Czy asteroida Bennu zderzy się z Ziemią? Sonda OSIRIS-Rex z NASA właśnie rozpoczyna jej badania

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Znana astronomom od 1999 roku asteroida 1999 RQ36, Bennu, stanie się w najbliższych tygodniach języczkiem u wagi środowiska astronomicznego na świecie. Rozpoczyna się jej eksploracja z wykorzystaniem należącej do NASA sondy kosmicznej OSIRIS-Rex. Ta misja zakłada zbadanie Bennu, obiektu, który może zderzyć się z Ziemią w 2135 roku. 

Obiekt znany jako 1999 RQ36 vel Bennu, po staroegipskim bogu awiacji, to potencjalnie niebezpieczne ciało niebieskie, które należy do grupy Apolla. Asteroida ta ma około 500 metrów średnicy, zatem ewentualne zderzenie z Ziemią mogłoby wywołać regionalną katastrofę. 

W zeszłym roku, 8 września, z Przylądka Canaveral na Florydzie, wystartowała rakieta nośna Atlas-5, która wyniosła w przestrzeń kosmiczną specjalną sondę kosmiczną OSIRIS-Rex, która ma zebrać dużo informacji o tym potencjalnie niebezpiecznym ciele niebieskim. 

Sonda OSIRIS-Rex - źródło: NASA

W ramach misji NASA OSIRIS-Rex, ma zostać podjęta próba lądowania na tej asteroidzie, w celu dokładnego zbadania jej składu i powierzchni. Zaplanowano również transport pobranych próbek z powrotem na Ziemię. Zdobycie tych informacji może być kluczowe dla przygotowania na czas ewentualnej misji ratunkowej. Sonda OSIRIS-Rex właśnie osiągnęła swój cel podróży. Jeśli wszystko pójdzie dobrze pierwsza dostawa regolitu, czyli próbek powierzchni z asteroidy na Ziemię, planowana jest na rok 2023.

Asteroida Bennu - źródło: Obserwatorium Goldstone

Badanie asteroidy Bennu jest bardzo ważne dla nauki, ponieważ zawiera ona prawdopodobnie substancje z czasów powstawania Układu Słonecznego. Ponadto asteroid może być źródłem wody i minerałów. Zasoby naturalne szybko wyczerpują się na Ziemi i asteroidy mogą stać się pewnego dnia naszym zbawieniem.

 

NASA oraz agencja National Nuclear Security Administration (NNSA) pracują też nad nowym projektem statku kosmicznego, który mógłby odeprzeć potencjalnie niebezpieczną asteroidę. Statek otrzymał nazwę HAMMER (Hypervelocity Asteroid Mission Mitigation for Emergency Response) - po polsku "Młot". 

Jeśli chodzi o Bennu to naukowcy z NASA szacują, że "Młot" może być potrzebny, ale dopiero w XXII wieku, ko konkretnie przed 25 września 2135 roku, kiedy prawdopodobieństwo zderzenia z Ziemią wynosi 1:2700. Za to w latach 2169-2199, prawdopodobieństwo takiego wydarzenia szacowane jest na 1 do 2500. Gdyby jednak to ciało niebieskie stało się kiedyś dla Ziemi problemem, planowane obecnie badania bez wątpienia będą przydatne w przygotowaniu strategii przetrwania naszej planety.

 

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika szach90

Wazne są zagrożaniA i

Wazne są zagrożaniA i patrzenie co przyleci z kosmosu. Ale po co straszyć artykułem jak jeszcze do TEGO czasu może nastapić koniec świata tzw nie koniec świata bo to ma wielorakie znaczenie. Ale może polecieć gdzieś bomba jądrowa i cała cywilizacja się już nie obroni ,bo nie będziemy mieli takiej technologi. Zebym w ogole dożył do 22 wieku xD.

Ale wtedy jeszcze może przyjśc Chrystus, który jest zapowiadany w bibli. Do tego czasu mogą przylecieć obcy z kosmosu nie ufoldki tylko ktoś może. Do tego czasu wszystko może się zdarzyć mamy bardzo duża wybraźnie,

 

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Portret użytkownika Max 1983

Tak zaznaczyłaś to słowo

Tak zaznaczyłaś to słowo huczne na czarno że aż z niepewności do słownika zajrzałem czy aby nie byk ortograficzny, ale nie wszystko ok::)A co do urodzin to najlepiej na nic nie czekać i na nic nie liczyć.Wtedy jak się coś wydarzy to miła niespodzianka, a ja się nic nie wydarzy to przynajmniej rozczarowania nie ma::)

Świat to zło i powinien przestać istnieć.Ludzie większości to gnidy i życzę im tego samego.Bóg??A Boga mam w tym samym miejscu gdzie on ma mnie.

Skomentuj