Czy burze słoneczne mogą powodować tsunami?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Słońce w wyniku swojej aktywności regularnie wyrzuca strumienie plazmy do otaczającej je przestrzeni. Kiedy w tym momencie Ziemia znajduje się naprzeciw wyrzutu, wiatr słoneczny pędzi na naszą planetę z wielką prędkością i wywołuje burze magnetyczne. Mogą prowadzić do katastrof spowodowanych przez człowieka. Ale czy mogą spowodować klęskę żywiołową, na przykład wywołać tsunami?

 

Tsunami to długie fale oceaniczne, które powstają w wyniku silnego uderzenia w słup wody. Z reguły tsunami wywoływane są przez trzęsienia ziemi, gdy pod dnem oceanu zaczynają się przesuwać płyty litosferyczne. Wypierają wodę, co tworzy ultraszybką i potężną falę. Ponadto tsunami może być wynikiem potężnej erupcji wulkanu, jak to miało miejsce w styczniu tego roku, kiedy wybuchł Hunga Tonga-Hunga Haapai.

 

Przepływ energii słonecznej nie może bezpośrednio wywołać tsunami, ale co z burzą słoneczną? Niezależnie od tego, jaka jest potężna, plazma padająca na Ziemię nie jest w stanie wyprzeć wody z oceanu, tworząc falę. Nie oznacza to jednak, że burza słoneczna nie może spowodować tej klęski żywiołowej. Według niektórych naukowców przepływ plazmy słonecznej może jednak pośrednio wywołać gigantyczną falę.

 

Na naszej gwieździe są tak potężne burze, że zostawiają swoje ślady na Ziemi przez tysiące lat. Według naukowców w niedawnym badaniu, które można znaleźć w czasopiśmie Nature, radioaktywny opad został znaleziony w lodzie Grenlandii, który uderzył Grenlandię ponad 9000 lat temu. Zostały sprowadzone na naszą planetę wraz z wiatrem słonecznym. Gdyby taka burza słoneczna wystąpiła teraz, pozbawiłaby nas elektryczności, komunikacji i innych korzyści cywilizacyjnych.

Zdaniem naukowców, dostając się do magnetosfery, naładowane cząstki mogą wpływać na ruch płyt tektonicznych. Badanie opublikowane wcześniej w czasopiśmie Scientific Reports sugeruje, że trzęsienia ziemi mogą generować jeszcze słabsze burze słoneczne niż ta, która miała miejsce 9000 lat temu. A trzęsienia ziemi, jak powiedzieliśmy powyżej, powodują tsunami, jeśli występują pod dnem oceanu.

 

Burze słoneczne, które mogą wpływać na Ziemię i według niektórych naukowców powodować trzęsienia ziemi, występują, gdy pola magnetyczne Słońca ulegają splątaniu lub zniszczeniu. Powoduje to eksplozję pól magnetycznych. W tym przypadku gwiazda wyrzuca potężne strumienie plazmy.

W okresie aktywności słonecznej wzrasta liczba trzęsień ziemi na Ziemi. Naukowcy twierdzą, że cząstki wiatru słonecznego, gdy wchodzą w magnetosferę Ziemi, wpływają na intensywność trzęsień ziemi, ponieważ w jakiś sposób zaostrzają procesy, które powodują zapadanie się jednej płyty tektonicznej pod drugą. 

 

W pracach naukowców opublikowanych w Scientific Research donosi się, że liczba trzęsień ziemi na naszej planecie wzrosła podczas maksimum słonecznego, czyli w okresie 11 lat, kiedy aktywność Słońca jest największa. To właśnie w tym okresie prawdopodobieństwo emisji wiatru słonecznego jest największe.

 

Jednak na chwilę obecną jest to tylko przypuszczenie, na rzecz którego istnieją pewne dowody pośrednie, takie jak statystyki. Jednak naukowcy nie potrafią dokładnie wyjaśnić, w jaki sposób burze słoneczne, a raczej naładowane cząstki, wpływają na płyty tektoniczne. I ogólnie rzecz biorąc, nadal nie można udowodnić takiego wpływu, jak donosi czasopismo Scientific Research. Ale jest możliwe, że w niedalekiej przyszłości nadal będzie można uzyskać dokładną odpowiedź na to pytanie.

Ocena: 

3
Średnio: 2.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Q.

No nie do końca, bo poznając

No nie do końca, bo poznając mechanizm wpływu słońca na te perturbancje (założywszy ich słuszność) pewnie da się opracować technologię temu zapobiegającą. Dlatego warto wiedzieć co na co wpływa, jak i dlaczego - bo może pewnego dnia taka wiedza się przyda do skonstruowania urządzenia kontrolującego pogodę lub terraformującego jakiś nieprzyjazny dotąd świat - tu wybiegam w daleką przyszłość - ale zawsze to lepiej wiedzieć coś niż nie wiedzieć.

Skomentuj