboju kosmosu w odleglejszej przyszłości.

 

Warto przypomnieć, że jeszcze w sierpniu, inny zespół badawczy ostrzegał, przed zagrożeniem ze strony promieniowania kosmicznego dla marsjańskich kolonistów. Obliczono, że astronauci będą mogli przebywać poza Ziemią tylko przez ograniczony czas. Załogowa misja na Czerwoną Planetę nie mogłaby trwać dłużej niż 4 lata, aby nie zagrażać życiu astronautów. Warto dodać, że przeciętny lot na Marsa trwa około 9 miesięcy. Obliczenia naukowców wskazują, że ludzie powinni być w stanie bezpiecznie podróżować na Marsa, lecz tylko pod warunkiem, że statek kosmiczny będzie odpowiednio zabezpieczony przed niebezpiecznym promieniowaniem. Tutaj pojawia się problem, ponieważ im grubsza osłona, tym większa masa, a im cięższy statek, tym większe problemy z wysłaniem go w przestrzeń kosmiczną.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Wiem,nie na temat ale są

Wiem,nie na temat ale są ważniejsze tematy i dlatego ....Czym żywi się polskawy grzyb ? TYM się żywi ! "Rosja wchłonie Białoruś? "Ożywienie Putina to dla Łukaszenki nic dobrego" Ciekawe skąd te wnioski ? Merkel rozmawia mądrze z Putinem ale to głupie !  Ten grzyb dalej swoje w ten deseń ...https://wiadomosci.wp.pl/gorzkie-slowa-wiceministra-pod-adresem-merkel-6704995092842113v Urszula von der coś tam  ? To Merkel i Putin rządzą w Europie a nie ursula !   :) To na razie tyle z zaznaczeniem, że przez "polskawych" Wylądujecie znowu jak ten Zabłocki na mydle.Najpierw polskawi was oszukają a potem spierdolą i to NIE PIERWSZY RAZ TAK BĘDZIE naiwniaki ! A Merkel i Putin ? No nie wiem, czy będą chcieli omawiać tą żałośnie tragiczną stuację.

Skomentuj