Czy dziurawiec może być niebezpieczny?

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Dziurawiec jest rośliną leczniczą, która jest używana do leczenia różnych problemów zdrowotnych, w tym depresji, stanów lękowych, bezsenności, a także jako środek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Jednak stosowanie tego zioła owiane jest negatywnymi mitami. Czy dziurawiec bardziej pomaga niż szkodzi? Jak jest naprawde?

 

Roślina ta jest również stosowana jako środek wspomagający trawienie i wzmacniający układ odpornościowy. Dziurawiec jest dostępny w postaci suplementów diety, herbat i ekstraktów.

 

Dziurawiec to roślina z rodziny astrowatych, która rośnie w Europie i Azji. Można ją rozpoznać po charakterystycznych, jasnożółtych kwiatach oraz liściach o jajowatym kształcie. Rośnie ona na nieużytkach, przydrożach i w lasach iglastych. Jest to roślina jednoroczna lub dwuletnia. Jej nazwa pochodzi od charakterystycznych dziur w liściach, które pojawiają się po ukąszeniu przez owady.

 

Dziurawiec jest od wieków używany w medycynie naturalnej jako środek na różne dolegliwości. Głównie stosowany jest jako środek uspokajający i przeciwdepresyjny. Może pomóc w leczeniu bezsenności, stanów lękowych, nerwicy, a także objawów PMS i menopauzy. Dziurawiec jest również stosowany w leczeniu trądziku, atopowego zapalenia skóry i innych problemów skórnych.

 

Dziurawiec ma również działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, antyseptyczne i antyoksydacyjne. Może być pomocny w leczeniu bólu głowy, bólu zębów, bólu stawów i bólu mięśni. Może również pomóc w leczeniu infekcji dróg moczowych i bólów menstruacyjnych.

 

Należy pamiętać, że dziurawiec jest rośliną leczniczą, a jego stosowanie powinno być skonsultowane z lekarzem lub specjalistą. Niektóre formy dziurawca mogą być toksyczne dla ludzi i zwierząt, dlatego ważne jest, aby przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania i stosowania.

 

Dziurawiec może być niebezpieczny, ponieważ zawiera składnik chemiczny o nazwie hypericin, który może powodować reakcje alergiczne, a także interakcje z innymi lekami, takimi jak antydepresanty. Nadmierne stosowanie dziurawca może również prowadzić do efektów ubocznych, takich jak bóle głowy, nudności, wymioty, a nawet halucynacje. Z tego powodu zaleca się ostrożność przy stosowaniu dziurawca i skonsultowanie się z lekarzem przed jego użyciem.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kukusia

Używam jako śrotek na

Używam jako śrotek na przewlekłe stany zapalne wywołane bakteriami (także G-). Napar w działaniu miejscowym potrafi załatwić Gronkowca Złocistegoo szybciej niż antybiotyk. Można robić inhalacje nebulizatrem, albo zrobić psikacz do nosa (napar 50/50 z solą fizjologiczną). Herbatka z dziurawca działa na mnie lepiej niż jerba, mogę ogarnąć wiele spraw bez spiny jak po kawie.

*** W czasie, gdy większość szukała pieniędzy, my szukaliśmy prawdy ***

Portret użytkownika spokoluz

A ten lekarz proceduralny 

A ten lekarz proceduralny  przecież nie ma na studiach medyczno-proceduralnych ziołolecznictwa tak więc gówno może poradzić bo gówno wie na ten temat i gówno znajdzie w ksiażkach i systemach procedur. Zgdonie z procedurą masz kaszel , gorączkę , bóle głowy itd.... to masz kurwida , którego nikt nigdy nie wyizolował ale ów kurwid wyizolował rzeszę baranów i owiec.

Po co robić badania kto jest owcą - wystarczył kurwid i owce same powyłaziły .

Dziurawiec zwany również inaczej kiedyś ma dużo szersze zastosowanie - i tego lekarze proceduralni też nie wiedzą.

Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......

Portret użytkownika Prorocznia

czytając artykuł wlasnie

czytając artykuł wlasnie chciałem polecić doktora Różanskiego ale widzę, że nie muszę.

Panie spokoluz...Pan Różański ma/miał swoich studentów ale nie na Stolicznych Uniwersytetach "Medycznych"

Były wydziały w Olsztynie i Krośnie. Nie śledzę tematu więc nie wiem czy jeszcze istnieją. Sytuacja podobna jak z dr Bodnarem. W internecie można (jeszcze)  znaleźć jego genialne przepisy ziołowe i porady.

Wg mnie to TEN CZŁOWIEK powinien być Ministrem Zdorwia w Polsce. Jego wiedza, poparta badaniami, jest nieoceniona i nieDOceniona.

Kopiuję wszystkie jego opisy, bo sukcesywnie znikają z netu. Stosowałem ja, moi znajomi i rodzina, wiele jego porad i wszystkie były skuteczne.

Poznałem w ub. tyg listę ziół/produktów zakazywanych przez "lekarzy" z UE ale na pierwszy rzut pójdzie Nowa Zelandia (nie mam pojęcia czemu tam i czemu Unia ma im mówić co mają robic)

Na liscie znalazły się produkty wspomagające system immunologiczny:  m.in. aloes, hibiskus, zielona herbata i ...musztarda!

Z roku na rok Unia zakazuje, za BIg Farmą, coraz to nowych ziół. Niedługo ziołolecvznictwo w ogóle zostanie zakazane.

 

Czy dziurawiec moze być szkodliwy? OCZYWISCIE!

Podobie jak 2 kg wiśni, gruszek, śliwek...czy surowe ziemniaki...

Spróbujcie wypić 5 litrów wody, na raz . Zdrowej wody... Też was zabije.

Te próby udowadniania że zioło  jest szkodliwe bo ma jakiś tam zwiążek jest oparte li tylko na chęci zysku z farmaceutyków...

Słynne pestki z B17, ktore mają cyjanek...owszem mają ale maję też w sobie antidotum na ten cyjanek i są to takie ilości, że trzeba by zjeść parę kilo pestek...

 

Wrotycz.,Jaskólcze ziele, Dziurawiec- rośliny wyklęte przez Big Farme. Bo te rośliny LECZĄ

ale mogą też struć obywatela, ktory nie wie jak je stosować. Podobnie jak 10 tabletek APAPu...

Nie wiem czy wiecie- informacja sprawdzowna u zielarzy- że miano wprowadzić, ze styczniem br, zakaz sprzedaży ww.3. ziół. Ustawa wyszła we wrzesniu 2022r. i dzięki oporowi Stowarzyszenia Zielarzy Polskich nie weszła w życie...

Kwestia roku, dwóch...

Tak że....

Ręce precz od dr Różańskiego!!!!!!!!!!

 

Portret użytkownika Kwazar

Już rozumiem,Dziurawiec jest

Już rozumiem,Dziurawiec jest niebezpieczny w postaci ekstraktu pozyskanego ze 100 KG dziurawca na odrobinę rozpuszczalnika. Efekt negatywny może się pogłębiać jeśli ekstrakt rozmieszamy rozpuszczalnikiem "ze pół litra 90 % spyrolu i wypijem " No i właśnie już rozumiem o co chodzi.

Skomentuj