Czy erupcja z okolic El Hierro stworzy nową wyspę kanaryjską?

Kategorie: 

Der Spegel - Rapideye

Mimo, że jeszcze nic się nie wyłoniło obok El Hierro, ale w internecie planuje się już jak nazwać nową wyspę wulkaniczną, która z dużym prawdopodobieństwem dołączy do archipelagu Wysp Kanaryjskich.

 

Najpopularniejsze nazwy to "The Discovery", "Atlantis" i "The Best". Drżenia na południu wyspy wskazują, ze przepływy lawy nadal są obecne. Naukowcy twierdzą, że ich charakterystyka jest typowa dla efektu przepływającego płynu. Są to tak zwane drgania harmoniczne.

 

Podejrzewa się, że na dnie morskim dochodzi do szeregu mniejszych erupcji, ale zwykle lawa czopuje je po krótkim czasie. To zjawisko powoduje, że lawa wciąż szuka nowych ujść.

 

Roje trzęsień przesuwają się ku górze i sięgnęły już północnej części wyspy. Ponieważ głębokości większości z tych wstrząsów są zlokalizowane na około 10 kilometrów, nie jest spodziewane rozpoczęcie nowej erupcji po północnej stronie wyspy.

 

Naukowcy z Hiszpanii przyznają, że nie wiele wiadomo o naturze i pochodzeniu aktualnej erupcji a zjawiska wulkaniczne w obrębie Wysp Kanaryjskich są bardzo tajemnicze. Istnieje nawet ryzyko dużej erupcji a dmuchając na zimne sejsmolodzy i wulkanolodzy ostrzegają nie tylko El Hierro, ale cały archipelag.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Skomentuj