Czy gigantyczny wzrost marży firm energetycznych to nowy podatek i sposób na zniszczenie firm?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

To co jest bardzo dziwne w obecnym kryzysie energetycznym to synchronizacja katastroficznego wzrostu cen energii elektrycznej w praktycznie wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Można podejrzewać, że rozpoczęto likwidację małych i średnich firm za pomocą broni energetycznej. Wygląda to wręcz na wysterowanie celowo wysokich cen w celu eliminacji pewnych branż gospodarki. Ceny energii są stosowane jako sposób na likwidację działalności znienawidzonych prywaciarzy. Dotarcie do świata składającego się z korporacji i rządów wydaje się być teraz znacznie bliższe realizacji. Innymi słowy rozpoczęto Wielki Reset...

 

Paradoksalnie likwidacja przedsiębiorczości odbywa się pod pretekstem działania zasad wolnego rynku. Chodzi o przyjęte w Unii Europejskiej zasady stosowania ceny giełdowej megawatogodziny , która jest uzależniona od najwyższych osiągniętych cen, a ponieważ gaz wielokrotnie podrożał. Zatem cena na giełdzie jest wysoka, ze względu na wysokie koszty krańcowe wytwarzania najdroższego źródła w systemie czyli elektrowni gazowych. To właśnie doprowadziło do 25-krotnego wzrostu marży firm energetycznych! W szczegółach proceder opisano w portalu Globenergia.

 

Okazało się, że w 2021 roku koszt megawatogodziny (MWh) wynosił 442 zł w tym koszty węgla wynosiły 25% , 56% to koszty sprzedaży powietrza przez UE a 11% to marża wytwórców wynosząca około 51 zł/MWh. Każdy myśli, że gigantyczny wzrost cen prądu to skutek wzrostu cen surowców, przede wszystkim węgla. Polska już go nie ma gdyż wygasiła swoje górnictwo na rozkaz Niemców, a rządzący doprowadzili do tego, że w węglowej potędze, która miała węgla na 200 lat musi o niego żebrać i kupować węglopodobny muł z Kolumbii. Tymczasem z infografiki przygotowanej przez Globenergia wynika, że mimo podwyżki cen węgla w koszcie megawatogodziny w 2022 roku wynoszącym 1743 zł/MWh jedynie 9% ceny stanowią koszty węgla. Myli się też ten, kto sądzi, że ta horrendalna cena ma związek z procederem sprzedaży powietrza ETS. Jedynie 16% kosztów to certyfikaty na CO2! Okazuje się, że aż 72% gigantycznej ceny węgla to marża wytwórców! Dzieje się tak właśnie z powodu unijnej pseudo giełdy energii.

Jak wiadomo większość korporacji produkujących prąd elektrycznych w Europie należy przeważnie do rządów. Można zatem podejrzewać, że głównymi beneficjentami tzw. 'nadmiarowych zysków" będą budżety państw a monstrualne ceny energii to rodzaj domiaru dla przedsiębiorców i metoda na celową pauperyzację społeczeństwa. Innymi słowy nastąpi likwidacja firm i opodatkowanie ludzi za pomocą nowatorskiego podatku tak jak wcześniej za pomocą paliwa. Cena na stacjach benzynowych nijak się miała do cen ropy na rynkach i jasne stało się, że Polacy zostali przez Orlen opodatkowani. Ten sam numer robią teraz z energetyką.

 

To jest bardzo prosty mechanizm - rządzący dają ludziom pieniądze w formie rożnych dodatków. A potem usiłują im je jakoś odebrać, za pomocą inflacji i nowatorskich podatków jak ten orlenowy i energetyczne. Oficjalnie podatków nie zwiększają a mogą nawet udawać, że je obniżają, bo to jest niepopularne. Dowalmy w takim razie podwyżki nośników energii. Firmy mają gigantyczne zyski. Potem pojawia się ustawa, w której te ponadwymiarowe zyski w formie nadzwyczajnych podatków transferowane są z powrotem do budżetu. Ludzie się cieszą bo dostali dopłaty z własnych pieniędzy i nie rozumieją, że to opodatkowanie ich a nie tych znienawidzonych firm energetycznych.

Ostatnio gdy tylko pojawia się pomysł uczynienia czegoś ekologicznego od razu rośnie cena produktów i usług i jest drożej i gorzej. Energetyka nie była pierwsza. Koronnym dowodem na potwierdzenie tej teorii jest to co uczyniono w branży odpadowej i śmieciowej. Dawno dawno temu, gdy jeszce w Polsce był kapitalizm, każdy mógł podpisać umowę na wywóz z śmieci z kilkoma konkurującymi przedsiębiorstwami. Postanowiono to udoskonalić rezygnując z wolnego rynku miał być jeden odpowiedzialny, i dzięki temu miało nie być śmieci w lesie. Okazuje się, że likwidacja konkurencji spowodowała wzrost cen wywozu śmieci o kilkaset procent, zależnie od gminy, śmieci leżą w lesie jak leżały i jeszcze trzeba je segregować! To samo teraz doświadczamy z prądem i paliwami grzewczymi. Wystarczyło dopuścić pomysły zielonych komunistów, którzy wyzwalają Ziemię od ludzi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Endymion

Kogo chcesz atakować?

Kogo chcesz atakować? Policjanta? Może urzędasa? Bejsbolem rozwalisz cały oddział WOT, ale co z tego? Kalksteina i Pinokia nie sięgniesz, a nawet gdyby, to na ich miejsce są kolejne marionetki. Nawet gdybyś wysadził cały zlot czarownic w Davos, to by to nic nie dało, no.. może na chwilę. 

Problemem jest to, że ja i Ty jesteśmy mniejszością, nawet na tym portalu. Mniejszość chcąca zmian, to terroryści.. już jeden troll podał mnie do prokurwatury, za groźby karalne.. 

Można czekać, aż ten Świat rozwali się, ale potem będziesz miał do czynienia z sędzią Dred, czy innymi muskowymi terminatorami. 

Założyli nam petlę na gardło dawno, teraz tylko dociskają.. możesz się wyrwać na chwilę , zabić kilka kanalii, ale dopadną Cię, umrzesz, a w telavizji pominą ten fakt. 

Zabito skorumpowanego Adamowicza. Wprowadzono żałobę, tą kur..wę pochowano z honorami, których nie doświadczyli zmarli pod Monte Cassino, zabójca ma ciekawsze prelogatywy..

Wjazd milionem wk..nych obywateli, tak że borowiki sraj.ą w gacie, i na Wiejskiej postawiona gilotyna, która będzie pracowała 24h/dobę przez 3 lata, aby to tałatajstwo wyplenić.. to są setki tysięcy ludzi

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika dd

po tej zimie ludzie już wyjdą

po tej zimie ludzie już wyjdą na ulicę i wywiozą na taczkach polityków od najniższych do najwyższych szczebli. Ale żeby to miało sens muszą być prawdziwi przywódcy, którzy będą wiedzieć co dalej robić. Czy takich brakuje - tak i nie. Tak, bo mało takich osób działa w światłach fleszy - pojawiają się pojedyncze osobniki reprezentujące coś wiecęj niż swój własny interen. Nie - bo są, tylko nie pokazują się bo są zawsze strącani na niższy poziom i bez wsparcia od dołu nie mają możliwości czegokolwiek osiągnąć.

Czas się dogadywać i nie pozwalać się dzielić. Ludzie mają różne poglądy ale to nie znaczy, że są sobie wrogami. A divide at impera to główne oręże rządących. 

Portret użytkownika euklide⁣s

Samo to, że potrzebni są wam

Samo to, że potrzebni są wam przywódcy pokazuje, że jesteście stadem baranów. Drapieżniki prowadzą się same.Większość ludu nic nie zrobi, bo ma masochizm i służalczość w genach. Większość jest zahipnotyzowana przez TV i nigdy nie wyjdzie z klatki indoktrynacji w jakiej zamknęło ich państwo.

Portret użytkownika Q.

Anarchista - i wszystko jasne

Anarchista - i wszystko jasne.. sam jesteś BARANEM skoro nie rozumiesz, że wódz jest po to by lud wiedział co ma robić aby nie było chaosu. Spróbuj wygrać dowolne starcie bez dowódcy - stratega..  Takie właśnie pajace anarchistyczne rzuciły by się "na ura bura" i raz dwa by was wystrzelano - bardzo dobrze z resztą. Nawet zwierzęta wiedzą że grupą ZAWSZE ktoś musi rządzić.. Lwy, wilki, małpy, kopytne, a nawet owady. Tylko jeden "euklidesik" nie może tego pojąć.. że gdyby nie było Kościuszki to i powstanie=a by nie było wraz z Polską.

Portret użytkownika ​euklides

sam jesteś BARANEM skoro nie

sam jesteś BARANEM skoro nie rozumiesz, że wódz jest po to by lud wiedział co ma robić aby nie było chaosu

Ależ ja doskonale rozumiem, że jest potrzebny ci pasterz byś wiedział co masz robić baranie. Właśnie dlatego to ciebie zaprowadzą do rzeźni, a nie mnie Smile

Portret użytkownika euklide⁣s

Albo ściślej.. Są instytucje

Albo ściślej.. Są instytucje dorowolne i przymusowe. Stado baranów jest instytucją przymusową, ponieważ barany nie decydują czy chcą przynależeć do stada czy nie - te decyzje podejmuje za nie człowiek. W państwie jesteś baranem. Przypisali ci obywatelstwo, nadali numer i jesteś zwierzęciem hodowlanym.

Wataha wilków czy rodzina to instytucje dobrowolne. Nikt nie broni wilkowi odłączyć się od watahy, nikt go też nie przydziela do konkretnej watahy. Podobnie jest w anarchizmie, z tym, że anarchizm jest cywilizowany. Dzięki umowom można uniknąć większości konfliktów i skupić się na celach wyższych niż walka o przetrwanie.

Portret użytkownika Q.

No weź w końcu umów się z

No to weź w końcu umów się z innych anarchistami ze squotu i zróbta sobie co tam chceta byle daleko od nas - dobre ? Bredzisz w kółko o tym samym.. umowy.. z sąsiadem się umów że on ci nie będzie smrodził a ty mu nie będziesz chałasował. Czubek.

Portret użytkownika syriues

Odkryje wam to czego nie

Odkryje wam to czego nie widzicie. 

Wzrost marż,to zwyczajnie podatek ,jedzenie drożeje bo podatek większy. 

Zrobili sobie podatek na co2 itp,po to by sponsorować wojne i swoje zasoby militarne.szczepanki byly po to by ograbić caly swiat z pieniędzy, bo ameryka ma dlug i łatwo z niego nie wyjdzie.

Sprawdźcie to

Komu zależy na zniszczeniu bombami Europy?Putinowi?przeciez  on o tym nie trąbi.zelenski i biden w kółko o tym piernicza i pewnie będą chcieli otruc pol Europy .

Takie jest moje zdanie

 

Portret użytkownika Lommo

Z tego co czytałem  to ten

Z tego co czytałem  to ten system  Towarowej Giełdy Energi wygląda  jednak dość  logicznie bo cena prądu  zależy  od zapotrzebowania i aktualnego wytwarzania mocy poprzez źródła produkcji prądu od najtańszych  począwszy na najdroższych kończywszy.  Najdroższe źródła prądu  to elektrownie  gazowe. A jak bloki węglowe są w coraz gorszym stanie  technicznym z powodu starości , za to postanowiono przestawiać  się na gaz który od pewnego  czasu ma cenę zupełnie bezużyteczną to cena prądu wmomencie  największych zapotrzebowań jest kosmiczna.  W lato w sezonie urlopowym  i dużej produkcji prądu z PV cena Energi elektrycznej na TGE wyglądała bardzo  przyzwoicie, no ale sezon urlopowy i lato nie trwają  wiecznie ( choć  w przyszłym  roku obsuwajaca się niemiecka gospodarka i tonący polski sektor budowlany spowodują powszechność  urlopów [bezpłatnych] w Polsce). Niestety  jak się ma sieczkę  we łbie i walczy z własnym krajowym surowcem energetycznym na rzecz importowanego "ekologicznego" to wynik może być tylko jeden. Tłumaczenia "Bo Unia kazała" są poniżej poziomu infantylizmu gdyż  w szkole podstawowej  uczą  "Nie skacz z wieżowca jął Ci kolega każe". Polskie władze na rozkaz "kolegów " z Brukseli i Berlina skoczyły  z wieżowca  i same przyznają że  już w przyszłym  roku  budżet  państwa może doznać  niewypłacalności no więc nie będzie  pieniążków  na mrożenia cen Energi   dopłaty,  rekompensaty  ( tak , kolejne gałęzie dogorywającego przemysłu  żądają  rekompensat za rosnące koszty.  Jakby zapomnieli lub nie wiedzieli że transformacja gospodarcza1989 polegała na likwidacji dopłat i dotacji  do działalności gospodarczej.  Nie potrzeba  włączać  Sztucznej inteligencji  do analizy żeby  wiedzieć iż planowana likwidacja obliga giełdowego spowoduje  że w momentach szczytowego zapotrzebowania  na oraz a więc całą zimę  pradu na rynku po prostu bedzie rozpaczliwie  brakować  jak w Chinach przy cenach regulowanych. To się nazywa 20- sty stopień  zasilania  i oznacza ciemności  i chłód  dla np. posiadaczy pomp ciepła.  Admin sądzi  że nowe warunki utopią  mały biznes a skorzystają  średnie i duże firmy. Na razie to wiem że znajomi handlujący warzywami na bazarku pod chmurką  narzekają tylko na cenę  oleju napędowego który jednak nie podrożał  10x jak prąd.  Za to jął wjeżdżam do miasta to w budowie  jest kolejna część  galeri handlowej tylko nie wiem po co skoro same opłaty za czesci wspólne  galerii  maja wzrosnąć  do poziomu bankructwa najemców.  A po drugiej stronie ulicy w pasażu  już się mnożą  likwidacje sklepów.  Teraz jeszcze bardziej  rozrośnie się handel internetowy gdzie przecież  rządzi jednak drobnica biznesowa. Jeśli chodzi  o przemysł to już będzie do zamknięcia.  Ale małe firemki mogą  jednak mniej więcej  funkcjonować  na OZE,  mój brat zrobił sobie PV co prawda nie tanio ale i tak za 4 instalacje zapłacił mniej niż  by wydał na jakieś auto że średniej półki ( nie mówiąc  o luksusowych których stoją  całe  rzędy na parkingach pod biurowcami dużych i średnich firm) i prąd ma sporo taniej niż wcześniej.  

Strony

Skomentuj