Czy bieguny magnetyczne Ziemi zamienią się wkrótce miejscami?

Kategorie: 

Źródło: University of California – Berkeley

Od ostatniego pełnego przebiegunowania Ziemi, minęło 780 000 lat. Niektórzy naukowcy twierdzą, że zbliżamy się do ponownej zmiany biegunowości naszej planety. Mowa tu, o krytycznym momencie w historii naszej planety, w którym biegun północny i południowy zamieniają się miejscami. Czy dojdzie do tego jeszcze za naszego życia?

 

W ciągu ostatnich 200 lat, dryf magnetycznego bieguna północnego przemieścił go z Kanady, aż do Syberii. Zgodnie z najnowszymi szacunkami, przemieszcza się on z prędkością ponad 48 km na rok. Chociaż procesy prowadzące do odwrócenia biegunów, nie są znane naukowcom, symulacje sugerują, że odwrócenie biegunów może następować na przestrzeni wieków lub tysięcy lat, albo gwałtownie w ciągu kilku lat. Potwierdzają to choćby obserwacje biegunów magnetycznych Słońca, które odwracają się mniej więcej co 11 lat.

Pole magnetyczne Ziemi powstaje w wyniku konwekcji stopionego żelaza w jądrze planety. Ta stopiona masa żelaza, położona około 2896 km pod naszymi stopami, generuje pole elektromagnetyczne, które chroni mieszkańców naszej planety, przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania słonecznego oraz kosmicznego. Ziemskie pole magnetyczne powstało w okolicach 4 miliardów lat temu i od tego czasu bieguny magnetyczne Ziemi wielokrotnie zamieniały się miejscami. W ciągu ostatnich 2,6 miliona lat odwróciły się one dziesięciokrotnie, a pełne przebiegunowanie, miało miejsce po raz ostatni 780 000 lat temu.

 

Naukowcy nie są pewni, konsekwencji jakie będzie miało to zjawisko, jednak mogą być one katastrofalne dla ludzkości. Ziemia jest nieustannie bombardowana strumieniem naładowanych cząstek pochodzących ze Słońca oraz dalekiego kosmosu. W okresie poprzedzającym odwrócenie, pole magnetyczne Ziemi staje się słabsze i znacznie mniej skuteczne w ochronie przed tymi cząsteczkami. Geolodzy zauważają, że masowe wymierania z przeszłości, pokrywają się z okresami, kiedy dochodziło do przebiegunowania.

Bez ochrony pola magnetycznego, satelity GPS, telewizyjne, pogodowe i wszelkie inne rodzaje komunikacji, stają się bezużyteczne. W najlepszym razie, mogą one zostać poważnie uszkodzone przez wiatr słoneczny lub promieniowanie kosmiczne, podczas gdy w najgorszym zostaną zupełnie zniszczone. Warta wzmianki jest tu znana anomalia magnetyczna w południowym Oceanie Atlantyckim, znana jako anomalia południowoatlantycka. Nawet tak niewielkie (w porównaniu do opisywanych tu zjawisk) osłabienie pola magnetycznego, wywiera negatywny wpływ na satelity i może być preludium do tego, co dopiero nadejdzie.


Ostatnie badania geologiczne sugerują, że jest ona efektem kolizji do której doszło 4,5 miliarda lat temu, pomiędzy Ziemią, a domniemaną planetą Theia. Mowa tu o katastrofie, która doprowadziła między innymi do powstania Księżyca. Powodem takich spekulacji, są dwie ogromne skały, odkryte wewnątrz Ziemi, z których każda jest milion razy większa niż Mt.Everest. Są one znacznie bardziej gęste i gorętsze niż reszta płaszcza Ziemi. Naukowcy spekulują, że te masywy skalne, są brakującymi pozostałościami Theii i blokują konwekcję roztopionego żelaza, prowadząc do osłabienia pola magnetycznego na południowym Atlantyku.

Intensywność efektów odwrócenia biegunów magnetycznych, będzie zależeć od długości trwania tego procesu. Jeśli będzie się to działo powoli, przez wiele tysięcy lat, migrujące zwierzęta, a także ludzkość, będą w stanie się przystosować. Konsekwencje raptownej zmiany biegunów są nieznane nauce, lecz dostępne dane sugerują iż zapoczątkowałoby ono nowe wielkie wymieranie. Nawet chwilowy brak pola magnetycznego, lub liczne dziury w magnetosferze, mogą prowadzić do drastycznego wzrostu zachorowań na raka, na skutek aktywności słonecznej, która dotrze do powierzchni Ziemi. Zagrożenie dla życia wzrośnie, jeśli zmiana biegunowości pola będzie poprzedzona długim okresem jego niestabilnego zachowania. Niemiecki instytut badawczy GFZ twierdzi, że odnalazł dowody na to, że może dochodzić do przebiegunowania gwałtownego, z towarzyszącymi zjawiskami dodatkowymi jak na przykład erupcje superwulkanów. Do jednego z takich incydentów, miało dojść około 41 tysięcy lat temu.

 

Badacze z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii w Sydney i Muzeum Australii Południowej, ustalili, że we wspomnianym okresie, pole magnetyczne Ziemi praktycznie zniknęło. Naukowcy uważają, że popularne w tamtym okresie rysunki naskalne stanowią dowód na to, iż nasi przodkowie spędzali sporo czasu w jaskiniach. Nie czynili oni tego ze względu na słaby poziom rozwoju, a raczej ukrywali się w nich przed słońcem i burzami. Badanie dotyczące tego okresu historii Ziemi, sugeruje że ówczesne przebiegunowanie, mogło doprowadzić do wyginięcia neandertalczyków. Ludzkość, utraciła wówczas jakąkolwiek ochronę przed promieniowaniem kosmicznym. Dosłownie rozrywało ono na strzępy cząsteczki powietrza doprowadzając do ich jonizacji i wypalało warstwę ozonową wywołując falę zmian klimatycznych.  Oznacza to, że przed 40 tysiącami lat nasi przodkowie musieli ratować się zarówno przed intensywnymi burzami, jak i topiącymi ich skórę promieniami słonecznymi.

 

Zainteresowanych tym zagadnieniem odsyłam do poniższych artykułów:

Trwa przebiegunowanie Ziemi - Biegun północny migruje szybko w kierunku Syberii | zmianynaziemi.pl
https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/trwa-przebiegunowanie-ziemi-biegun-polnocny-migruje-szy...

42 tysiące lat temu bieguny magnetyczne Ziemi obróciły się wywołując globalny kataklizm | zmianynaziemi.pl
https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/42-tysiace-lat-temu-bieguny-magnetyczne-ziemi-obrocily-...

Przebiegunowanie Ziemi wybiło Neandertalczyków i wygnało Homo Sapiens do jaskiń | zmianynaziemi.pl
https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/przebiegunowanie-ziemi-wybilo-neandertalczykow-i-wygnal...

Ziemskie pole magnetyczne ulega destabilizacji - czy grozi nam przebiegunowanie? | zmianynaziemi.pl
https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/ziemskie-pole-magnetyczne-ulega-destabilizacji-czy-groz...

Naukowcy odkryli, że przebiegunowanie Ziemi nie trwa tysiące lat, a najwyżej kilkadziesiąt | zmianynaziemi.pl
https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/naukowcy-odkryli-ze-przebiegunowanie-ziemi-nie-trwa-tys...

Naukowcy odkryli dowody na nagłe przebiegunowanie na Ziemi | zmianynaziemi.pl
https://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/naukowcy-odkryli-dowody-nagle-przebiegunowanie-ziemi

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Ostatnia riposta

Oś obrotu ziemi jest

Oś obrotu ziemi jest przesunięta o ok 12 stopni . Stało się to zaledwie w ciągu 40 lat. Gdy dojdzie do punktu krytycznego to ziemia zrobi fikoła i zacznie się obracać w drugą stronę. Bardzo możliwe że dojdzie do tego za naszego życia. Nałukofce tego wam nie powiedzą. Od dziecka obserwuję niebo i dostrzegłem że gwiazdozbory są w innym miejscu niż 40 lat temu. Gdy ziemia zrobi fikoła wtedy będzie total armagedon. Działo się już tak wiele razy i nie w etapie tysięcy lat tylko krutszym. Dziad wszewied we filmach udowadniał że coś powodowało zalewanie całych miast mułem. Wszystko podlega prawom fizyki. Dociekliwi niech sobie poszukają doświadczenia ze stacji orbitalnej żeby to zakumać. Wirujący lecący przedmiot nagle zaczyna się kołysać i obraca sie w drugą strone . Zachowuje tor lotu ale kręci się w drugą stronę. Dzieje się tak co jakiś czas. Ziemi też to dotyczy. Ludzkośc zginie a w książkach nowego ludu znów będzie napisane że to wynik pandemii. Wszystko wg starego scenariusza

Portret użytkownika Quark

Mylisz się , koleżko - kąt

Mylisz się , koleżko - kąt obrotu ziemi jest taki jaki był czyli 23,5* nachylenia do płaszczyzny orbity . Wszystko na niebie widać tam gdzie i wcześniej było - (ja też nie mam 10 lat i trochę już żyję) . Gdyby oś obrotu zmieniła nachylenie to po pierwsze pozycja słońca na niebie o każdej porze roku by się znacznie zmieniła (w stosunku do poprzedniej) a wraz z nią i nasz klimat ! A póki co zarówno zimą jak i latem słońce świeci pod takim samym kątem jak i przed laty (klimat też - poza ociepleniem - pozostał podzwrotnikowy) , więc nic się nie zmieniło . 

{Gdyby oś obrotu zwiększyła nachylenie to zarówno latem jak i zimą mielibyśmy słońce nad głowami !}

Portret użytkownika emel

Rafał Reperowski wrote:

Rafał Reperowski wrote:
Żelazo w stanie płynnym nie tworzy pola magnetycznego
Kłamstwo. Żelazo w wysokich temperaturach nie ma właściwości ferromagnetycznych, jednak może tworzyć pole magnetyczne dzięki przepływowi prądu elektrycznego w jądrze planety. I najprawdopodobniej tak się właśnie dzieje.

Portret użytkownika emel

Przepływ prądu powstaje na

Przepływ prądu powstaje na skutek różnicy potencjałów. Najprawodopodobniej w wyniku ruchów konwekcyjnych materiału w jądrze Ziemi: https://en.wikipedia.org/wiki/Earth%27s_magnetic_field

Czy jest tak w rzeczywistości, tego nie wiemy. Wiemy natomiast, że Ziemia posiada pole magnetyczne, wiemy, że posiada gorące jądro wewnątrz złożone w dużej mierze z żelaza i niklu, wiemy, że metale tracą własności ferromagnetyczne przy wysokich temperaturach, więc efekt dynama wydaje się być, przy obecnym stanie wiedzy, prawdopodobną przyczyną istnienia pola magnetycznego.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika ARTUR

Część a właściwie wszyscy

Część a właściwie wszyscy ludzie inteligentni ponad średnią posiadają jakąś wadę np. dysleksję , dysortografię itd. , a najwięksi myśliciele mają jeszcze gorsze ułomności . Czasami najlepsze prace wybitnych studentów są nie do odczytania ze względu na sposób w jaki piszą .

Portret użytkownika Set

a sam byka wstawił.

a sam byka wstawił.

Milczenie jest jak złoto i jest dobrą cechą.  Ułomności mogą być i ma je każdy mniejsze lub większe, bez względu na posiadaną wiedzę czy intelekt. Chamstwo wielu ludzi jest również ułomnością i dominuje wśród głupców.

Skomentuj