Czy Francja dostarczy Rosji okręty Mistral za pośrednictwem Egiptu?

Kategorie: 

Źródło: wikipedia

Jak można się było spodziewać, rzekomy zakup przez Egipt dwóch okrętów typu Mistral, budowanych dla Rosji, był lipny. Właśnie okazało się, że Egipt zamierza odsprzedać Mistrale za symbolicznego dolara na bakszysz. Tym bardziej zabawne jest to, że jak mówił były prezydent Aleksander Kwaśniewski, zakup Caracali przez Polaków, miał rekompensować Francuzom straty wynikające z zerwania kontraktu z Rosją.

 

W polskich mediach od kilku dni słyszymy o zakończonym fiaskiem przetargu na zakup  francuskich śmigłowców typu Caracal, produkowanych przez koncern Airbus Helicopters. Okazało się, że zakup tych maszyn był rodzajem dżentelmeńskiej umowy między Polską a Francją, wedle której my kupimy Caracale a oni nie sprzedadzą Rosji dwóch śmigłowcowców typu Mistral.

 

Teraz okazuje się, że Francuzi myśleli, że zjedzą ciastko i nadal będą mieli ciastko. Polskę potraktowali jak zwykle instrumentalnie, jakby rzeczywiście była kolonią Paryża. Zabawnie wygląda też sposób na omijanie sankcji. Wystarczy w transakcję zaangażować słupa i da się wszystko sprzedać. Na podobnej zasadzie Polska sprzedaje swoje towary dalej do Rosji tylko przez Białoruś.

 

Jednak co innego jabłka, a co innego nowoczesne śmigłowcowce, które robią różnicę na polu walki. Rosyjskie Mistrale miały być w założeniu wzmocnieniem Rosyjskiej Floty Pacyficznej, ale prawie na pewno będą stosowane wszędzie gdzie będzie taka potrzeba, a wkrótce mogą im się bardzo przydać.

 

Za transakcją ma stać podobno egipski miliarder Nassef Onsi Sawiris, który wyłożył pieniądze na zakup okrętów i de facto jest ich właścicielem. O ile wierzyć doniesieniom mediów rosyjskich i niektórych egipskich takich jak SIS TV, był on w tej transakcji zwyczajnym "słupem", który pozwolił ominąc sankcje jakie nałożono na Rosję po anektowaniu Krymu.

 

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ekstragoon

Panie Padlina, w obliczu tak

Panie Padlina, w obliczu tak wylewnego traktowania mojego nicka, zmuszony jestem do zajęcia stanowiska wobec takiej wyjątkowej kreatury jaką Pan reprezentuje.

Dyskusja na tym forum i przedstawianie swojego poglądu ruso-fobicznego, w moim mniemaniu uzasadnionego historycznie , spotyka się z potraktowaniem przez Pana Panie Padlina z wyjątkowym jadem. Jednocześnie nie przedstawiając przy tym żadnej przeciwwagi w argumentowaniu. W normalnym odbiorze postów zasadniczo oczekujemy zdania podrzenie złożonego ( coś wynika z czegoś) Pański sposób wypowiedzi jest tyleż nie zrozumiały co bez składny, nie wyrażający w jasny sposób myśli. Być może jest to powodem jakiegoś zaburzenia neurologicznego, jednakże nie jestem w stanie orzec o takowym. Proszę o podniesienie poziomu tego forum o merytoryczne wypowiedzi i nie zniżanie się do poziomu rynsztoka. Takie traktowanie rozmówców jest niestety końcem dyskusji bez możliwości wyciągnięcia wniosków. Osoby postronne, czytujące niniejszy portal widzą i oceniają …. co widzą: brak szacunku, wyzwiska i brak konstruktywnej dyskusji. Zdecydowanie większe zainteresowanie portalem wykazywały by osoby które znalazły by na jego łamach godnego siebie adwersarza w poglądzie. Przypomnę iż ZNZ są portalem o całkiem dużym zainteresowaniu, ale zdecydowanie większym było by gdyby odbiorcy treści znaleźli by tu swoje miejsce, w kulturalnej dyskusji.

Tym jednocześnie tekstem zwracam się do moderatorów niniejszego portalu o podniesienie poziomu dyskusji, i karanie obelg oraz inwektyw przedzielonych znakami diakrytycznymi.

 

Pozdrawiam administratorów.

Proszę o wybaczenie że nie na temat i załatwiam tu swoje prywatne sprawy. Pozostaję w nadziei i jestem wyrazicielem poglądów dużej grupy czytelników.

Historia Rosji oczami Łotyszy film: The Soviet Story Polskie spojrzenie: Transformacja Od Lenina do Putina.

 

Portret użytkownika U_P_Adlina

nie widziałem zbyt wielu

nie widziałem zbyt wielu merytorycznych twoich postów panie ekstragoo..wienko!!........Głównie twoje "merytoryczne" argumenty polegają na kłamliwych bredniach typu: "UE i USA to raj na ziemi, obecna ukraina płynie mlekiem i miodem a niezwyciężona armia kijowska odnosi sukcesy na wszystkich frontach, za to Rosja wali się w gruzy i już, już za chwilę zniknie z mapy........".................To są twoje "merytotyczne" argumenty, które obala się w minutę, nawet bez prezentowania linków, ponieważ wszyscy widzą, jak jest !!.........To, co tu wypociłeś uważam właśnie za twoją bezsilną wściekłość, ponieważ nie jestes w stanie pogodzić sie z tym, że na tym forum jesteś przez większość uznany za błazna!!........Zgrywasz wielkiego inteligenta , a nie masz pojęcia nawet o podstawowych regułach (albo po twojemu "regÓłach) ortograficznych i sam robisz z siebie idiotę, bo nic nie wygląda tak śmiesznie, jak ciepiący na megalomanię błazen!!........Jak zdążyłeś zauważyć nie masz zbyt wielu zwolenników na tym portalu i to nie tylko ze względu na to, że się błaźnisz swoimi niemerytorycznymi i pełnymi byków ortograficznych postami, ale tez dlatego, ponieważ popierasz nazizm i banderyzm, co w suwerennym kraju - którym niestety Polska nie jest - skończyłoby sie dla ciebie poważnymi problemami z prawem !!..........Reasumując ekstragoo..wienko widzę ten twój post jako wypociny sfrustrowanego człowieka, który cierpi na megalomanię,jednak mimo, że bardzo się stara, nikt nie traktuje go poważnie i większość zlewa jego brednie !!..........Trudno ci się z tym pogodzić, ale wielu forumowiczów równie dobrze może zaapelować do admina, żeby poddał cenzurze posty, które gloryfikują nazizm i banderyzm, oraz tych, którzy te dwa ludobójcze światopopglądy popierają i wtedy ekstragoo..wienko nie mógłbys tu napisać żadnego postu !!...........Przyjmij więc te prawa, które tu panują i nie rób z siebie jeszcze wiekszego błazna, niż jesteś, bo wtedy nie będziesz już zwykłym błaznem, ale błaznem błazna !!

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

"Przeciwstawiać się zbliżeniu Polaków i Rosjan, podsycać ich wrogość do siebie, pamiętając, że sojusz rosyjsko-polski jest zagrożeniem dla Ukrainy" Fragm.uchwały OUN z 22.VI.1990

Portret użytkownika inzynier magister

Trzeba przywrócić standardy

Trzeba przywrócić standardy państwa Polskiego, które zostało założeone przez Mieszka i ochrzczone jako kraj chrześcijański katolicki ! PiS przywraca sprawiedliwość w Warszawie i innych miastach gdzie ludzie zostali okradzeni z ich domów i mieszkań a także zamordowani i spaleni w ramach złodziejstwa mafi folksdojczowej, teraz czas na szybie ustawy o wolności wyznania dla wojskowych ! "Dotąd byłem przekonany, że zakaz noszenia medalika w Wojsku Polskim, jako relikt siermiężnego PRL-u, należy już do dawno przezwyciężonej przeszłości. Z błędu wyprowadziła mnie lektura najnowszego numeru miesięcznika „Polska Zbrojna”.W rubryce zawierającej porady pt. „Niezbędnik” niepodpisany doradca wyjaśnia młodemu żołnierzowi, ukaranemu za noszenie krzyżyka naganą (sic!), że „Regulamin ogólny Sił Zbrojnych RP” (akt prawny z 30 grudnia 2013 roku zatwierdzony przez ministra Tomasza Siemoniaka) w punkcie 97 zabrania noszenia medalika. Sprawdziłem w Internecie i rzeczywiście: „Polska Zbrojna” ma rację! We wskazanym dokumencie czytamy: „Żołnierzom występującym w mundurze zabrania się noszenia wszelkiego rodzaju biżuterii oraz ozdób. Zezwala się  jedynie na noszenie zegarka, obrączki oraz sygnetu lub pierścionka”. http://www.pch24.pl/medalik-nie-dla-zolnierza-polskiego,46767,i.html#ixzz4NSbrXbNz

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika X

naprawdę mnie dziwi po co

naprawdę mnie dziwi po co ludzie takie rzeczy jeszcze projektują i kupują. Technika rakietowa jest juz tak doskonała, że trafia 1;1. koszt rakiety to setna promila kosztu okrętu.

Gdzie tu logika i strategia wojskowa. Tym to jeszcze z murzynami może mozna walczyć.

Strony

Skomentuj