Czy geoinżynieria to nadzieja czy ryzyko w walce ze zmianami klimatu?

Kategorie: 

Źródło: kadr z YT

W obliczu narastającego zagrożenia zmianami klimatycznymi, naukowcy intensywnie poszukują metod sztucznego wpływania na klimat i jego chłodzenia. Jednym z rozważanych podejść jest geoinżynieria, która zyskuje uwagę ze względu na swój potencjał w ograniczaniu topnienia lodowców Antarktyki Zachodniej. Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Indiana skupiają się na możliwości zastosowania tej technologii do zwalczania tego zjawiska.

 

W sytuacji, gdy globalne ocieplenie zbliża się do krytycznego progu 2 stopni Celsjusza, potrzeba szybkich i skutecznych działań jest niezmiernie ważna. Jednym ze środków, jakie rozważają naukowcy, jest zarządzanie promieniowaniem słonecznym (SRM), mające na celu sztuczną manipulację klimatem i uniknięcie katastrofalnych zmian.

 

Topnienie lodowców Antarktyki Zachodniej uznawane jest za jeden z kluczowych punktów krytycznych w systemie klimatycznym. Jej zapadnięcie się mogłoby spowodować wzrost poziomu mórz o metr, co miałoby ogromne konsekwencje dla obszarów przybrzeżnych. Aby zrozumieć możliwość zapobiegania temu procesowi poprzez sztuczne przyciemnianie słońca, naukowcy z Uniwersytetu Indiana przeprowadzili kompleksowe badanie.

 

Badanie to polegało na wstrzykiwaniu aerozoli do stratosfery, co miało na celu zablokowanie promieniowania słonecznego i osiągnięcie efektu chłodzenia. W przeszłości badania dotyczące zarządzania promieniowaniem słonecznym koncentrowały się głównie na globalnym wpływie tej metody. Jednak w tym przypadku po raz pierwszy wykorzystano modele lodu do symulacji wpływu tej metody na pokrywę lodową Antarktydy Zachodniej.

 

Wnioski z badań pokazały, że nawet jeśli emisja gazów cieplarnianych nie zostanie zmniejszona, a zarządzanie promieniowaniem słonecznym zostanie wdrożone do połowy tego stulecia, może to jedynie opóźnić, a nie całkowicie zapobiec zapadnięciu się pokrywy lodowej. W scenariuszu umiarkowanych emisji, zarządzanie promieniowaniem słonecznym może okazać się skutecznym narzędziem w spowalnianiu lub zapobieganiu zapadaniu się pokrywy lodowej.

 

Jednak badanie ujawniło również znaczne ryzyko i potencjalne skutki uboczne związane z geoinżynierią. Naukowcy podkreślili, że tego typu interwencje nie powinny być postrzegane jako samodzielne rozwiązania, ale raczej jako uzupełnienie innych działań, takich jak dekarbonizacja.

 

Ben Kravitz, adiunkt na IU, zwrócił uwagę na konieczność głębszego zrozumienia zagrożeń i skutków zarządzania promieniowaniem słonecznym. Podkreślił, że przed zastosowaniem geoinżynierii wymagane są dalsze badania. To badanie stanowi ważny krok w zrozumieniu geoinżynierii jako potencjalnego rozwiązania w spowalnianiu topnienia lodowców Antarktyki Zachodniej, ale jednocześnie zwraca uwagę na złożoność i potencjalne ryzyko takich interwencji.

 

W konkluzji, manipulowanie klimatem poprzez zarządzanie promieniowaniem słonecznym może być skutecznym narzędziem w walce z topnieniem lodowców Antarktyki Zachodniej. Jednakże ze względu na związane z nim ryzyko i niepewność, takie podejście wymaga starannego rozważenia. Naukowcy nadal badają różne metody zwalczania zmiany klimatu, podkreślając znaczenie zrównoważonych i kompleksowych rozwiązań obejmujących zarówno łagodzenie zmian klimatycznych, jak i adaptację do nich.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Prorocznia

Czy czlowiek wpłynął na

Czy czlowiek wpłynął na zmiany klimatu? Oczywiście. Celowo! Setki prób jądrowych, zatrucie golfsztromu przez BP, prowadzone od dekad eksperymenty z pogodą... Tylko czemu wciąga sie zwykłych szaraków w odpowiedzialnosć za te zmiany?

"Kto rządzi pogodą- rządzi całym swiatem"

Portret użytkownika syriues

A to pytanie od głupiej

A to pytanie od głupiej bezinteligencji?

Dobrze tylko tak w nawiasie mówiąc, to jak sie karmi swoje ciało i nagle przestaje to co wrmtedy się dzieje?

Prawda ze durne pytanie?

Słońce i jego jony,które wala w ziemię. Nie sa potrzebne juz nam?

A moze zaciemnienie to kolejny krok do zła. Jezeli przestaną pryskac,to wtedy się okaże czy ziemia potrafi się obronić. Mysle,że to tez walka jest z burzami geomagntyxznymi.Oni nie pozwolą na to by coś się zjebało w tym monetarnym matactwie zwanym biznesem. 

A i tak przyjdzie pora na zebranie owoców 

Skomentuj